Orkan, wichury i zalania? Przyda Ci się ubezpieczenie nieruchomości

Opublikowano
ubezpieczenie nieruchomości

Jesień to niestety czas burz, podtopień i silnych wiatrów, które wyrządzają szkody w domach. Dobre ubezpieczenie nieruchomości sprawi, że szybko otrzymasz od ubezpieczyciela pieniądze pozwalające na rekompensatę poniesionych strat.

Pani Agnieszka i pan Zbigniew mieszkają na wsi, w domu otoczonym drzewami. Jesienne wichury urwały gałąź topoli, która uderzyła w okno i wybiła szybę. Szklarz wycenił usługę wymiany szyby na 750 zł. Pani Agnieszka skontaktowała się telefonicznie z ubezpieczycielem i e-mailem przesłała zdjęcia wybitej szyby oraz rachunek od szklarza. Po pięciu dniach odszkodowanie za zdarzenie było już na koncie bankowym jej i pana Zbigniewa.

Stosunkowo niewysokie szkody spowodowane przez działanie sił przyrody są o tej porze roku częste. Dlatego w każdej z tych sytuacji przyda się ubezpieczenie nieruchomości


Najważniejsza jest suma ubezpieczenia

Kupując ubezpieczenie nieruchomości powinieneś zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. To jest górna granica odpowiedzialności towarzystwa, czyli odszkodowanie nie może być wyższe niż ta kwota. Suma ubezpieczenia powinna więc odpowiadać wartości majątku, który chcemy chronić. Jeśli będzie zbyt wysoka, bez potrzeby zapłacisz wygórowaną składkę. Jeśli zbyt niska, odszkodowanie nie wystarczy na odbudowanie zniszczonego majątku.

Ważne jest też, żeby ubezpieczyć wszystko, co może ulec zniszczeniu. Nie wystarczy kupić polisy chroniącej mury, trzeba pomyśleć też o wyposażeniu domu, czyli sprzęcie AGD i elektronicznym, meblach w zabudowie czy księgozbiorze.

Zakres ochrony z kolei określa, w razie jakich szkód możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Polisa jest przydatna wtedy, kiedy obejmuje te zdarzenia, na które jesteś narażony, czyli np. zalanie, pożar, powódź czy huragan. Ważne więc, żebyś zakres ochrony dobrał do swoich potrzeb.

Szybka likwidacja szkody

Ubezpieczenie nieruchomości tylko wtedy spełni swoją rolę, kiedy szybko otrzymasz odszkodowanie, a jego wysokość zrekompensuje Ci szkodę.

W przypadku szkód niewielkich rozmiarów ubezpieczyciele często uruchamiają specjalne uproszczone procedury, pozwalające na szybszą wypłatę odszkodowania, do tego bez zbędnych formalności i oględzin zniszczonego mienia. Coraz więcej spraw można załatwić drogą telefoniczną i e-mailem. Dla osoby poszkodowanej takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż po wichurze czy zalaniu nie zawsze może poradzić sobie z formalnościami i sprawami organizacyjnymi, nie mówiąc o tym, że przeważnie zależy jej na jak najszybszym otrzymaniu gotówki.

Jak można się dowiedzieć, czy da się zlikwidować szkodę bez wizyty likwidatora? Każde towarzystwo w ogólnych warunkach ubezpieczenia określa, kiedy przewiduje uproszczoną likwidację. Tego, czy Twój przypadek nadaje się do takiej procedury, dowiesz się z rozmowy telefonicznej z likwidatorem po zajściu szkody.