STRUKTURA I AKCJONARIAT


Schemat Grupy Ubezpieczeniowej Europa

Schemat Grupy Ubezpieczeniowej Europa


talanx

Talanx to trzecia największa grupa ubezpieczeniowa w Niemczech. Zbierając w 2015 roku ponad 31 mld. euro składki przypisanej brutto, jest prawie dwukrotnie większa niż cały polski rynek ubezpieczeniowy. Wypracowała przy tym ponad 1,4 mld. euro zysku netto. Posiada ocenę ratingową Standard&Poor’s: A+ /stabilna. Jest aktywna w 150 krajach, gdzie działa na rynku życiowym i majątkowym jako ubezpieczyciel oraz reasekurator. Od 2012 r. Talanx jest obecny na giełdzie we Frankfurcie, a od 2014 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


yasuda

Meiji Yasuda jest najstarszą firmą ubezpieczeniową, której historia sięga aż 130 lat. Jej przychody ze sprzedaży wynoszą ponad 26 mld euro (rok 2015). Zajmuje 284. miejsce na liście 500. największych globalnych firm magazynu Fortune z 2016 r. Ocena ratingowa Standard&Poor’s: A /stable zapewnia jej bezpieczeństwo i perspektywę rozwoju.


WŁADZE


TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ EUROPA S.A.
Zarząd

 • Marat Nevretdinov Wiceprezes Zarządu
  Marat NevretdinovWiceprezes Zarządu od 2013 r. Odpowiedzialny za obszar strategii biznesowej oraz wytyczanie nowych kierunków rozwoju. Przez poprzednie 4 lata pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego spółki Genworth Financial w Polsce, która specjalizuje się w ubezpieczeniach płatności oraz ubezpieczeniach hipotecznych. W branży finansowej obecny od 2004 r., kiedy rozpoczął pracę w strukturach Fiat Bank Polska S.A. Jako Członek Zarządu odpowiadał tam za sprzedaż i marketing, a następnie w latach 2007-2008 był Prezesem Fidis Leasing Polska Sp. z o.o. Jest absolwentem MGIMO (Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych) oraz studiów European MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie.
 • Ewa Lipińska Wiceprezes Zarządu
  Ewa LipińskaW latach 2006-2011, Ewa Lipińska pełniła funkcję Członka Zarządu AIG Bank Polska SA. Z branżą finansową jest związana od 1994 r. Rozpoczęła wtedy pracę w Powszechnym Banku Kredytowym SA, gdzie awansowała obejmując stanowisko dyrektora departamentu skarbu. Następnie była zatrudniona na stanowiskach dyrektorskich w Telekomunikacji Polskiej SA oraz Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie SA. Do bankowości wróciła w 2002 r., uczestnicząc w restrukturyzacji DZ Bank SA, a później pełniąc funkcję Członka Zarządu banku. Nadzorowała tam obszar finansów, skarbu i instytucji finansowych, a także bankowości prywatnej.

  Była również Przewodniczącą Rady Nadzorczej Biura Maklerskiego Amerbrokers w latach 2003-2006. Następnie rozpoczęła pracę w charakterze dyrektora pionu finansowego w AIG Bank Polska SA, gdzie później weszła w skład Zarządu banku. Jest absolwentką Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa) oraz wielu specjalistycznych programów szkoleniowych z obszaru finansów i zarządzania ryzykiem rynkowym, aktywami i pasywami banku, instrumentów pochodnych oraz kontrolingu.
 • Grzegorz Bors Wiceprezes Zarządu
  Grzegorz Bors

  Od marca 2016 r. Wiceprezes TU Europa S.A. i TU na Życie Europa S.A. Odpowiada za obszar sprzedaży i relacji z klientami. Jest absolwentem SGGW w Warszawie. Uzyskał również dyplom z IMD Business School w Lozannie. Karierę zawodową rozpoczął w koncernie spożywczo-chemicznym Unilever, gdzie zarządzał obszarem marketingu i sprzedaży. W latach 2003-2014 związany z T-Mobile Polska, od 2010 r. pełnił funkcję Członka Zarządu odpowiadając m.in. za sprzedaż i zarządzanie kanałami dystrybucji, strategię, marketing, obsługę klienta oraz rozwój produktów.

