Co to jest IDD - wyjaśniamy

Opublikowano
Co to jest IDD?  Zacznijmy więc od prostego wyjaśnienia tego skrótu. Insurance Distribution Directive (IDD) to nic innego jak unijna dyrektywa dotycząca sposobu dystrybucji ubezpieczeń, która została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę (UE) w 2016 r. i obowiązuje od pierwszego października 2018 r. oraz która ma bardzo duży wpływ na rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego. Nadal brzmi skomplikowanie? Postaramy się wyjaśnić skomplikowany termin, z punktu widzenia klienta.

Wiele osób zastanawia się co kryje się pod pojęciem IDD, które od pewnego czasu pojawia się w ubezpieczeniach. Rozszyfrujmy ten skrót, pełen korzyści dla klientów.

 

 

Co to jest IDD?

Zacznijmy więc od prostego wyjaśnienia tego skrótu. Insurance Distribution Directive (IDD) to nic innego jak unijna dyrektywa dotycząca sposobu dystrybucji ubezpieczeń, która została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę (UE) w 2016 r. i obowiązuje od pierwszego października 2018 r. oraz która ma bardzo duży wpływ na rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego. Nadal brzmi skomplikowanie? Postaramy się wyjaśnić skomplikowany termin, z punktu widzenia klienta.

Klient w centrum zainteresowania

IDD unijna dyrektywa została w Polsce wdrożona jako ustawa dotycząca dystrybucji ubezpieczeń. Oznacza to, że dotyczy ona pracy pośredników ubezpieczeniowych: agentów lub brokerów, ale również sposobu oferowania ubezpieczeń. A najwięcej korzyści z wprowadzenia jej w życie mają przede wszystkim klienci, którzy chcą zakupić ubezpieczenie. Głównym celem IDD jest stworzeni warunków, w których klienci będą mogli świadomie podejmować decyzje zakupowe. Ta ustawa sprawia, że z punktu widzenia klienta zakup ubezpieczenia będzie ujednolicony a tym samym łatwiejszy, ponieważ opis oferowanego produktu będzie prosty i zrozumiały. Jak to zadziała w praktyce? Przy zakupie ubezpieczenia możesz zostać dodatkowo poproszony o udzielenie odpowiedzi na pytania, które pomogą zaoferować Ci produkt możliwie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb i wymagań. Również sam jako klient będziesz mógł porównać ofertę, z innymi produktami na rynku, ponieważ dostaniesz ujednolicony dokument, który poinformuje Cię o najistotniejszych cechach produktu: sumie ubezpieczenia, jego zakresie, czy wyłączeniach.

Ubezpieczenie szyte na miarę? Możliwe, dzięki IDD

Zakup ubezpieczenia zwykle kojarzy się ze skomplikowaną procedurą, która wymaga wiedzy i czasu. Wyobraź sobie, że chcesz ubezpieczyć swoje mieszkanie. Szukasz najlepszej oferty, porównujesz, pytasz znajomych. Decydujesz się w końcu na konkretną firmę oraz ubezpieczenie i wtedy właśnie, zaczynają pojawiać się pytania. Zastanawiasz się, czy zakres ochrony jest dopasowany do Twoich potrzeb. Czy jeśli przytrafi Ci się „zdarzenie losowe” np. jeśli spali się Twoje mieszkanie, czy dostaniesz od ubezpieczyciela pieniądze? Czy zakres ubezpieczenia jest wystarczający, żeby czuć się bezpiecznie? Zwykle, żeby doszukać się takich informacji, należało prześledzić bardzo uważnie warunki umowy ubezpieczenia (OWU) i doszukać się odpowiedzi na nurtujące pytanie. Ustawa narzuciła na ubezpieczycieli prosty sposób przygotowania dokumentów. Dzięki niej łatwiej jest znaleźć poszukiwane informacje i dokonać świadomego zakupu, niezależnie czy robisz to przez pośrednika, czy na stronie internetowej (pojawił się tzw. dokument zawierający informacje o produkcie ubezpieczeniowym).

 

Wróćmy do przykładu mieszkania. Chcesz je ubezpieczyć i mieszkasz na ostatniej kondygnacji budynku. Nie musisz zatem kupować ubezpieczenia, które chroni Cię przed skutkami powodzi, chyba że posiadasz piwnicę, którą dodatkowo zabezpieczasz w ramach umowy. Polski klimat nie zaskoczy przecież powodzią, która zaleje 10 piętro. Przed zakupem ubezpieczenia, zostaniesz poproszony o uzupełnienie informacji, dzięki którym zakupisz odpowiedni produkt. W przypadku ubezpieczeń Grupy Europa, wszystkie formalności możesz załatwić online. Cała oferta produktów dostępna jest na stronie www.tueuropa.pl, na której łatwo można łatwo zakupić ubezpieczenie i poznać jego cechy. IDD ma na celu zwiększenie świadomości klientów podczas ich procesów zakupowych, a także zweryfikowanie ich potrzeb.

 – czytać czy nie?

IDD ułatwia proces zakupowy i sprawia, że staje się zrozumiały i przejrzysty. OWU to nadal warunki umowy, w której zawarte są wszystkie informacje, dotyczą zakresu działania ubezpieczenia. Obligatoryjnie trzeba ją czytać. Jeśli w trakcie czytania OWU pojawią się pytania, postaraj się znaleźć na nie odpowiedzi. W przypadku ubezpieczeń Grupy Europa można skorzystać z pomocy Biura Obsługi Klienta. Nie kupuj kota w worku, tylko ochronę, która w razie nieszczęśliwego wypadku, zapewni Ci wsparcie. Dobierz produkt do swoich potrzeb!