Po co kupować ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Opublikowano
polisa oc w życiu prywatnym

Bardzo łatwo jest wyrządzić przypadkiem komuś szkodę, a jeśli to zrobisz, musisz tę szkodę naprawić. Może to być kosztowne, dlatego w takiej sytuacji przyda się polisa OC w życiu prywatnym.

W czasie wiatru obluzowana rynna spadła z dachu twojego domu i uszkodziła zaparkowany samochód. Jechałeś rowerem, zagapiłeś się i wymusiłeś pierwszeństwo na innym rowerzyście, co skończyło się zderzeniem i złamaniem ręki poszkodowanego. Twoje dzieci grały w piłkę i wybiły okno u sąsiada. Czy to rzadkie przypadki? Nie. Każdy może niechcący doprowadzić do takiej sytuacji.

Odszkodowania są wysokie

Pamiętaj, że ponosisz odpowiedzialność także za swoje dzieci do 13 roku życia oraz za zwierzęta. Szkody mogą wynikać nie tylko z twojego bezpośredniego działania, ale także zaniedbania obowiązków. Chodzi o sytuacje, gdy np. drzewo stojące na twojej działce przewróci się na dom sąsiada, czy gdy zimą ktoś poślizgnie się na oblodzonych schodach twojej nieruchomości i złamie sobie nogę.

Osoba, która ze swojej winy wyrządziła komuś szkodę, musi ją naprawić, czyli wypłacić odszkodowanie. Trzeba zrekompensować zarówno szkody polegające na uszkodzeniu ciała (np. złamanie ręki) lub rozstroju zdrowia człowieka (np. nerwica po wypadku), jak i majątkowe (uszkodzony samochód czy wybite okno). Szkodą majątkową może być także utracony zarobek.

Odszkodowania niejednego sprawcę szkody doprowadziły do poważnego zubożenia, gdyż nierzadko osiągają kwoty pięciocyfrowe. Przykładowo kobieta, która przewróciła się na nieodśnieżonym chodniku i doznała złamania nadgarstka z przemieszczeniem, otrzymała wyrokiem sądu 12 tys. zł zadośćuczynienia od właściciela nieruchomości. W innym przypadku złamany z powodu uderzenia nos został „wyceniony” na 20 tys. zł.

Co daje polisa OC w życiu prywatnym?

Od wypłaty odszkodowania za szkody, które wyrządzisz innym osobom, uchroni cię polisa OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym możesz kupić jako niezależny produkt, a może też ono stanowić element polisy mieszkaniowej, turystycznej czy pakietu dla osób uprawiających sport.

W zamian za składkę towarzystwo przejmie na siebie obowiązek zrekompensowania strat spowodowanych przez ciebie i twoich bliskich i wypłaci odszkodowanie.

Górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela stanowi suma gwarancyjna, dlatego powinieneś pamiętać, żeby została ustalona na odpowiednio wysoki poziomie, by wystarczyła na pokrycie ewentualnych szkód. Jeżeli suma gwarancyjna będzie zbyt niska, brakującą kwotę będziesz musiał dopłacić poszkodowanemu.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zapewni ci ochronę także wtedy, gdy do szkody doszło z powodu twojej lekkomyślności albo nawet niedbalstwa, np. gdy zimą nie usunąłeś z dachu zwisających sopli albo gdy po awarii wodociągu nie sprawdziłeś, czy kran jest zakręcony i w efekcie zalałeś sąsiada. Jeśli jednak szkodę spowodujesz umyślnie, za szkodę będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

  • Oceń ten artykuł
    4.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się