Rada nadzorcza

 • Torsten Leue Przewodniczący Rady Nadzorczej
  Pan Torsten Leue jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Berlińskiego, gdzie uzyskał stopień Diplom-Kaufmann (Master of Business Administration).

  Karierę zawodową rozpoczął w Allianz SE, piastując kolejno stanowiska Zastępcy Kierownika Regionalnego w latach 1993-1994, Regionalnego Kierownika ds. Sprzedaży w latach 1995-1996, a także Kierownika Regionalnego na Europę Środkowo-Wschodnią (w centrali w Monachium), Członka Rady Nadzorczej w spółkach Grupy Allianz w Republice Czeskiej i Słowackiej, Chorwacji, Bułgarii oraz w latach 1997-2003 Członka Rady Nadzorczej UniCredit-ZaBa w Chorwacji . W okresie od 2004-2010 pełnił funkcję Prezesa Słowackiego Urzędu ds. Motoryzacji, Członka Zarządu Niemiecko-Słowackiej Izby Handlowej, Prezesa Słowackiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, Członka Rady Strategicznej CEA, Głównego Dyrektora Wykonawczego oraz Prezesa Zarządu w Allianz Slovakia, Zastępcy Regionalnego Głównego Dyrektora Wykonawczego na Europę Środkowo-Wschodnią i Wspólnotę Niepodległych Państw.

  Od września 2010 r. Pan Torsten Leue pełni funkcję Głównego Dyrektora Wykonawczego w Talanx International AG oraz Członka Zarządu Talanx AG.
 • Dr Leszek Czarnecki Wiceprzewodniczący Rady
  Pan Leszek Czarnecki jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, doktorem nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Działalność gospodarczą rozpoczął w 1986r., tworząc Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN S.A. Był twórcą i głównym udziałowcem działającego od 1991r. Europejskiego Funduszu Leasingowego S.A. - pierwszej i największej firmy leasingowej w Polsce.

  W 1998r., Dr Leszek Czarnecki zdobył nagrodę dla jednego z 10-ciu najlepszych menadżerów w Europie Środkowej "The best CEO in Central Europe", przyznaną przez "The Wall Street Journal". Również w 1998 r. został laureatem światowego finału konkursu "Young Business Achiever" w Pekinie.

  W kwietniu 2004r. dziennik "The Financial Times" uznał Leszka Czarneckiego za jedną z 25 wschodzących gwiazd europejskiego biznesu, które w najbliższej przyszłości wyznaczać będą kierunki rozwoju rynków finansowych. Na prestiżową listę "FT" Leszek Czarnecki wpisany został jako jedyny Polak.

  W listopadzie 2004r. Leszek Czarnecki znalazł się wśród czterech osób wyróżnionych przez INSEAD - jedną z najlepszych w Europie uczelni biznesowych oraz Ministra Finansów Francji tytułem "Przedsiębiorca Roku z Europy Wschodniej". We wrześniu 2005r. Leszek Czarnecki otrzymał prestiżową Nagrodę Lesława A. Pagi - za osiągnięcia i osobisty wkład w rozwój rynku usług finansowych w Polsce. Został wybrany na Gracza Roku w rankingu organizowanym przez polską edycję magazynu Forbes w 2005, 2006 i 2007 r.
 • Michiaki Shirai Sekretarz Rady Nadzorczej
  Pan Shirai jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Wasenda w Tokyo. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1990 roku w firmie ubezpieczeniowej Meiji Yasuda Life Company.
  W 2006 roku objął stanowisko menedżera w Dziale Współpracy Międzynarodowej, zajmującym się badaniami nad zagranicznymi rynkami ubezpieczeniowymi. Od 2007 do 2012 roku pracował dla Meiji Yasuda Europe Limited w Londynie na stanowisku Sekretarza Spółki. Od 2012 do 2014 roku był menedżerem w Grupie Zarządzania Analizą Kredytów i Ryzykiem Inwestowania. Od kwietnia 2014 roku jest członkiem Rady Nadzorczej Talanx International AG.
 • Sven Fokkema Członek Rady Nadzorczej
  Pan Sven Fokkema jest absolwentem Studiów interdyscyplinarnych – zarządzanie w jednostkach międzynarodowych - na Uniwersytecie Groningen w Holandii.

