Jakie ubezpieczenie do Niemiec?

Opublikowano
jakie ubezpieczenie do Niemiec

Zamierzasz wypoczywać aktywnie, chcesz leżeć na plaży, a może planujesz zwiedzać? Zanim wybierzesz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, dobrze przemyśl, co planujesz robić podczas podróży do Niemiec i dostosuj polisę do swoich potrzeb.

ubezpieczenie turystyczne

Polacy chętnie podróżują i odwiedzają swoich sąsiadów, zwłaszcza teraz, kiedy granice są otwarte. Nic dziwnego mimo bliskości z Polską to zróżnicowanym i odmienny kulturowo kraj. Tradycyjna Bawaria, historyczny Berlin, królewska Saksonia kuszą turystów i zachęcają do odwiedzin. Przez bliskość z sąsiadami, wyjazd do Niemiec nie kojarzy się nam raczej z wielką wyprawą, do której należy się specjalnie przygotować. Odpadają przecież sprawy związane z wizą lub paszportem, a sam koszt wycieczki jest stosunkowo niski. Warto pamiętać, że każda podróż – nawet za bliską granicę, może przynieść  nieprzyjemne niespodzianki takie jak: utrata bagażu lub dokumentów, zniszczony sprzęt sportowy, albo nieszczęśliwy wypadek. Przed podróżą warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Koszty leczenia w Niemczech

To fakt, że niemiecki personel to wybitni specjaliści, którzy uchodzą za jednych z lepszych w całej Europie, a nawet na świecie. Jakość usług w Niemczech jest na bardzo wysokim poziomie, który niestety wiąże się też z wysokimi kosztami. Brak polisy turystycznej w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej może przysporzyć sporo kłopotów finansowych.

Ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec? Tak! Karta EKUZ nie wystarczy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który w Polsce wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Karta upoważnia do korzystania z bezpłatnej lub częściowo refundowanej opieki w krajach Unii Europejskiej. Oczywiście w razie wypadku dzięki niej możesz w Niemczech skorzystać z pomocy medycznej. Sama karta nie daje jednak pełnej ochrony, tak jak ubezpieczenie turystyczne. EKUZ zapewnia tylko niezbędną opiekę medyczną i nie gwarantuje zwrotu kosztów akcji ratunkowej czy transportu medycznego z Niemiec do Polski.

Przykładowe koszty leczenia w Niemczech

Opis zdarzenia

Koszty pokryte w ramach polisy

Ból w odcinku lędźwiowym - wypadnięcie dysku. Polisa pokryła koszty 8-dniowej hospitalizacji wraz z badaniami.

31 000

Wypadek podczas jazdy rowerowej - silny ból kolana. Diagnoza: uszkodzenie aparatu więzadłowego kolana. Polisa pokryła koszty hospitalizacji, badań diagnostycznych, usztywnienia kolana, kul i transportu do Polski.

5 500

Kamica nerkowa. Polisa pokryła koszty 1-dniowej hospitalizacji oraz ambulansu.

7 400

Choroba wieńcowa wymagająca leczenia kardiochirurgicznego. Polisa pokryła koszty hospitalizacji, diagnostyki i ambulansu.

16 000

Ostre zapalenie trzustki. Polisa pokryła koszty hospitalizacji wraz z diagnostyką.

13 000

Polisa turystyczna w każdym z tych przykładów pokryła koszty leczenia i hospitalizacji. Bez odpowiedniego ubezpieczenia, turyści musieliby zapłacić za nie z własnej kieszeni. Koszty leczenia w Niemczech obiegają na sumy od kilku do kilkunastu tysięcy.

Ubezpieczenie – na co zwrócić uwagę

Przy wyborze sumy ubezpieczenia zwróć uwagę na zakres ochrony. Ubezpieczenie może zapewniać koszty leczenia, ratownictwa i transportu, assistance, NNW, następstwa chorób przewlekłych i amatorskie uprawianie sportu. Zastanów się, jakiej ochrony potrzebujesz i dostosuj ją do swojej aktywności. Pamiętaj przy tym, że minimalna suma ubezpieczenia to zwykle za mało.

ITravel – ubezpieczenie turystyczne

To polisa, którą możesz zakupić online w każdym momencie. Jej zakup zajmie Ci  dosłownie 5 minut. Ubezpieczenie możesz zakupić zarówno miesiąc przed planowanym wyjazdem jak i w trakcie drogi do Niemiec. Dokument otrzymasz natychmiast e-mailem. Wystarczy, że wskażesz cel i datę swojej podróży oraz uzupełnisz dane uczestników wyjazdu.Ta opcja jest idealna, dla wszystkich, którzy kochają spontaniczne wyjazdy. Musisz jedynie pamiętać, że jeśli kupisz ubezpieczenie ITravel przebywając za granicą Polski, twoja ochrona zacznie się dopiero po 2 dniach od zakupu ubezpieczenia. ITravel występuje w trzech wariantach: Basic, Comfort i All Inclusive, które różnią się od siebie sumą ubezpieczenia i zakresem ochrony.

Zakres ochrony - czyli suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia, to górna kwota, do której ubezpieczyciel pokryje koszty w ramach umowy ubezpieczenia. Jak to rozumieć? Już tłumaczmy. Jeśli przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek i trafisz do szpitala bez odpowiedniego ubezpieczenia a koszty leczenia i hospitalizacji przekroczą sumę Twojego ubezpieczenia, to niemiecki szpital za usługi medyczne wystawi rachunek, za który będziesz musiał zapłacić sam.

