Cisza nocna - czy możemy ubezpieczyć się od hałaśliwych sąsiadów?

Opublikowano
 Cisza nocna - czy możemy ubezpieczyć się od hałaśliwych sąsiadów

Cisza nocna kojarzy się przede wszystkim z wakacyjnymi koloniami dla młodzieży, albo ze starymi ogłoszeniami informacyjnymi wiszącymi na tablicy informacyjnej w bloku. Dla nikogo nie jest to nic nowego, ani nic zaskakującego. Po prostu nie można hałasować w nocy. NIby takie proste i oczywiste, ale nie dla wszystkich.  Co można zrobić, kiedy hałaśliwi sąsiedzi nie dają spać w nocy?

Całonocne imprezy, ujadający pies pozostawiony sam w domu, wiecznie kłótnie, czy prace remontowe w środku nocy w mieszkaniu obok mogą naprawdę spędzać sen z powiek. Przykładasz głowę do poduszki, rzucasz się w objęcia Morfeusza, ale nic z tego? Głośne krzyki i zachowania nie pozwalają Ci odpocząć i zaznać spokoju, a co więcej mogą całkowicie uniemożliwić regenerację po męczącym dniu.


Bezsenność i przedwczesne pobudki mogą powodować rozdrażnienie i silne zmęczenie a co za tym idzie mniejszą wydajność w pracy, szkole. Mogą też negatywnie wpływać na relacje z bliskimi.  Wszystkie sytuacje związane z nieprzestrzeganiem ciszy nocnej przez sąsiadów potrafią być bardzo uciążliwe nawet dla najbardziej ugodowych, cierpliwych i wyrozumiałych osób. Sprawdź, czy da się rozwiązać takie sytuację i jak się przed nimi bronić.


Kiedy obowiązuje cisza nocna?


W Polsce zwyczajowo przyjęło się, że cisza nocna trwa w godzinach 22:00 - 06:00. Natomiast jej czas trwania nie jest ściśle określony przez dokumenty prawne. W związku z czym, jeśli coś formalnie nie istnieje, trudno mówić o nieprzestrzeganiu jakiegoś nakazu. 

W Polskim prawie funkcjonuje jeden zapis o zakłócaniu spokoju mieszkańców, czyli  miru domowego. Naruszenie go oznacza jednak wdarcie się do mieszkania, lokalu czy garażu bez zgody właściciela. Kwestia hałasów nie jest poruszana. Dlatego mieszkańcy bloków są zobowiązani do przestrzegania wewnętrznego regulaminu, który określa ilość godzin przeznaczonych na wypoczynek. Jest to czas, w którym nie powinno się przeszkadzać innym lokatorom, urządzać głośnych spotkań, prowadzić prac remontowych czy przemeblowań. 


Odpowiednie wykorzystanie tych kilku godzin na jakościowy odpoczynek jest ogromnie istotne dla zdrowia oraz komfortu i jakości życia. Każdy człowiek potrzebuje odpowiedniej regeneracji w ciszy i spokoju by żyć zdrowo i podejmować efektywne działania. Wiele godzin skupienia w pracy, szkole lub inne podejmowane codziennie aktywności potrafią mocno wyczerpać pokłady energii, które koniecznie trzeba naładować przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. A dom, co tu dużo mówić, powinien być Twoją oazą gwarantując wypoczynek i  bezpieczeństwo.


Co mogę zrobić jeśli sąsiad nie daje mi spać?


Powtarzające się naruszanie ciszy nocnej to wyjątkowo trudna sytuacja zwłaszcza dla osób w najbliższym otoczeniu hałaśliwego sąsiada, jak nie całego osiedla lub bloku. Mimo trudnych emocji, które mogą pojawić się w takiej sytuacji, konfrontację należy zacząć od bezpośredniego kontaktu i najzwyklejszej rozmowy. Być może Twój sąsiad nie ma złych intencji, nie jest po prostu świadomy, że dźwięki tak wyraźnie niosą się po budynku, a jego aktywność przeszkadza otoczeniu. Najbardziej błahe rozwiązanie w postaci  kilkuminutowej rozmowy może wystarczyć by osiągnąć cel i spać spokojnie każdej nocy. 


Niestety nie zawsze sytuacja okazuje się być tak łatwa do opanowania. Czasem prośba o zachowanie ciszy pozostaje bez odpowiedzi a hałaśliwy sąsiad nie jest ugodowy i wciąż zakłóca funkcjonowanie innych mieszkańców. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak zgłoszenie sprawy na policję lub do straży miejskiej. Wizyta funkcjonariusza może okazać się niezastąpiona i wywrzeć skuteczny wpływ na sąsiada. Ingerencja władz może skutkować upomnieniem lub mandatem w wysokości nawet kilku tysięcy złotych dlatego zawsze warto rozpocząć komunikację od bezpośredniej rozmowy.


Czy mogę ubezpieczyć się od hałaśliwych sąsiadów?


Niestety nie istnieje coś takiego jak ubezpieczenie od hałaśliwych sąsiadów. Natomiast  ubezpieczając mieszkanie lub dom powinieneś zwrócić uwagę na to co wchodzi w skład oferty. U właściwego ubezpieczyciela możesz uzyskać wsparcie w wielu dodatkowych kwestiach, które okażą się przydatne nawet w przypadku problemów z sąsiadami.


Uciążliwy sąsiad za ścianą lub za płotem może doprowadzić na skraj cierpliwości największego stoika. W obliczu problematycznych sytuacji warto poszukać porady u specjalistów i posiłkować się pomocą prawną. Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu problemu lub postanowisz walczyć o zadośćuczynienie za hałas w sądzie zgłoś się do zawodowca. W ofercie ubezpieczenia mieszkania i domu znajdziesz wsparcie profesjonalnego prawnika przy rozstrzyganiu sporów z sąsiadami w ramach Asysty Prawnej. Takie wsparcie może okazać się nieocenione.


Dobre stosunki między sąsiadami


Zanim sięgniesz po radykalne środki w postaci interwencji policji czy zarządu wspólnoty mieszkaniowej postaw się na miejscu sąsiada i zastanów jak rozwiązać problem polubownie. Wbrew pozorom szybka, emocjonalna reakcja nie zawsze jest najlepsza, a spokojna rozmowa może rozwiązać większość konfliktów. Dlatego zanim zadziałasz, weź trzy głębokie wdechy i postaraj się spojrzeć na sytuację z empatią. Dobre relacje z ludźmi mają ogromną wartość i poprawiają jakość życia. Sąsiad też człowiek!

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się