Jakie ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Opublikowano
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Każda podróż, nawet ta za bliską granicę, może wiązać się z nieszczęśliwym wypadkiem, utratą bagażu lub dokumentów, czy zniszczonym sprzętem sportowym. Przed podróżą warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, bo sama karta EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony.

ubezpieczenie turystyczne

Polacy chętnie podróżują i odwiedzają sąsiadów, zwłaszcza teraz, kiedy granice są otwarte. Przez bliskość zachodniej granicy, wyjazd do Niemiec nie kojarzy się nam raczej z wielką wyprawą, do której należy się specjalnie przygotować. Odpadają przecież sprawy związane z wizą i paszportem, a sam koszt wycieczki jest stosunkowo niski. Dlatego wiele osób zapomina, że to jednak podróż za granicę, której nie warto lekceważyć. W razie wypadku koszty leczenia mogą nadszarpnąć domowy budżet, dlatego przed wyjazdem zalecamy zakup ubezpieczenia turystycznego. Jego koszt jest nieporównywalnie niższy - od 4 zł za dzień ochrony niż wydatki związane z leczeniem w niemieckim szpitalu.

Koszty leczenia 

Niemiecki personel to wybitni specjaliści, którzy uchodzą za jednych z lepszych w całej Europie, a nawet na świecie. Jakość usług za zachodnią granicą jest na bardzo wysokim poziomie, który niestety wiąże się też z wysokimi kosztami. Brak ubezpieczenia turystycznego, w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej może przysporzyć sporo kłopotów finansowych.

Karta EKUZ nie wystarczy

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który w Polsce wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Karta upoważnia do korzystania z bezpłatnej lub częściowo refundowanej opieki w krajach Unii Europejskiej. Oczywiście w razie wypadku dzięki niej możesz skorzystać z pomocy medycznej. Sama karta nie daje jednak pełnej ochrony tak jak ubezpieczenie turystyczne. EKUZ zapewnia tylko niezbędną opiekę medyczną i nie gwarantuje zwrotu kosztów akcji ratunkowej czy transportu medycznego z Niemiec do Polski.

Przykładowe koszty leczenia w Niemczech

Ból w odcinku lędźwiowym - wypadnięcie dysku. Polisa pokryła koszty 8-dniowej hospitalizacji wraz z badaniami.

31 000

Wypadek podczas jazdy rowerowej - silny ból kolana. Diagnoza: uszkodzenie aparatu więzadłowego kolana. Polisa pokryła koszty hospitalizacji, badań diagnostycznych, usztywnienia kolana, kul i transportu do Polski.

5 500

Kamica nerkowa. Polisa pokryła koszty 1-dniowej hospitalizacji oraz ambulansu.

7 400

Choroba wieńcowa wymagająca leczenia kardiochirurgicznego. Polisa pokryła koszty hospitalizacji, diagnostyki i ambulansu.

16 000

Ostre zapalenie trzustki. Polisa pokryła koszty hospitalizacji wraz z diagnostyką.

13 000

Ubezpieczenie – na co zwrócić uwagę

Przy wyborze sumy ubezpieczenia, koniecznie zwróć uwagę na zakres ochrony. Ubezpieczenie może zapewniać koszty leczenia, ratownictwa i transportu, assistance, NNW, następstwa chorób przewlekłych i amatorskie uprawianie sportu. Zastanów się, jakiej ochrony potrzebujesz i dostosuj ją do swojej aktywności. Pamiętaj przy tym, że minimalna suma ubezpieczenia to zwykle za mało. 

Zakres ochrony a suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia, to górna kwota, do której ubezpieczyciel pokryje koszty w ramach umowy ubezpieczenia. Jak to rozumieć? Jeśli przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek i trafisz do szpitala bez ubezpieczenia, a będziewsz wymagał specjalistycznej opieki, to zostaniesz obciążony kosztami za leczenie. Dlatego jeśli planujesz uprawiać sport podczas wyjazdu do niemiec, uwzględnij to podczas wyboru polisy. 

Koszty leczenia, ratownictwa i transportu - jeśli podczas podróży zagranicznej zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w placówce medycznej bądź wizyty lekarskiej oraz koszty ratownictwa i transportu medycznego do Polski.

