Inwestorzy na rynku złota
- Banki centralne: w stosunku do krajów rozwiniętych, większość krajów emerging markets dysponuje stosunkowo niewielkimi zasobami wobec wartości rezerw walutowych.
- Fundusze typu ETF: fundusze, których wycena udziałów odzwierciedla cenę złota i jest uzależniona od ceny posiadanych zasobów kruszcu, kontraktów, certyfikatów na złoto.
Sytuacja rynkowa:
Po 12 latach wzrostów cen złota, 2013 rok przyniósł gwałtowne załamanie przy cenie około 1619 $/uncję. Spadek pomiędzy marcem a czerwcem ubiegłego roku był najsilniejszą kwartalną przeceną historii. Zasoby kruszcu w funduszach ETF opartych na złocie zmniejszyły się o 1/3, (881 ton). Strata była spowodowana głównie pozytywnymi prognozami makro na najbliższe lata, hossą na rynku akcji i stopniowym wygaszaniem programu luzowania polityki monetarnej (QE) w USA. Zakupy ograniczyły także banki centralne: w 2013 roku zakupiły 369 ton, o 32% mniej niż w poprzednim.
Od początku 2014 roku w notowaniach cen złota widać znaczne ożywienie i poprawę nastrojów inwestorów. Cena złota wzrosła o około 12% i dotarła do poziomu z października 2013. Czynnikami sprzyjającymi do wzrostu cen był przede wszystkim powrót zainteresowania inwestycjami w fundusze ETF, pozycje zakupowe inwestycji spekulacyjnych kilkakrotnie przewyższają pozycje krótkie. Dla sytuacji na rynku złota w formie fizycznej istotne są informacje napływające z Chin i Indii, ich łączny popyt na złoto to ponad 50% surowca w obrocie (Europa i USA 10%). Chińska gospodarka spowalnia, informacja o problemach z regulacją płatności odsetkowych za obligacje przez Shanghai Chaori Solar Energy S&T nie buduje zaufania do kondycji chińskich firm, jednak prawdopodobieństwo skuteczności wprowadzanych reform w gospodarce jest oceniane wysoko a poziom zakupów złota nie zmniejsza się. Indie, po wprowadzeniu restrykcji celnych w imporcie złota, obecnie głównie z powodu protestów społecznych rozważają ich ograniczenie przed nadchodzącymi wyborami do parlamentu.
Podsumowując, determinantami wzrostu popytu na złoto są:
- niedowartościowanie obecnych rynkowych wycen kontraktów, wobec historycznie odnotowanych,
- niepewność stabilnego wzrostu PKB w USA i Europie, pomimo pozytywnych prognoz,
- sytuacja na Ukrainie spotęgowana obecną inwazją Rosji na Krymie, przy rosnącej obecnie awersji do ryzyka rośnie waga złota jako bezpiecznej inwestycji.
- popyt na złoto w Chinach i Indiach,
Potencjalny dalszy rozwój sytuacji na rynku złota to w ocenie negatywnej zatrzymanie odrabiania strat na cenie kruszcu w sytuacji szybkiej stabilizacji geopolitycznej na Ukrainie, utrzymaniem niskich stóp procentowych przez banki centralne i stabilizacją wzrostów PKB w USA, Europie i Azji co może skutkować wzrostem popytu na inwestycje agresywne.
Najbardziej prawdopodobnym według nas scenariuszem w nadchodzących miesiącach wydaje się być budowanie bazy pod nowy trend wzrostowy i powrót kursu powyżej ważnego technicznie poziomu 1525 USD/uncję. Pogłębienie korekty z 2013 roku wydaje się mniej prawdopodobne, nawet przy zakończeniu kryzysu w Europie wschodniej, złoto może nadal stanowić stosunkowo bezpieczny element portfela.
Przygotował:
Departament Ubezpieczeń Inwestycyjnych, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa S.A.
Informacje, komentarze i opinie zawarte w niniejszym opracowaniu nie są podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych, w tym związanych z ubezpieczeniami.Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa S.A. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.
