Masz czworonoga? Przyda Ci się polisa OC w życiu prywatnym

Opublikowano
polisa OC

Pies i kot mogą wyrządzić komuś szkodę, a wtedy opiekun zwierzęcia będzie musiał zapłacić odszkodowanie. Uchroni przed tym polisa OC w życiu prywatnym.

Prawie każde zwierzę może przypadkiem wyrządzić szkodę, a przepisy stanowią, że kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody. I to niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Chyba że ani zwierzę ani osoba, która za nie ponosi odpowiedzialność, nie są winni zdarzeniu.

Groźny pies, szalony kot

Przykłady pokazują, że szkody wyrządzone przez zwierzęta bywają dokuczliwe.

Opiekun owczarka niemieckiego, który wyskoczył za ogrodzenie i pogryzł człowieka oraz psa przechodzących obok posesji, musiał zapłacić 4 tys. złotych jako zadośćuczynienie oraz pokryć koszty leczenia pogryzień.

Konieczność wypłaty odszkodowania może zaistnieć nawet wtedy, gdy nie doszło do fizycznego kontaktu poszkodowanego ze zwierzęciem. Jakiś czas temu głośno było o wyroku sądu, który orzekł odszkodowanie od opiekunów psa na rzecz emerytki, która przestraszyła się zwierzęcia szczekającego na klatce schodowej i spadła ze schodów, łamiąc sobie kilka kości. Sąd nakazał opiekunom zwierzęcia zapłacić emerytce 20 tys. zł odszkodowania.

A gdy pies zagryzie kota? Takie smutne sytuacje też czasem mają miejsce. W USA właścicielka rasowego kota, zagryzionego przez psa jej sąsiada, otrzymała 45 tys. dolarów odszkodowania. W Polsce nikt na taką kwotę nie może liczyć, ale i tak odszkodowanie może być dla opiekuna psa dotkliwe.

Jeśli masz kota, także musisz się liczyć z tym, że twoje zwierzę narozrabia. Jakiś czas temu opiekun kota musiał zapłacić 2 tys. zł za to, że jego pupil zdemolował samochód. Jak tego dokonał? Po prostu z impetem wpadł pod samochód. Kot z wypadku wyszedł cało, ale auto zostało uszkodzone.

OC W ŻYCIU PRYWATNYM

OC W ŻYCIU PRYWATNYM

Ubezpieczenie OC zapewni Ci ochronę przed skutkami finansowymi roszczeń innych osób i da pewność, że w razie zaistnienia niepożądanej sytuacji będziesz mógł łatwiej zrekompensować straty.

SPRAWDŹ OFERTĘ

Przydatna polisa OC w życiu prywatnym

Od obowiązku wypłacania odszkodowania za straty wyrządzone przez twoje zwierzę uchroni polisa OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie OC kojarzy się przeważnie z samochodami, tymczasem oprócz ubezpieczenia posiadaczy pojazdów można też kupić ubezpieczenie OC zawodowe, działalności gospodarczej czy w życiu prywatnym.

Polisa OC w życiu prywatnym oznacza, że w granicach umowy i do wysokości sumy gwarancyjnej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody, które wyrządziłeś w codziennym życiu. Innymi słowy: w zamian za składkę zakład ubezpieczeń przejmie na siebie obowiązek zrekompensowania spowodowanych przez ciebie strat.

Towarzystwo zapłaci zarówno za szkody osobowe, czyli takie, gdy ucierpi człowiek, bo np. zostanie pogryziony przez psa, jak i za szkody rzeczowe, czyli takie, kiedy jakiś przedmiot został zniszczony czy uszkodzony, np. gdy twój pupil zdemoluje samochód.

Jeżeli masz zwierzę, ryzyko wyrządzenia przez nie szkód jest duże, a wydatki z tym związane mogą być spore, dlatego polisa OC w życiu prywatnym będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się