Jakie ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Opublikowano
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Zamierzasz wypoczywać aktywnie, chcesz leżeć na plaży, a może planujesz zwiedzać? Zanim wybierzesz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, dobrze przemyśl, co planujesz robić podczas podróży do Niemiec i dostosuj polisę do swoich potrzeb.

ubezpieczenie turystyczne

Polacy chętnie podróżują i odwiedzają swoich sąsiadów, zwłaszcza teraz, kiedy granice są otwarte. Nic dziwnego mimo bliskości z Polską to zróżnicowanym i odmienny kulturowo kraj. Tradycyjna Bawaria, historyczny Berlin, królewska Saksonia kuszą turystów i zachęcają do odwiedzin. Przez bliskość z sąsiadami, wyjazd do Niemiec nie kojarzy się nam raczej z wielką wyprawą, do której należy się specjalnie przygotować. Odpadają przecież sprawy związane z wizą lub paszportem, a sam koszt wycieczki jest stosunkowo niski. Warto pamiętać, że każda podróż – nawet za bliską granicę, może przynieść  nieprzyjemne niespodzianki takie jak: utrata bagażu lub dokumentów, zniszczony sprzęt sportowy, albo nieszczęśliwy wypadek. Przed podróżą warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Koszty leczenia w Niemczech

To fakt, że niemiecki personel to wybitni specjaliści, którzy uchodzą za jednych z lepszych w całej Europie, a nawet na świecie. Jakość usług w Niemczech jest na bardzo wysokim poziomie, który niestety wiąże się też z wysokimi kosztami. Brak polisy turystycznej w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej może przysporzyć sporo kłopotów finansowych.

Ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec? Tak! Karta EKUZ nie wystarczy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który w Polsce wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Karta upoważnia do korzystania z bezpłatnej lub częściowo refundowanej opieki w krajach Unii Europejskiej. Oczywiście w razie wypadku dzięki niej możesz w Niemczech skorzystać z pomocy medycznej. Sama karta nie daje jednak pełnej ochrony, tak jak ubezpieczenie turystyczne. EKUZ zapewnia tylko niezbędną opiekę medyczną i nie gwarantuje zwrotu kosztów akcji ratunkowej czy transportu medycznego z Niemiec do Polski.

Przykładowe koszty leczenia w Niemczech

Opis zdarzenia

Koszty pokryte w ramach polisy

Ból w odcinku lędźwiowym - wypadnięcie dysku. Polisa pokryła koszty 8-dniowej hospitalizacji wraz z badaniami.

31 000

Wypadek podczas jazdy rowerowej - silny ból kolana. Diagnoza: uszkodzenie aparatu więzadłowego kolana. Polisa pokryła koszty hospitalizacji, badań diagnostycznych, usztywnienia kolana, kul i transportu do Polski.

5 500

Kamica nerkowa. Polisa pokryła koszty 1-dniowej hospitalizacji oraz ambulansu.

7 400

Choroba wieńcowa wymagająca leczenia kardiochirurgicznego. Polisa pokryła koszty hospitalizacji, diagnostyki i ambulansu.

16 000

Ostre zapalenie trzustki. Polisa pokryła koszty hospitalizacji wraz z diagnostyką.

13 000

Polisa turystyczna w każdym z tych przykładów pokryła koszty leczenia i hospitalizacji. Bez odpowiedniego ubezpieczenia, turyści musieliby zapłacić za nie z własnej kieszeni. Koszty leczenia w Niemczech obiegają na sumy od kilku do kilkunastu tysięcy.

Ubezpieczenie – na co zwrócić uwagę

Przy wyborze sumy ubezpieczenia zwróć uwagę na zakres ochrony. Ubezpieczenie może zapewniać koszty leczenia, ratownictwa i transportu, assistance, NNW, następstwa chorób przewlekłych i amatorskie uprawianie sportu. Zastanów się, jakiej ochrony potrzebujesz i dostosuj ją do swojej aktywności. Pamiętaj przy tym, że minimalna suma ubezpieczenia to zwykle za mało.

Zakres ochrony - czyli suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia, to górna kwota, do której ubezpieczyciel pokryje koszty w ramach umowy ubezpieczenia. Jak to rozumieć? Już tłumaczmy. Jeśli przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek i trafisz do szpitala bez odpowiedniego ubezpieczenia a koszty leczenia i hospitalizacji przekroczą sumę Twojego ubezpieczenia, to niemiecki szpital za usługi medyczne wystawi rachunek, za który będziesz musiał zapłacić sam.

Koszty leczenia, ratownictwa i transportu - jeśli podczas podróży zagranicznej zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w placówce medycznej bądź wizyty lekarskiej oraz koszty ratownictwa i transportu medycznego do Polski.

