Po co polisa na życie?

Opublikowano
polisa na życie

Po co myśleć o polisie na życie, gdy jesteśmy młodzi, zdrowi i bogaci? Życie jest jednak nieprzewidywalne, raz zaskakuje pozytywnie, innym razem wystawia nas na próbę. Lepiej, aby na te trudniejsze momenty przygotować sobie poduszkę bezpieczeństwa. Przed czym ona zabezpiecza?

Pan Jan – dziś 55 lat – kilkanaście lat temu miał zawał i przez kilka miesięcy nie mógł pracować. – Choroba spadła na mnie niespodziewanie. Byłem zdrowy, miałem szczęśliwą rodzinę i pracę, którą lubiłem. Zawał na długi czas wywrócił moją codzienność do góry nogami. Gdy zakończyłem leczenie, jednorazowe odszkodowanie, które gwarantowała polisa na życie rozszerzona o ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zawałem serca, spadło mi i mojej rodzinie jak z nieba – opowiada. – Wcześniej miewałem momenty, że chciałem zrezygnować z polisy, bo składka 250 zł raz na kwartał zbiegała się z innymi wydatkami. Od tego pomysłu odwodziła go żona. – Miała intuicję, że polisa na życie może nam się przydać. Po zawale zmieniłem myślenie o ubezpieczeniu. Teraz płacę składki już z myślą o mojej rodzinie. Wiem, że moja nagła śmierć mogłaby przysporzyć żonie sporo wydatków np. związanych z pogrzebem. Chciałbym, żeby nie musiała martwić się o pieniądze i by mogło zostać jeszcze trochę pieniędzy dla niej i dzieci – mówi Jan.

Zabezpieczenie na różnych frontach

Polisa na życie może zabezpieczać na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz. Zwykle decydując się na ubezpieczenie na życie chcemy zabezpieczyć się na dwóch frontach: własnym i rodzinnym. Po pierwsze, jeśli coś poszłoby nie tak, Twoi najbliżsi – w umowie określani jako uposażeni lub beneficjenci – mogą dostać od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie w wysokości sumy ubezpieczenia, na którą opiewała Twoja polisa na życie. Po drugie polisa na życie rozszerzona o inne ryzyka niż zgon ubezpieczonego, daje parasol ochronny Tobie – osobie wykupującej polisę. W zależności od zakresu posiadanego ubezpieczenia możesz liczyć na odszkodowanie np. w sytuacji poważnej choroby (zawał, udar, nowotwór i inne) czy pobytu w szpitalu lub operacji medycznej.

Ochronę trzeba skroić do własnych potrzeb

Dlatego zanim kupisz i podpiszesz polisę na życie, zastanów się, jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Oto lista do przemyśleń i pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed zakupem ubezpieczenia:

  • Kogo chcę chronić? To pierwsza kwestia, o której powinieneś pomyśleć. Czy chcesz ubezpieczyć tylko siebie czy również rodzinę? Decydując się na ubezpieczenie na życie pomyślimy przede wszystkim o zabezpieczeniu bliskich.
  • W jakim celu chcę się ubezpieczyć? Kwestia kluczowa dla odpowiedniego doboru polisy. Zastanów się, czy ubezpieczasz się wyłączne na wypadek śmierci, czy np. chciałbyś mieć środki na wypadek inwalidztwa, poważnej choroby bądź trwałej niezdolności do pracy.
  • Suma ubezpieczenia. To kolejna kwestia, o której musisz pomyśleć przed zakupem polisy. Zastanów się, jaka kwota pieniędzy byłaby potrzebna Twojej rodzinie w przypadku śmierci, albo ile będziesz potrzebować pieniędzy, aby żyć na godnym poziomie w sytuacji, gdy choroba wykluczy cię z życia zawodowego i dojdą wydatki na kosztowne leczenie, rehabilitację itp
  • Sposób płatności. Składki możesz płacić miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie. W przypadku regulowania składki co miesiąc, ustaw stałe zlecenie w banku, abyś nie musiał pamiętać o przelewach. Wybór płatności raz do roku jest jednorazowo większym obciążeniem finansowym, ale wygodnym.
  • Dodatkowe ubezpieczenia. Zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowo rozszerzyć swoje ubezpieczenie. Polisa na życie z reguły nie obejmuje tzw. opcji dodatkowych, warto jednak je rozważyć. Trzeba mieć świadomość, że podnoszą one koszt polisy, ale też i zabezpieczają przed realnymi sytuacjami, których dziś możesz się nie spodziewać np. choroba nowotworowa. Jeśli w momencie rozmowy z agentem nie jesteś pewny, od jakich ryzyk chcesz się dodatkowo ubezpieczyć, upewnij się, że możesz w przyszłości zmienić warunki umowy i zwiększyć parasol ochronny, gdy będziesz tego potrzebować.
  • Kiedy nie dostaniesz środków? W umowach istnieją wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Przykładowo towarzystwo nie ma obowiązku wypłaty pieniędzy w przypadku śmierci w wyniku choroby przewlekłej, o której wiedziałeś, a nie poinformowałeś ubezpieczyciela. Nie ma też obowiązku wypłaty świadczenia m.in. w razie śmierci podczas ataku terrorystycznego lub w wyniku samobójstwa.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się