Co warto zobaczyć w Paryżu — 6 symboli tego miasta

Opublikowano
Co warto zobaczyć w Paryżu — 6 symboli tego miasta

To miasto zakochanych i stolica światowej mody. Paryż, bo o nim mowa, co roku przyciąga miliony turystów. Jeśli Ty również planujesz się tam wybrać, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim krótki opis zabytków, bez których miasto Moliera nie byłoby takie samo.

Zabytki Paryża — co warto zwiedzić

Bez względu na to, czy zamierzasz spędzić w Paryżu weekend, czy wybierasz się na tydzień, są takie miejsca, które po prostu warto zobaczyć. Inaczej wrócisz do domu z poczuciem, że coś Cię ominęło. Oto krótka lista najważniejszych zabytków Paryża.

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla to niekwestionowany symbol Paryża. Choć powszechnie uważa się, że budowla jest dziełem Gustava Eiffla, w rzeczywistości zaprojektowali ją pracownicy słynnego inżyniera — Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Wieża Eiffla powstała z okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło dokładnie 31 marca 1889 roku, podczas Światowej Wystawy. Żelazna Dama miała uosabiać technologiczną potęgę Paryża. W chwili swojego powstania była najwyższą wieżą na świecie. Aż trudno dziś uwierzyć, że wielu jej współczesnych chciało, by budowlę usunięto. Konstrukcja nie przypadła do gustu, m.in., słynnemu pisarzowi, Emilowi Zolii. Inżynierzy krytykowali natomiast materiał, z którego powstała, a złośliwi nazywali wieżę „nieudaną latarnią uliczną”. Choć już w czasie budowy jej przeciwnicy kierowali liczne petycje, które miały ją zatrzymać, dziś Wieża Eiffla uważana jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. A zakochani, ze szczytu budowli mogą podziwiać panoramę Paryża.

Louvre

Louvre jest największym muzeum na świecie. To oznacza, że nie ma szans, aby podczas jednej wizyty obejrzeć wszystkie wystawy i zgromadzone tam dzieła sztuki. Powierzchnia muzeum liczy bowiem aż 6 hektarów i ok. 850 metrów długości. Niewiele osób wie, że w Luwrze zgromadzono ponad 350 000 eksponatów, ale zwiedzający mogą obejrzeć zaledwie 10% z nich. Mamy tu jednak na myśli takie arcydzieła, jak choćby najsłynniejszy obraz Leonarda da Vinci, czyli Mona Lisę, Nike z Samotraki czy Wenus z Milo. Jeśli więc nie masz zbyt wiele czasu na zwiedzanie paryskich muzeów, możesz ograniczyć się do obejrzenia właśnie tych dzieł. Uwierz nam, że na żywo robią niesamowite wrażenie. Zresztą, niektórzy turyści traktują sam Louvre jak dzieło sztuki. Główne wejście do muzeum to bowiem szklana piramida, która powstała na wzór słynnej Piramidy Cheopsa. Co ciekawe, wybudowano ją stosunkowo późno, bo dopiero w 1989 roku (dla porównania Louvre został przekształcony na muzeum w 1793 roku), a inżynier, który zaprojektował wieżę, nie był Francuzem, co było wydarzeniem bezprecedensowym.

Katedra Notre-Dame

Chyba każdy słyszał o tragicznym pożarze Katedry Notre-Dame, do którego doszło 15 kwietnia 2019 roku. Z tego powodu obecnie, tj. na dzień 22 września 2022 roku, budynek jest zamknięty dla zwiedzających. Odbudowa tej słynnej na całym świece budowli sakralnej trwa, a jej oficjalne otwarcie jest zaplanowane na 2024 roku. Wszyscy w to wierzymy, bo obok wieży Eiffla, Katedra Notre-Dame to symbol Paryża, Jej budowa ruszyła w 1163 roku i trwała przez 180 lat. To właśnie Katedra Notre-Dame stała się domem dla Quasimoda, bohatera powieści autorstwa Victora Hugo. Co ciekawe, w utworze “Dzwonnik Notre Dame”, oprócz tragicznego losu bohatera, pojawiają się fragmenty, które Hugo, poświęca zniszczeniom w katedrze. Piszemy o tym nie bez powodu, bo dzięki ogromnej popularności powieści, udało się zebrać pieniądze na jej renowację. Zniszczenia te nie były jednak tak ogromne, jak te, z którymi mamy do czynienia obecnie. Dlatego do 2024 roku, Katedrę Notre-Dame można podziwiać jedynie z zewnątrz.