NNW - jeśli podczas podróży przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek, otrzymasz odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Assistance 24h - jeśli podczas podróży będziesz potrzebował wsparcia w trudnej sytuacji, np. w razie wypadku, problemów językowych i innych, ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie fachową i kompleksową pomoc.

Choroby przewlekłe - jeśli podczas podróży nasili się zdiagnozowana u Ciebie choroba przewlekła np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, astma, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, ratownictwa i transportu.

Amatorskie uprawianie sportu - jeśli w trakcie amatorskiego uprawiania poniższych sportów ulegniesz wypadkowi, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, ratownictwa i transportu oraz otrzymasz odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku.

Bagaż podróżny, sprzęt sportowy - jeśli podczas podróży Twój bagaż zostanie uszkodzony lub skradziony, otrzymasz zwrot kosztów za zniszczoną lub utraconą walizkę oraz przedmioty, które się w niej znajdowały  (m. in. odzież, obuwie, drobne urządzenia elektryczne, przybory toaletowe, sprzęt sportowy).

Podróż samolotem - jeśli dostarczenie Twojego bagażu lub opóźnienie lotu nastąpi powyżej 5 godzin, otrzymasz zwrot kosztów poniesionych na zakup artykułów pierwszej potrzeby, np. bielizny, przyborów toaletowych. Zachowaj rachunki w celu refundacji kosztów.

Jeśli chcesz, możesz poszerzyć zakres podstawowy ubezpieczenia o Car assistance i Koszty rezygnacji z wyjazdu.  

Car assistance - jeśli samochód, którym podróżujesz będzie miał awarię, zapewnimy pomoc techniczną i informacyjną oraz inne świadczenia, np. zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy.

Ubezpieczenie koszty rezygnacji z wyjazdu - zadziała jeśli będziesz musiał odwołać lub przerwać wyjazd, np. z powodu choroby, zwrócimy Ci całkowicie poniesione na ten cel koszty.

Niemcy to olbrzymi i zróżnicowany geograficznie kraj, który przyciąga turystów. Znajdują się tam wysokie góry, morze, lasy, rzeki i jeziora, zamki, pałace i twierdze, nowoczesne aglomeracje i malutkie urokliwe miasteczka. Można tam świetnie zagospodarować wolny czas odwiedzając znakomite muzea i galerie sztuki, słynne ośrodki narciarskie, termalne, zwiedzać stare klasztory i podziwiać naturę.

1. Najpopularniejszym niemieckim festiwalem, który ma już ponad 200 lat, jest znany na całym świecie Oktoberfest. Obchodzony jest każdego października w Monachium. Impreza ma charakter festynu. Zgodnie z przepisami festiwalu, piwo mogą sprzedawać tylko tradycyjne monachijskie browary. Chmielowy napój podawany jest w litrowych kuflach, których średnia cena to 10 euro. Festiwal odwiedza rocznie ok. 6 milionów ludzi, którzy co roku spożywają ok. 5 milionów litrów piwa. Podczas tego święta, sprzedawanych jest 40% rocznych zasobów piwa w Niemczech. W samej Bawarii piwo oficjalnie uznawane jest za jedzenie.

2. Federalną Republikę Niemiec tworzy 16 krajów związkowych –  tzw. Landów, które mają charakter państw o ograniczonej suwerenności.

3. Gospodarka Niemiec jestnajwiększa w Europie i czwarta na świecie zaraz po USA Chinach i Japonii. Niemcy zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji przemysłowej. Wydobywają węgiel kamienny i brunatny ropę naftową i gaz ziemny, rudy cynku i ołowiu i sól kamienną

4. Co piąte wyprodukowane na świecie auto schodzi z taśm niemieckich producentów. Przemysł samochodowy to zakłady BMW, Volkswagena, Opla, Forda, Mercedesa, Porsche.

5. Niemiecka kuchnia jest bogata w różnorodność potraw i dań. Będąc na miejscu koniecznie spróbujcie  regionalnego ziemniaka i Bratwursta (kiełbasy z bułką).

6. Wakacje letnie trwają w Niemczech sześć tygodni, ponieważ w zwyczaju są częstsze przerwy w ciągu roku szkolnego. W szkołach ocena 6 jest najniższa a 1 najwyższa. Zupełnie odwrotnie niż w Polsce.

7. Berlin jest miastem młodych ludzi i kulturalnym centrum kraju, a także jednym z niewielu miast na świecie, w którym odbywa się nawet 1500 imprez w ciągu jednego dnia. To miasto, które zaskakuje swoim klimatem, swobodą mieszkańców i multikulturowością.

8. Niemcy to prawdziwi fani futbolu. Bundesliga może pochwalić się najwyższą w Europie ilością widzów na meczach. Największe kluby piłkarskie to: Borussia Dortmund, Bayern Monachium, Borussia Mönchengladbach. Będąc na miejscu, spróbujcie wybrać się na mecz i poczuć piłkarskiego ducha.

  • Podziel się