NNW - jeśli podczas podróży przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek, otrzymasz odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu

Assistance 24h - jeśli podczas podróży będziesz potrzebował wsparcia w trudnej sytuacji, np. w razie wypadku, problemów językowych i innych, ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie fachową i kompleksową pomoc

Choroby przewlekłe - jeśli podczas podróży nasili się zdiagnozowana u Ciebie choroba przewlekła np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, astma, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, ratownictwa i transportu

Amatorskie uprawianie sportu - jeśli w trakcie uprawiania sportu ulegniesz wypadkowi, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, ratownictwa i transportu oraz otrzymasz odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku

Bagaż podróżny, sprzęt sportowy - jeśli podczas podróży Twój bagaż zostanie uszkodzony lub skradziony, otrzymasz zwrot kosztów za zniszczoną lub utraconą walizkę oraz przedmioty, które się w niej znajdowały

Podróż samolotem - jeśli dostarczenie Twojego bagażu lub opóźnienie lotu nastąpi powyżej 5 godzin, otrzymasz zwrot kosztów poniesionych na zakup artykułów pierwszej potrzeby, np. bielizny, przyborów toaletowych

Jeśli chcesz, możesz poszerzyć zakres podstawowy ubezpieczenia o Car assistance i Koszty rezygnacji z wyjazdu.  

Car assistance - jeśli samochód, którym podróżujesz będzie miał awarię, zapewnimy pomoc techniczną i informacyjną oraz inne świadczenia, np. zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy

Ubezpieczenie koszty rezygnacji z wyjazdu - zadziała jeśli będziesz musiał odwołać lub przerwać swój wyjazd, np. z powodu choroby, czy nagłego wezwania do pracy

ubezpieczenie turystyczne

Ciekawostki na temat Niemiec

1. Najpopularniejszym niemieckim festiwalem, który ma już ponad 200 lat, jest znany na całym świecie Oktoberfest. Obchodzony jest każdego października w Monachium. Impreza ma charakter festynu. Zgodnie z przepisami festiwalu, piwo mogą sprzedawać tylko tradycyjne monachijskie browary. Chmielowy napój podawany jest w litrowych kuflach, których średnia cena to 10 euro. Festiwal odwiedza rocznie ok. 6 milionów ludzi, którzy co roku spożywają ok. 5 milionów litrów piwa. Podczas tego święta, sprzedawanych jest 40% rocznych zasobów piwa w Niemczech. W samej Bawarii piwo oficjalnie uznawane jest za jedzenie.

2. Federalną Republikę Niemiec tworzy 16 krajów związkowych –  tzw. Landów, które mają charakter państw o ograniczonej suwerenności.

3. Gospodarka Niemiec jest największa w Europie i czwarta na świecie zaraz po USA Chinach i Japonii. Niemcy zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji przemysłowej. Wydobywają węgiel kamienny i brunatny ropę naftową i gaz ziemny, rudy cynku i ołowiu i sól kamienną.

4. Co piąte wyprodukowane na świecie auto schodzi z taśm niemieckich producentów. Przemysł samochodowy to zakłady BMW, Volkswagena, Opla, Forda, Mercedesa, Porsche.

5. Niemiecka kuchnia jest bogata w różnorodność potraw i dań. Będąc na miejscu, koniecznie spróbujcie regionalnego ziemniaka i Bratwursta (kiełbasy z bułką).

6. Wakacje letnie trwają w Niemczech sześć tygodni, ponieważ w zwyczaju są częstsze przerwy w ciągu roku szkolnego. W szkołach ocena 6 jest najniższa a 1 najwyższa. Zupełnie odwrotnie niż w Polsce.

7. Berlin jest miastem młodych ludzi i kulturalnym centrum kraju, a także jednym z niewielu miast na świecie, w którym odbywa się nawet 1500 imprez w ciągu jednego dnia. To miasto, które zaskakuje swoim klimatem, swobodą mieszkańców i multikulturowością.

8. Niemcy to prawdziwi fani futbolu. Bundesliga może pochwalić się najwyższą w Europie ilością widzów na meczach. Największe kluby piłkarskie to: Borussia Dortmund, Bayern Monachium, Borussia Mönchengladbach. Będąc na miejscu, spróbujcie wybrać się na mecz i poczuć piłkarskiego ducha.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się