Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Tajlandii?

Opublikowano
jakie ubezpieczenie do Tajlandii

Tajlandia jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Azji. Przyciąga swoją egzotyką jak magnes i jest celem wielu wakacyjnych wyjazdów. Na egzotyczną podróż może pozwolić sobie wiele osób, ponieważ nie jest bardzo kosztowna. Przed wylotem warto dobrze zaplanować swoją podróż i pamiętać o zakupie niezbędnego ubezpieczenia.

 

Tajlandia od lat przyciąga turystów z całego świata. To przede wszystkim piękne plaże, ciepły klimat, tropikalna przyroda. Bajeczne krajobrazy, turkusowa woda, rafy koralowe, słońce i wspaniali i uśmiechnięci Tajowie, a także przepyszne jedzenie i dość niskie ceny. Dla Europejczyków najlepszy czas na wizytę w Tajlandii to okres od listopada do marca, kiedy trwa europejska zima a w Tajlandii pora sucha (upały raczej nie przekraczają 30 stopni).

Jeśli Twój wyjazd do Tajlandii nie przekracza 30 dni, to wiza nie jest wymagana. Nie ma również obowiązkowych szczepień, jednak zaleca się przed wycieczką sprawdzenie podstawowej odporności i szczepienie przeciwko WZW A i WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu A i B) oraz tężec, a nawet wściekliznę. Przed wyjazdem warto zgłosić się do lekarza i skonsultować szczepienia, które powinno się przyjąć, żeby uniknąć poważnych zachorowań. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Służba zdrowia w Tajlandii

W dużych miastach i ośrodkach turystycznych zwykle jest na bardzo wysokim poziomie. Opieka jest kompleksowa, a ceny usług medycznych są niestety znacznie wyższe niż w Europie. W Azji nie zadziała Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a za wszelkie usługi medyczne w przypadku braku ubezpieczenia, trzeba zapłacić „z własnego portfela”.  Dlatego wybierając się w odległą podróż  powinniśmy kierować się zasadą - im dalszy cel podróży, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia turystycznego. Koszt polisy większości przypadków będzie zdecydowanie niższy od ceny, jaką zapłacimy za pojedynczą wizytę u lekarza, bądź w szpitalu.

 

    Rodzaj zdarzenia          

 Koszty leczenia (PLN) 

Gorączka, nudności. Polisa pokryła koszty internisty oraz jednodniowej hospitalizacji.

7 100

Nagłe zachorowanie: biegunka, wymioty, ból żołądka. Polisa pokryła koszty wizyty u internisty, badań laboratoryjnych, leków.

3 600

Wypadek na skuterze: ogólne obrażenia ciała. Polisa pokryła koszty hospitalizacji i powrotu do kraju.

102 000

Objawy: duszności, ucisk w klatce piersiowej, słabość. Polisa pokryła koszty internisty, diagnostyki laboratoryjnej i leków.

12 000

Atak wyrostka robaczkowego. Polisa pokryła koszty operacji, hospitalizacji, wizyt kontrolnych i zmian opatrunków.

25 000

Wypadek - podczas wycieczki małpa ugryzła turystę w palec. Polisa pokryła koszty opatrzenia rany i serii szczepionek przeciwko wściekliźnie.

4 200

Skręcenie kostki w trakcie spaceru. Polisa pokryła koszty ortopedy oraz radiologa i diagnostyki obrazowej.

2 500

 

Wysokie koszty związane z leczeniem nie dotyczą tylko wyjątkowych sytuacji, które wymagają długiej hospitalizacji, lecz głównie podstawowej opieki w przypadku zwykłego zachorowania. Życie pisze różne scenariusze, dlatego przy zakupie polisy warto skupić się na sumie ubezpieczenia, czyli kwocie, do wysokości której ubezpieczyciel pokrywa koszty poniesione na leczenie, zabiegi medyczne i transport do Polski.

W Tajlandii stosunkowo często spotykają turystów nieszczęśliwe wypadki takie jak: ugryzienia przez zwierzęta - najczęściej małpy, ale również koty i psy oraz wypadki na skuterze... 

Jakie ubezpieczenie do Tajlandii wybrać?

Minimalna suma ubezpieczenia powinna wynosić 60 000 euro ( ok. 240  tyś zł). Optymalnie zaś byłoby wykupić ubezpieczenie z sumą 300 000  euro (ok. 1,2  mln zł). Ubezpieczyciel wtedy pokryje wydatki na ratowanie zdrowia i życia do tej wysokości. Jeżeli koszty związane z nieszczęśliwym wypadkiem przekroczą tą wartość, zmuszony będziesz pokryć je sam.  Warto też zwrócić uwagę,  czy  polisa przewiduje bezgotówkowe rozliczanie kosztów leczenia, jak np. w przypadku polis turystycznych TU Europa. Polega ono na tym, że jeżeli wystąpi zdarzenie uwzględnione w polisie, wystarczy zadzwonić do centrum pomocy, które zorganizuje Ci leczenie i rozliczy się z usługodawcą. Nie musisz wtedy angażować własnych środków i zabiegać potem o ich zwrot. Koniecznie zapisz numer do centrum pomocy w telefonie, a w każdej chwili będziesz mógł z niej skorzystać.  