  Karierę zawodową rozpoczął w Winterthur Group w Szwajcarii, gdzie w latach 1995-1999, na stanowisku Assistant Vice President zajmował się rozwojem przedsiębiorstwa w Europie Środkowej i Wschodniej. Następnie w latach 1999-2007 piastował stanowisko Dyrektora w Winterthur Group & Credit Suisse Group w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa i transakcji kapitałowych. W okresie od 2007-2009 r. pełnił funkcję Dyrektora Finansowego oraz Starszego Wiceprezesa w firmie Aegon na Tajwanie.

  Od 2010 do 2011 r. pracował w National Swisse w Szwajcarii na stanowisku Doradcy Biznesowego, a następnie Dyrektora Operacyjnego jednostki biznesowej Speciality Lines & Foreign Countries. Od listopada 2011 r. Sven Fokkema związany jest z Talanx International z siedzibą w Niemczech, najpierw jako Dyrektor na Europę, a od kwietnia 2012 r. jako Członek Zarządu.
 • Oliver Schmid Członek Rady Nadzorczej
  Pan Oliver Schmid jest absolwentem studiów ekonomicznych w Manheim- stopień handlowiec dyplomowany.

  Karierę zawodową rozpoczął w Cologne Re, gdzie w latach 1992 - 1998 zajmował się rachunkowością oraz controlingiem. Od 1992 do 2004 r. pełnił funkcję Szefa Grupy Controllingu w Cologne Re, zaś w okresie 1998 - 2004 Szefa Grupy Controllingu i Głównego Urzędnika ds. Zarządzania Ryzykiem w spółce Talanx AG.

  Od grudnia 2010 r. Oliver Schmid jest Członkiem Rady Wykonawczej i Głównym Dyrektorem Finansowym w spółce Talanx International AG.


TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE EUROPA S.A.
Zarząd

 • Marat Nevretdinov Wiceprezes Zarządu
  Marat NevretdinovWiceprezes Zarządu od 2013 r. Odpowiedzialny za obszar strategii biznesowej oraz wytyczanie nowych kierunków rozwoju. Przez poprzednie 4 lata pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego spółki Genworth Financial w Polsce, która specjalizuje się w ubezpieczeniach płatności oraz ubezpieczeniach hipotecznych. W branży finansowej obecny od 2004 r., kiedy rozpoczął pracę w strukturach Fiat Bank Polska S.A. Jako Członek Zarządu odpowiadał tam za sprzedaż i marketing, a następnie w latach 2007-2008 był Prezesem Fidis Leasing Polska Sp. z o.o. Jest absolwentem MGIMO (Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych) oraz studiów European MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie.
 • Ewa Lipińska Wiceprezes Zarządu
  Ewa LipińskaW latach 2006-2011, Ewa Lipińska pełniła funkcję Członka Zarządu AIG Bank Polska SA. Z branżą finansową jest związana od 1994 r. Rozpoczęła wtedy pracę w Powszechnym Banku Kredytowym SA, gdzie awansowała obejmując stanowisko dyrektora departamentu skarbu. Następnie była zatrudniona na stanowiskach dyrektorskich w Telekomunikacji Polskiej SA oraz Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie SA. Do bankowości wróciła w 2002 r., uczestnicząc w restrukturyzacji DZ Bank SA, a później pełniąc funkcję Członka Zarządu banku. Nadzorowała tam obszar finansów, skarbu i instytucji finansowych, a także bankowości prywatnej.

