Jakie ubezpieczenie wybrać do USA?

Opublikowano

Jeśli wybierasz się na wycieczkę do USA, to poza wizą i listą miejsc, które chcesz odwiedzić, potrzebujesz jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy – dobrego ubezpieczenia turystycznego. Pod względem opieki medycznej USA należą bowiem do najdroższych miejsc na świecie. 

Na terytorium USA nie pomoże Ci NFZ ani nie zadziała Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dlatego najlepiej będzie jak do swojej check listy „PRZED WYJAZDEM” dopiszesz zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego.

Im dalszy cel podróży, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia i taką zasadą powinniśmy kierować się, wybierając ubezpieczenie turystyczne. USA są oddalone od Polski o kilkanaście godzin lotu samolotem. W przypadku konieczności wcześniejszego powrotu do kraju (z powodu wypadku lub choroby) oznacza to wysoki wydatek na bilet lotniczy. To dwa ważne powody, by nie ryzykować wyjazdu za ocean bez odpowiedniej polisy.

 

Biznes is Biznes, czyli amerykańska służba zdrowia...

W przeciwieństwie do polskiej służby zdrowia, opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych jest sprywatyzowana i tylko niewielka jej część jest finansowana przez państwo a to znaczy, że trzeba za nią płacić. Będąc przyzwyczajonym do polskich standardów (po wyjściu ze szpitala nikt nie wystawia nam rachunku za opiekę medyczną) możemy być zaskoczeni, ile kosztuje leczenie w USA. Brzmi poważnie, co nie? Wysokie koszty związane z leczeniem nie dotyczą tylko wyjątkowych sytuacji, które wymagają kilkudniowej hospitalizacji, lecz także podstawowej opieki w przypadku zwykłego zachowania czy nawet skręconej kostki. Sami się przekonajcie:

Ile może kosztować brak ubezpieczenia w USA
Rodzaj zdarzenia Koszt leczenia (w zł)

Skręcenie kosstki przy schodzeniu ze schodów.

Lekarz wydał usztywniacz na stopę, kulę, cold pack i lek przeciwbólowy

4000

Złamanie kostki w wyniku poślizgnięcia na schodach.

Założenie gipsu, hospitalizacja i transport do Polski

160 000

Grypa, gorączka i kaszel. 

Wezwanie pomocy i wizyta na ostrym dyżurze w szpitalu.

9000

Zasłabnięci podczas lotu. Awaryjne lądowanie i transport do szpitala.

Hospitalizacja i trasport do Polski. 

123 000

Kilkudniowa gorączka. Zapalenie gardał.

Wizyta w szpitalu. Lekarz przepisał leki.

5700

Ostre zapalenie żołądkowo-jelitowe. Hospitalizacja.

Chora zakończyła sie zgonem. Rodzina przetransportowała zwłoki do Polski

42000


Jak widać, pod względem kosztów usług medycznych USA to jedno z najdroższych miejsc na ziemi. Dlatego nie warto oszczędzać przy wyborze polisy ubezpieczeniowej. Jej koszt nie jest aż tak dużym wydatkiem, zwłaszcza jeśli zestawi się go z kosztami leczenia w USA.

Jakie ubezpieczenie wybrać do USA

Biorąc pod uwagę koszty leczenia w USA, minimalna suma ubezpieczenia powinna wynosić 60 000 euro. Optymalnie zaś byłoby wykupić ubezpieczenie z jak najwyższą sumą ubezpieczenia, np. 300 000 euro. Suma ubezpieczenia to kwota, do wysokości której ubezpieczyciel pokrywa koszty poniesione na leczenie, zabiegi medyczne i transport do Polski.

Jeżeli np. suma ubezpieczenia na polisie to 20 000 euro, czyli ok. 80 000 zł, to ubezpieczyciel pokryje wydatki na ratowanie naszego zdrowia i życia do tej właśnie wysokości. Co jest jednoznaczne, z tym że jeżeli koszty związane z „wypadkiem” przekroczą wartość ubezpieczenia - o co przy cenach obowiązujących w USA naprawdę nietrudno, będziesz zmuszony pokryć je sam. Warto też zwrócić uwagę, żeby polisa przewidywała bezgotówkowe rozliczanie kosztów leczenia, jak np. w przypadku polis turystycznych TU Europa. Polega ono na tym, że jeżeli wystąpi zdarzenie uwzględnione w polisie, wystarczy zadzwonić do centrum pomocy, które zorganizuje Ci leczenie i rozliczy się z usługodawcą. Nie musisz więc angażować własnych środków i zabiegać potem o ich zwrot.  Zapisz w telefonie nr kontaktowy do centrum pomocy, a w każdej chwili będziesz mógł uzyskać pomoc.  

