AKTUALNOŚCI

30.08.2012

Grupa Europa umacnia pozycję lidera bancassurance w Polsce

Aż 2,7 mld. zł (wg PSR) składki przypisanej brutto zebrała w I półroczu 2012 r. Grupa Ubezpieczeniowa Europa, w skład której wchodzą TU Europa S.A., TU na Życie Europa S.A. oraz Open Life TU Życie S.A. Siłą napędową wzrostu sprzedaży były produkty o charakterze inwestycyjnym, które w TU na Życie Europa S.A. stanowią ponad 2/3 składki przypisanej brutto, a w Open Life przyniosły aż 1,7 mld. zł przypisu.

Spółka majątkowa Europy w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r. zebrała niemal 158 mln. zł składki (wg PSR i MSR), a wynik netto wyniósł 33,5 mln. zł. TU na Życie Europa S.A. wypracowało ponad 827 mln. zł przypisu, liczonego wg PSR, natomiast wg MSR było to prawie 169 mln. zł, osiągając przy tym ponad 29 mln. zł zysku. Spółka zależna Open Life w tym czasie zanotowała sprzedaż w wysokości 1,7 mld. zł (wg PSR). Cała Grupa Ubezpieczeniowa Europa w pierwszym półroczu wypracowała łączny zysk w wysokości prawie 64 mln. zł.
 
- TU na Życie Europa aż czterokrotnie zwiększyło sprzedaż w segmencie ubezpieczeń inwestycyjnych o charakterze strukturyzowanym. Ze względu na ochronę składki zainwestowanej stanowią one obecnie atrakcyjną alternatywę np. dla jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych – mówi Jacek Podoba, Prezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa. 

Spółka życiowa wypracowała o ponad 40 proc. wyższy przypis w ubezpieczeniach oferowanych do kredytów ratalnych. W 2012 r. banki zintensyfikowały oferowanie tego rodzaju kredytów, co przyczyniło się do większej sprzedaży w tym segmencie. 

Spółka majątkowa odnotowała natomiast największe wzrosty sprzedaży w ubezpieczeniach dla sektora MSP, z których przypis zwiększył się o ponad 90 proc. (wg PSR) w stosunku do analogicznego okresu ub.r. Wzrost ten wynika z dynamicznego rozwoju oferty TU Europa w tym zakresie. Częściowo związany jest również z rosnącym zainteresowaniem banków obsługą firm mikro i MSP. To z kolei pozwala intensywnie rozwijać sprzedaż ubezpieczeń oferowanych wraz z produktami dla MSP. 

W I półroczu b.r. wpływ na wynik spółek Europy miało także spowolnienie akcji kredytowania hipotecznego w bankach, w szczególności wynikające z ograniczenia lub wstrzymania udzielania kredytów mieszkaniowych w walutach, oraz wdrożenie nowych regulacji, ograniczających ich sprzedaż. W I półroczu b.r. zarówno liczba, jak i wartość udzielonych kredytów zmalała o około 20 proc. w stosunku do tego samego okresu minionego roku (źródło: ZBP). Wpływ na ten spadek miały m.in. wdrożona rekomendacja T, wprowadzająca limity przy badaniu zdolności kredytowej, oraz nowelizacja rekomendacji S, zalecająca dodatkowe ograniczenia przy udzielaniu kredytów hipotecznych. 

Pierwsza połowa 2012 r. to wyjątkowo trudny okres również dla branży turystycznej, czego efektem były upadki biur podróży. Konsekwencje tych zdarzeń znalazły odzwierciedlenie w wynikach TU Europa za pierwsze półrocze 2012. 

- Mimo tych trudnych uwarunkowań rynkowych spółka majątkowa, życiowa, jak i cała Grupa wraz z Open Life wypracowały dobry wynik - ocenia Prezes Jacek Podoba. 

W czerwcu została sfinalizowana transakcja przejęcia Grupy Ubezpieczeniowej Europa przez Talanx i Meiji Yasuda, którzy jako globalni gracze wesprą ją międzynarodowym doświadczeniem i siłą kapitałową. Główni akcjonariusze Europy to obecnie: Talanx (50 proc. + 1 akcja), Meiji Yasuda (33,46 proc.) i Getin Holding (16,54 proc.).
Wszelkie prawa zastrzeżone © TU Europa SA 2017