Ubezpieczenie kosztów leczenia a EKUZ. Czy podróżując po UE warto mieć polisę turystyczną?

Opublikowano
ubezpieczenie KL

Sama karta EKUZ nie wystarczy, jeżeli nie chcemy płacić za leczenie, gdy zachorujemy bądź będziemy mieć wypadek w którymś z państw Unii Europejskiej. Powinniśmy mieć też ubezpieczenie kosztów leczenia (KL).

Chorwacja, Grecja, Włochy, Francja, Hiszpania – planujemy wakacje nad ciepłym morzem, na obszarze Unii Europejskiej. Nie musimy zabierać ze sobą paszportu i często myślimy, że polisa turystyczna też nam nie jest potrzebna. Przecież jeśli coś nam się stanie, to za leczenie zapłaci NFZ.

Takie myślenie może nas drogo kosztować, gdyż NFZ nie zapłaci za wszystko.

Co to jest EKUZ?

W Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii Polacy mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych finansowanych przez te państwa. Dostęp do nieodpłatnych świadczeń zdrowotnych jest możliwy w takim zakresie, jaki przysługuje obywatelom danego kraju pod warunkiem, że nasz obywatel płaci w Polsce składki zdrowotne na NFZ.

Dokumentem potwierdzającym prawo do leczenia za granicą jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można wyrobić w oddziałach NFZ. Kartę EKUZ trzeba zabrać ze sobą na wakacje.

Przyda się ubezpieczenie KL?

Posiadanie EKUZ nie oznacza, że dostaniemy zwrot wszystkich kosztów leczenia, które poniesiemy po zachorowaniu czy wypadku. W niektórych państwach usługi zdrowotne są częściowo odpłatne i turysta musi za nie płacić w takim zakresie, jak obywatele danego kraju.

Na przykład we Włoszech jeśli lekarz zleci badania specjalistyczne, pobierana jest zryczałtowana opłata, ustalana przez władze każdego regionu. W Czechach obowiązuje współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. W Szwecji opieka medyczna dla osób ubezpieczonych jest określana przez szwedzkie władze lokalne.W takich sytuacjach przyda się ubezpieczenie KL.

EKUZ nie przyda się też, gdy korzystamy z leczenia w prywatnych placówkach. Warto o tym pamiętać, gdyż w wielu miejscowościach odwiedzanych przez turystów większość lekarzy ma prywatną praktykę medyczną i obciąża pacjentów pełnymi kosztami leczenia, które nie podlegają zwrotowi. A gdy zachorujemy w podróży, niekoniecznie musimy mieć siłę na poszukiwanie lekarza przyjmującego w ramach publicznej służby zdrowia.

Nie tylko ubezpieczenie KL

EKUZ gwarantuje jedynie pokrycie wydatków np. na konsultację lekarską czy opiekę medyczną w szpitalu, ale nie obejmuje kosztów ratownictwa oraz transportu do Polski, jak również ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli wtedy,gdy to my wyrządzimy komuś szkodę.

To wszystko może kosztować, i to sporo. Z tego powodu tylko dobrze dopasowana polisa turystyczna zapewni nam na urlopie odpowiednią ochronę i sprawi, że niespodziewane zdarzenie na wakacjach nie zrujnuje nas na długie lata.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się