Oczywiście, im wyższa kwota ubezpieczenia, tym większa składka, ale w skali kosztów, które ponosi się w związku z podróżą do USA, to naprawdę niewiele. Przykładowo polisa Travel World z oferty TU Europa na 14 dni w wariancie VIP (z sumą ubezpieczenia 60 000 euro) kosztuje 107 zł. Polisa w wariancie The Best z sumą ubezpieczenia 300 000 euro to wydatek 278 zł, a dodatkowo zawiera ochronę dla osób przewlekle chorych i ochronę podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, np. nurkowania, jazdy na quadach. Biorąc pod uwagę cenę samego przelotu do USA, która wynosi ok. 3 000 zł w jedną stronę, ubezpieczenie to już tylko dodatek.


 

Dodatki do polisy są bardzo ważne

Przy wyborze polisy, zwróć uwagę na choroby przewlekłe. Jeśli chorujesz na m.in.: cukrzycę, nadciśnienie, astmę, padaczkę to pamiętaj o rozszerzeniu swojej polisy, które umożliwi pokrycie kosztów leczenia za granicą. Podstawowe pakiety ubezpieczeń najczęściej nie obejmują tych chorób.

W większości przypadków ubezpieczenie to nie tylko koszty leczenia, ale także ratownictwa i transportu medycznego, assistance – pomoc w podróży, OC, NNW, koszty rezygnacji i wiele innych. Pokrótce scharakteryzujemy najważniejsze, abyś wiedział przy wyborze ubezpieczenia, na co zwrócić uwagę. 

Assistance – pomoc w podróży, daje Ci poczucie bezpieczeństwa i komfort w podróży, jeśli zachorujesz lub będziesz miał wypadek. W zależności od wariantu ubezpieczenia obejmuje: organizację pomocy medycznej, podróż osoby towarzyszącej, zakwaterowanie i wyżywienie osoby towarzyszącej, transport po rekonwalescencji, organizację kosztów kierowcy zastępczego, pokrycie kosztów przerwania podróży zagranicznej, opiekę nad nieletnimi dziećmi, transport osób bliskich do domu, a nawet pokrycie kosztów związanych z opóźnieniem lotu.

NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków - to wsparcie finansowe, które dotyczy ochrony życia i zdrowia. Jego zakres działania jest bardzo szeroki, dlatego zawsze warto je mieć.

OC ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – daje Ci ochronę ubezpieczeniową w razie wyrządzenia innej osobie krzywdy lub zniszczenia jej mienia. Gdy będziesz zobowiązany do naprawienia szkody, ubezpieczyciel przejmie na siebie ekonomiczne skutki następstw tych wydarzeń.

Ubezpieczenie Koszty rezygnacji - zwykle wyprawa do USA jest planowana z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Odpowiednio wcześniej bukujesz bilety lotnicze, rezerwujesz hotele, kupujesz bilety na koncert swojej ukochanej gwiazdy i na kilka dni przed wyjazdem łapie Cię ostra grypa… W tym wypadku możesz ubezpieczyć swoje koszty związane anulowaniem podróży, decydując się na koszty rezygnacji od TU Europa.

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy do USA samodzielnie, czy z biurem podróży, sprawdźmy jaki zakres obejmuje ubezpieczenie. Ubezpieczenie, które klient otrzymuje w pakiecie z wycieczką ma często zbyt niskie sumy ubezpieczenia oraz rzadko obejmuje następstwa chorób przewlekłych czy skutki uprawiania sportów. Jeśli chorujesz przewlekle, planujesz uprawiać sport lub przewidujesz dodatkowe atrakcje, zadbaj o ubezpieczenie, które zagwarantuje odpowiednią do aktywności ochronę.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie ubezpieczenie do USA powinieneś wybrać. Przygotuj się odpowiednio do wymarzonej wyprawy za ocean, gdzie zdrowie ma wysoką cenę. Nie bądź mądrym Polakiem po szkodzie i dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb. Zamiast rachunku na kilkanaście tysięcy dolarów przywieź miłe wspomnienia.To przecież podróż Twoich marzeń.