Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku

Opublikowano
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku

Marzysz o nowym mieszkaniu w stanie developerskim, czy apartamencie w stuletniej kamienicy? To nie ma znaczenia, ponieważ z każdej strony będziesz otoczony innymi lokatorami, a z nimi różnie bywa. Zalania, pożary, eksplozje gazu, a nawet włamania z kradzieżą zdarzają się w blokach często, a każdy z tych przypadków niesie za sobą nieprzewidziane wydatki. Żeby ich uniknąć, pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania.

ubezpieczenie mieszkania

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Cena ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest wartość nieruchomości, którą chcemy objąć ochroną, a przy tym nie bez znaczenia jest również lokalizacja oraz metraż ubezpieczanego lokalu. Co do zasady właściciele mniejszych mieszkań mogą cieszyć się niższymi składkami niż osoby posiadające domy z działką, aczkolwiek są od tej zasady wyjątki. W zależności od tego, czy ubezpieczamy dom, mieszkanie lub domek letniskowy – dobranie odpowiedniej polisy będzie rządziło się różnymi zasadami. Oprócz wartości, lokalizacji i powierzchni nieruchomości na wysokość składki wpływają również takie czynniki jak: zakres ochrony, suma ubezpieczenia, czy czas trwania umowy ubezpieczenia. Choć średnia roczna składka za ubezpieczenie domu to wydatek rzędu kilkuset złotych, warto zapoznać się z kilkoma pojęciami, które dotyczą zakupu polisy.

Zakres ochrony

W ramach ubezpieczenia mieszkaniowego możemy objąć ochroną ściany (tzw. mury) naszej nieruchomości, a także elementy stałe trwale przymocowane do budynku takie jak np. podłoga, boazerie, czy drzwi. Ponadto ochroną można objąć ruchomości znajdujące się w lokalu lub w budynkach do niego przylegających (np. w garażu, czy komórce lokatorskiej). Często razem z polisami mieszkaniowymi oferowane są również takie ubezpieczenia jak domowe assistance, czy OC w życiu prywatnym lub NNW, o których również warto pamiętać, wybierając polisę mieszkaniową. 

Ryzyka

W momencie, kiedy będziemy już pewni, co chcemy objąć ochroną w ramach ubezpieczenia mieszkaniowego, wtedy należy zwrócić uwagę na ryzyka, przed którymi będzie chronić nasza polisa. Ważne jest, żeby ubezpieczyć wszystko, co może ulec zniszczeniu. Tu wybór jest równie szeroki, ponieważ zagrożeń związanych z naszą nieruchomością oraz odpowiedzialnością jest wiele i nie chodzi tu tylko o przypadkowe uszkodzenie, ale również o takie zagrożenia, które my sami możemy spowodować. Wyliczając po kolei wśród zdarzeń losowych, które mogą dotknąć nasze mieszkanie, czy dom są przede wszystkim: pożar, ulewny deszcz, uderzenie pioruna, powódź, a nawet huragan, czy trzęsienie ziemi. Oczywiście zdarzenie losowe to także włamanie z kradzieżą. Szczególnie jeżeli mieszkamy na parterze, warto przewidzieć tego typu ryzyko w naszej polisie. Podejmując decyzję zakupu ubezpieczenia mieszkania, należy przewidzieć wszystkie, nawet te nietypowe sytuacje, które mogą wydarzyć się w mieszkaniu.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to maksymalne odszkodowanie, które możemy otrzymać od ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia szkody. Na etapie zakupu polisy ubezpieczeniowej naszym zadaniem jest określenie jej wysokości. Powinna ona odpowiadać wartości naszej nieruchomości oraz znajdujących się w niej ruchomości. Te wartości w przypadku ubezpieczenia mieszkania MyFlat określamy sami. Oczywiście kwota nie może odbiegać od faktycznej wartości naszych przedmiotów. Częstym błędem przy ustalaniu sumy ubezpieczenia jest tzw. niedoubezpieczenie. Oznacza to, że często zaniżamy wartość naszej nieruchomości, co skutkuje obniżeniem składki, jednak w przypadku szkody otrzymujemy odpowiednio niższe odszkodowanie, które może nie wystarczyć. Rzadszym błędem jest, ubezpieczenie nieruchomości na kwotę wyższą niż faktycznie jest ona warta. Wówczas płacimy wyższą składkę, niż powinniśmy – jednak w przypadku szkody odszkodowanie i tak będzie adekwatne do poziomu strat.

Czas trwania umowy ubezpieczenia

Najczęściej ubezpieczenia nieruchomości oferowane są na rok. To, na co warto zwrócić uwagę to okres, na jaki zawierana jest umowa. Nie zawsze będzie to dzień, w którym kupiliśmy ubezpieczenie. Może to być okres zaczynający się przykładowo kilka dni od momentu zawarcia polisy. To tzw. karencja, która uniemożliwia przykładowo objęcie ochroną mieszkania, które już zostało dotknięte zalaniem, pożarem lub innym tego typu zdarzeniem. 

Dodatkowa ochrona

Razem z ubezpieczeniem mieszkaniowym ubezpieczyciele często oferują klientom OC w życiu prywatnym oraz tzw. domowe assistance. To pierwsze przydaje się w sytuacjach, gdy to my lub nasi domownicy przez przypadek wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Najczęściej OC mieszkaniowe przydaje się w sytuacji, gdy zalejemy sąsiada, ale nie tylko. Co ciekawe tego typu polisa działa również poza naszym domem, czyli w momencie gdy, jedziemy rowerem lub jeździmy na nartach i w takiej sytuacji wyrządzimy komuś szkodę. Z kolei domowe assistance to polisa, która zapewnia szybką reakcję fachowców w sytuacji, gdy w naszym domu doszło do awarii pralki, przecieku dachu, ale też w momencie, gdy potrzebujemy interwencji hydraulika lub pomocy innego specjalisty, jak np. ubezpieczenie Home Experts, które pokryje koszt naprawy i pracy specjalisty. 

Ubezpieczenie mieszkania online

MyFlat to ubezpieczenie mieszkania, które można dostosować do własnych potrzeb i całkowicie zakupić online. Dla wielu osób to duże ułatwienie, które wymaga minimum formalności i dokumentów, ponieważ sami wyceniamy wartość swojej nieruchomości i wybieramy kwotę, na którą ubezpieczamy mieszkanie. Warto również zwrócić uwagę podczas zakupu, na to, czy ubezpieczyciel szybko reaguje w przypadku wystąpienia szkody, bo dobre ubezpieczenie oznacza także krótki czas, w którym otrzymamy rekompensatę za poniesione straty. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia nieruchomości, zachęcamy do lektury na naszym blogu na temat zakupu ubezpieczenia nieruchomości online.

ubezpieczenie mieszkania

 

  • Oceń ten artykuł
    4.8/5 (5 ocen)
  • Podziel się