  Była również Przewodniczącą Rady Nadzorczej Biura Maklerskiego Amerbrokers w latach 2003-2006. Następnie rozpoczęła pracę w charakterze dyrektora pionu finansowego w AIG Bank Polska SA, gdzie później weszła w skład Zarządu banku. Jest absolwentką Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa) oraz wielu specjalistycznych programów szkoleniowych z obszaru finansów i zarządzania ryzykiem rynkowym, aktywami i pasywami banku, instrumentów pochodnych oraz kontrolingu.
 • Grzegorz Bors Wiceprezes Zarządu
  Grzegorz Bors

  Od marca 2016 r. Wiceprezes TU Europa S.A. i TU na Życie Europa S.A. Odpowiada za obszar sprzedaży i relacji z klientami. Jest absolwentem SGGW w Warszawie. Uzyskał również dyplom z IMD Business School w Lozannie. Karierę zawodową rozpoczął w koncernie spożywczo-chemicznym Unilever, gdzie zarządzał obszarem marketingu i sprzedaży. W latach 2003-2014 związany z T-Mobile Polska, od 2010 r. pełnił funkcję Członka Zarządu odpowiadając m.in. za sprzedaż i zarządzanie kanałami dystrybucji, strategię, marketing, obsługę klienta oraz rozwój produktów.

Rada nadzorcza

 • Torsten Leue Przewodniczący Rady Nadzorczej
  Pan Torsten Leue jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Berlińskiego, gdzie uzyskał stopień Diplom-Kaufmann (Master of Business Administration).

  Karierę zawodową rozpoczął w Allianz SE, piastując kolejno stanowiska Zastępcy Kierownika Regionalnego w latach 1993-1994, Regionalnego Kierownika ds. Sprzedaży w latach 1995-1996, a także Kierownika Regionalnego na Europę Środkowo-Wschodnią (w centrali w Monachium), Członka Rady Nadzorczej w spółkach Grupy Allianz w Republice Czeskiej i Słowackiej, Chorwacji, Bułgarii oraz w latach 1997-2003 Członka Rady Nadzorczej UniCredit-ZaBa w Chorwacji . W okresie od 2004-2010 pełnił funkcję Prezesa Słowackiego Urzędu ds. Motoryzacji, Członka Zarządu Niemiecko-Słowackiej Izby Handlowej, Prezesa Słowackiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, Członka Rady Strategicznej CEA, Głównego Dyrektora Wykonawczego oraz Prezesa Zarządu w Allianz Slovakia, Zastępcy Regionalnego Głównego Dyrektora Wykonawczego na Europę Środkowo-Wschodnią i Wspólnotę Niepodległych Państw.

  Od września 2010 r. Pan Torsten Leue pełni funkcję Głównego Dyrektora Wykonawczego w Talanx International AG oraz Członka Zarządu Talanx AG.
 • Dr Leszek Czarnecki Wiceprzewodniczący Rady
  Pan Leszek Czarnecki jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, doktorem nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Działalność gospodarczą rozpoczął w 1986r., tworząc Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN S.A. Był twórcą i głównym udziałowcem działającego od 1991r. Europejskiego Funduszu Leasingowego S.A. - pierwszej i największej firmy leasingowej w Polsce.

  W 1998r., Dr Leszek Czarnecki zdobył nagrodę dla jednego z 10-ciu najlepszych menadżerów w Europie Środkowej "The best CEO in Central Europe", przyznaną przez "The Wall Street Journal". Również w 1998 r. został laureatem światowego finału konkursu "Young Business Achiever" w Pekinie.