Zanim nie przytrafi Ci nieszczęśliwy wypadek, nie docenisz polisy ubezpieczeniowej. Żebyś miał świadomość zakresu działania ubezpieczenia przedstawimy Ci poniżej, co kryje się pod nazwą ITravel.

Koszty leczenia, ratownictwa i transportu - jeśli podczas podróży zagranicznej zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w placówce medycznej bądź wizyty lekarskiej oraz koszty ratownictwa i transportu medycznego do Polski.

NNW - jeśli podczas podróży przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek, otrzymasz odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Assistance 24h - jeśli podczas podróży będziesz potrzebował wsparcia w trudnej sytuacji, np. w razie wypadku, problemów językowych i innych, ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie fachową i kompleksową pomoc.

Choroby przewlekłe - jeśli podczas podróży nasili się zdiagnozowana u Ciebie choroba przewlekła np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, astma, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, ratownictwa i transportu.

Amatorskie uprawianie sportu - jeśli w trakcie amatorskiego uprawiania poniższych sportów ulegniesz wypadkowi, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, ratownictwa i transportu oraz otrzymasz odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku.

Bagaż podróżny, sprzęt sportowy - jeśli podczas podróży Twój bagaż zostanie uszkodzony lub skradziony, otrzymasz zwrot kosztów za zniszczoną lub utraconą walizkę oraz przedmioty, które się w niej znajdowały  (m. in. odzież, obuwie, drobne urządzenia elektryczne, przybory toaletowe, sprzęt sportowy).

Podróż samolotem - jeśli dostarczenie Twojego bagażu lub opóźnienie lotu nastąpi powyżej 5 godzin, otrzymasz zwrot kosztów poniesionych na zakup artykułów pierwszej potrzeby, np. bielizny, przyborów toaletowych. Zachowaj rachunki w celu refundacji kosztów.

Jeśli chcesz, możesz poszerzyć zakres podstawowy ubezpieczenia o Car assistance i Koszty rezygnacji z wyjazdu.  

Car assistance - jeśli samochód, którym podróżujesz będzie miał awarię, zapewnimy pomoc techniczną i informacyjną oraz inne świadczenia, np. zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy.

Ubezpieczenie koszty rezygnacji z wyjazdu - zadziała jeśli będziesz musiał odwołać lub przerwać wyjazd, np. z powodu choroby, zwrócimy Ci całkowicie poniesione na ten cel koszty.Fot. Urząd Kanclerza Federalnego w Berlinie

Niemcy to olbrzymi i zróżnicowany geograficznie kraj, który przyciąga turystów. Znajdują się tam wysokie góry, morze, lasy, rzeki i jeziora, zamki, pałace i twierdze, nowoczesne aglomeracje i malutkie urokliwe miasteczka. Można tam świetnie zagospodarować wolny czas odwiedzając znakomite muzea i galerie sztuki, słynne ośrodki narciarskie, termalne, zwiedzać stare klasztory i podziwiać naturę.

1. Najpopularniejszym niemieckim festiwalem, który ma już ponad 200 lat, jest znany na całym świecie Oktoberfest. Obchodzony jest każdego października w Monachium. Impreza ma charakter festynu. Zgodnie z przepisami festiwalu, piwo mogą sprzedawać tylko tradycyjne monachijskie browary. Chmielowy napój podawany jest w litrowych kuflach, których średnia cena to 10 euro. Festiwal odwiedza rocznie ok. 6 milionów ludzi, którzy co roku spożywają ok. 5 milionów litrów piwa. Podczas tego święta, sprzedawanych jest 40% rocznych zasobów piwa w Niemczech. W samej Bawarii piwo oficjalnie uznawane jest za jedzenie.

2. Federalną Republikę Niemiec tworzy 16 krajów związkowych –  tzw. Landów, które mają charakter państw o ograniczonej suwerenności.

3. Gospodarka Niemiec jestnajwiększa w Europie i czwarta na świecie zaraz po USA Chinach i Japonii. Niemcy zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji przemysłowej. Wydobywają węgiel kamienny i brunatny ropę naftową i gaz ziemny, rudy cynku i ołowiu i sól kamienną

4. Co piąte wyprodukowane na świecie auto schodzi z taśm niemieckich producentów. Przemysł samochodowy to zakłady BMW, Volkswagena, Opla, Forda, Mercedesa, Porsche.

5. Niemiecka kuchnia jest bogata w różnorodność potraw i dań. Będąc na miejscu koniecznie spróbujcie  regionalnego ziemniaka i Bratwursta (kiełbasy z bułką).

6. Wakacje letnie trwają w Niemczech sześć tygodni, ponieważ w zwyczaju są częstsze przerwy w ciągu roku szkolnego. W szkołach ocena 6 jest najniższa a 1 najwyższa. Zupełnie odwrotnie niż w Polsce.

7. Berlin jest miastem młodych ludzi i kulturalnym centrum kraju, a także jednym z niewielu miast na świecie, w którym odbywa się nawet 1500 imprez w ciągu jednego dnia. To miasto, które zaskakuje swoim klimatem, swobodą mieszkańców i multikulturowością.

8. Niemcy to prawdziwi fani futbolu. Bundesliga może pochwalić się najwyższą w Europie ilością widzów na meczach. Największe kluby piłkarskie to: Borussia Dortmund, Bayern Monachium, Borussia Mönchengladbach. Będąc na miejscu, spróbujcie wybrać się na mecz i poczuć piłkarskiego ducha.

Mamy nadzieję, że podbyt w Niemczech będzie udany. Teraz już wiesz, dlaczego zakup ubezpieczenia turystycznego jest ważny i przed wyjazdem zaopatrzysz się w ITravel.

  • Podziel się