Im wyższa kwota ubezpieczenia, tym wyższa składka, ale w skali kosztów wyjazdu do Tajlandii to niewiele. Ubezpieczenie Travel World z oferty TU Europa na 14 dni w wariancie VIP (z sumą ubezpieczenia 60 000 euro) kosztuje 105 zł. Ta sama polisa w wariancie The Best z sumą ubezpieczenia 300 000 euro to wydatek 274zł, a dodatkowo zawiera ochronę dla osób przewlekle chorych i ochronę podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, np. nurkowania, jazdy na quadach. To naprawdę niewielki koszt, który daje poczucie bezpieczeństwa podczas egzotycznej podróży.

 

Dodatki do polisy

W większości przypadków ubezpieczenie to nie tylko koszty leczenia, ale także ratownictwa i transportu medycznego, assistance – pomoc w podróży, OC, NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) i wiele innych.  Przy wyborze polisy, zwróć uwagę na choroby przewlekłe, do których zaliczane jest m.in.:  cukrzyca, nadciśnienie, astma, padaczka.  Podstawowe pakiety ubezpieczeń zwykle nie obejmują tych chorób. Jeśli chorujesz na którąś z tych dolegliwości,  pamiętaj o rozszerzeniu swojej polisy, żeby  uniknąć rozczarowania standardowym zakresem ubezpieczenia. Ciekawą opcją dodatkową są koszty rezygnacji od TU Europa, dzięki którym odzyskasz 100% wpłaconych środków przy rezygnacji lub przerwaniu podróży.

Nikt nigdy z góry nie zakłada czarnego scenariusza, ale w życiu różnie bywa. Jeśli wybierasz się w wymarzoną podróż, dobrze się przygotuj i zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli zamierzasz uprawiać sport lub przewidujesz inne dodatkowe atrakcje, wybierz ubezpieczenie, które zagwarantuje odpowiednią do aktywności opiekę medyczną.
Jeśli już wiesz, jakie ubezpieczenie do Tajlandii powinieneś wybrać, przeczytaj kilka ciekawostek o tym niezwykłym miejscu. 

Kilka rzeczy, które warto wiedzieć o Tajlandii

1. Pełna nazwa kraju to Królestwo Tajlandii, którego stolicą jest Bangkok zamieszkiwany przez 9 milionów ludzi, a główną religią jest buddyzm.

2.  W kraju obowiązuje ruch lewostronny. Miasta są tłoczne i bardzo zakorkowane, a alternatywną dla samochodu formą przemieszczania jest skuter bądź rower. Jeśli zdecydujesz się na taksówkę (która jest tania) poproś o włączenie licznika lub przed rozpoczęciem kursu ustal cenę za przejazd.

3. Tajlandia jest królestwem masażu. W każdej miejscowości znajdziesz gabinety masażu, które znajdują się dosłownie na ulicach. Warto skorzystać z tajskiego masażu, bo ceny za tą usługę są niskie (30-60 minutowy masaż stóp około 20 zł a masaż całego ciała około 30 zł). Tajowie znają się na masażu jak mało kto, dlatego można im w tej kwestii ufać.

4. Kuchnia tajska to różnorodność smaków i świeże składniki. W potrawach dominuje ryż i szereg dodatków doprawianych papryką lub sosem rybnym. Warto uważać na ostre przyprawy, które są charakterystyczne w orientalnych kuchniach. W większości restauracji zamiast noża i widelca podaje się widelec i łyżkę. To normalny dla Tajów sposób jedzenia i najlepiej się do niego przyzwyczaić.
 
5. Tajowie kochają swojego króla, jakiekolwiek negatywne wyrażanie się na jego temat czy urażenie obrazu króla (np. przez podarcie banknotu z jego wizerunkiem) może skończyć się mandatem, a nawet więzieniem. W miejscach publicznych najlepiej nie rozmawiać o królu i nie pytać o niego, bo można zostać źle zrozumianym i narobić sobie kłopotów. 

6. Ryzyko zachorowania na malarię jest w Tajlandii niskie, ale ryzyko zachorowania na dengę (tropikalną gorączkę) jest bardzo duże. Koniecznie trzeba używać sprayu na komary i najlepiej spać pod moskitierą.


  • Podziel się