  W kwietniu 2004r. dziennik "The Financial Times" uznał Leszka Czarneckiego za jedną z 25 wschodzących gwiazd europejskiego biznesu, które w najbliższej przyszłości wyznaczać będą kierunki rozwoju rynków finansowych. Na prestiżową listę "FT" Leszek Czarnecki wpisany został jako jedyny Polak.

  W listopadzie 2004r. Leszek Czarnecki znalazł się wśród czterech osób wyróżnionych przez INSEAD - jedną z najlepszych w Europie uczelni biznesowych oraz Ministra Finansów Francji tytułem "Przedsiębiorca Roku z Europy Wschodniej". We wrześniu 2005r. Leszek Czarnecki otrzymał prestiżową Nagrodę Lesława A. Pagi - za osiągnięcia i osobisty wkład w rozwój rynku usług finansowych w Polsce. Został wybrany na Gracza Roku w rankingu organizowanym przez polską edycję magazynu Forbes w 2005, 2006 i 2007 r.
 • Michiaki Shirai Sekretarz Rady Nadzorczej
  Pan Shirai jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Wasenda w Tokyo. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1990 roku w firmie ubezpieczeniowej Meiji Yasuda Life Company.
  W 2006 roku objął stanowisko menedżera w Dziale Współpracy Międzynarodowej, zajmującym się badaniami nad zagranicznymi rynkami ubezpieczeniowymi. Od 2007 do 2012 roku pracował dla Meiji Yasuda Europe Limited w Londynie na stanowisku Sekretarza Spółki. Od 2012 do 2014 roku był menedżerem w Grupie Zarządzania Analizą Kredytów i Ryzykiem Inwestowania. Od kwietnia 2014 roku jest członkiem Rady Nadzorczej Talanx International AG.
 • Sven Fokkema Członek Rady Nadzorczej
  Pan Sven Fokkema jest absolwentem Studiów interdyscyplinarnych – zarządzanie w jednostkach międzynarodowych - na Uniwersytecie Groningen w Holandii.

  Karierę zawodową rozpoczął w Winterthur Group w Szwajcarii, gdzie w latach 1995-1999, na stanowisku Assistant Vice President zajmował się rozwojem przedsiębiorstwa w Europie Środkowej i Wschodniej. Następnie w latach 1999-2007 piastował stanowisko Dyrektora w Winterthur Group & Credit Suisse Group w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa i transakcji kapitałowych. W okresie od 2007-2009 r. pełnił funkcję Dyrektora Finansowego oraz Starszego Wiceprezesa w firmie Aegon na Tajwanie.

  Od 2010 do 2011 r. pracował w National Swisse w Szwajcarii na stanowisku Doradcy Biznesowego, a następnie Dyrektora Operacyjnego jednostki biznesowej Speciality Lines & Foreign Countries. Od listopada 2011 r. Sven Fokkema związany jest z Talanx International z siedzibą w Niemczech, najpierw jako Dyrektor na Europę, a od kwietnia 2012 r. jako Członek Zarządu.
 • Oliver Schmid Członek Rady Nadzorczej
  Pan Oliver Schmid jest absolwentem studiów ekonomicznych w Manheim- stopień handlowiec dyplomowany.

  Karierę zawodową rozpoczął w Cologne Re, gdzie w latach 1992 - 1998 zajmował się rachunkowością oraz controlingiem. Od 1992 do 2004 r. pełnił funkcję Szefa Grupy Controllingu w Cologne Re, zaś w okresie 1998 - 2004 Szefa Grupy Controllingu i Głównego Urzędnika ds. Zarządzania Ryzykiem w spółce Talanx AG.

  Od grudnia 2010 r. Oliver Schmid jest Członkiem Rady Wykonawczej i Głównym Dyrektorem Finansowym w spółce Talanx International AG.


REGULAMINY


Wszelkie prawa zastrzeżone © TU Europa SA 2017