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie to chyba najbardziej znana aleja na świecie. Nie bez powodu śpiewał o nich Joe Dassin w słynnym przeboju z 1969 roku, “Les Champs-Elysées”. Na 1910 metrach, przez które ciągną się Pola Elizejskie, znajdują się ekskluzywne restauracje, kina i teatry, więc odwiedzając je na pewno nie będziesz się nudzić. A jeśli lubisz spacerować, Polami Elizejskimi dojdziesz wprost pod Łuk Triumfalny. Pomnik ten łączy bowiem plac Zgody z placem Charles'a De Gaulle'a, na którym znajduje się Łuk Triumfalny. Trasa ta liczy ok. 4 kilometry. Akurat tyle, by zobaczyć sporo w dość krótkim czasie. Nieopodal Pól Elizejskich znajduje się Pałac Elizejski, który stanowi oficjalną siedzibę głowy państwa oraz miejsce obrad Rady Ministrów.

Łuk Triumfalny

Inspiracją dla Łuku Triumfalnego był rzymski Łuk Konstantyna. Budowla powstała, by upamiętnić zwycięską bitwę pod Austerlitz oraz inne podboje Napoleona. W górnej części tego niezwykłego pomnika znajdują się nazwy najsłynniejszych bitew, które okazały się dla Napoleona szczęśliwe, a także nazwiska polskich wojskowych, którzy brali w nich udział: adiutanta Józefa Sułkowskiego, generała Józefa Chłopickiego, generała Jana Henryka Dąbrowskiego, generała Karola Kniaziewicza, generała Józefa Łazowskiego, księcia Józefa Poniatowskiego oraz generała Józefa Zajączka. Odnaleźć je nie jest łatwo, bo kilka z nich zawiera błędy. Warto wiedzieć, że to nie jedyny polski akcent na Łuku Triumfalnym. Znajdują się tam również nazwy polskich miast: Breslau to Wrocław, Dantzig to Gdańsk, Heilsberg to natomiast Lidzbark Warmiński i pozostałe: Ostrołęka oraz Pułtusk. Niewiele osób wie, że na szczycie Łuku Triumfalnego miał zostać wybudowany pomnik Napoleona, niestety pomysłu tego nie zrealizowano, z powodu upadku wodza.

Centre Pompidou

Pomysłodawcą tego centrum kulturalnego był Georges Pompidou, jeden z francuskich prezydentów. Sam budynek jest ogromny, ponieważ liczy prawie 100000 metrów kwadratowych. Pomimo upływu lat wciąż zadziwia swoim niezwykłym kształtem i nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi. Przykładowo, instalacje grzewcze znajdują się na zewnątrz budynku. A co znajdziesz w środku? Główną Bibliotekę Publiczną, Muzeum Sztuki Współczesnej, liczne sale koncertowe, kinowe, teatralne, sklepy, restauracje, a także atrakcje dla dzieci w każdym wieku. Jeżeli zwiedzasz Paryż ze swoją pociechą, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, osoby do osiemnastego roku życia, mogą zwiedzić Centre Pompidou za darmo.

Co warto zobaczyć w Paryżu — podsumowanie

Paryż z pewnością nie należy do miast, które można poznać w jeden dzień. O każdym z powyższych zabytków moglibyśmy napisać osobny artykuł. Mamy jednak nadzieję, że ten krótki przewodnik zachęcił Cię jeszcze bardziej, by zwiedzić stolicę Francji. Zanim jednak wyruszysz w podróż, pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym, które może uchronić Cię przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń (o ile nie wystąpią wykluczenia), takimi jak np. Wypadek czy kradzież bagażu.

 

 

 

 

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (3 ocen)
  • Podziel się