Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieczki w 2021 roku?

Opublikowano
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieczki w 2021 roku?

Planujesz wycieczkę za granicą? Sprawdź czy potrzebujesz szczepienia, czy biuro podróży jest wypłacalne oraz prześledź informacje na stronie Ministerstwa Zdrowia - być może znajdziesz tam istotne wskazówki, których nie powinno się ignorować.

Większość z nas planuje wycieczki za granicę z coraz to większym dystansem. Zastanawiamy się czy kierunki, które nas interesują będą otwarte dla turystów albo czy nie lepiej tegorocznych wakacji spędzić w kraju.

Są jednak kwestie, które powinniśmy przemyśleć zanim będziemy sprawdzać okazyjne wycieczki zagraniczne. Na pierwszy ogień z pewnością powinniśmy pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu turystycznym - tu z pomocą przychodzi ubezpieczenie ITravel. 

Po pierwsze - czy kraj, który wybraliśmy jest bezpieczny?

Kilka lat temu w rzetelnych biurach podróży królowały oferty wyjazdów do takich krajów jak Turcja, Egipt, Tunezja czy Maroko. Trudno było sobie wyobrazić kompletną wycieczkę bez zwiedzenia piramid w Gizie, Stambułu i Tureckiej Riwiery czy niesamowicie pięknych plaż nad Morzem Śródziemnym.

Niestety sytuacja na świecie zmienia się dość dynamicznie i nie zawsze jesteśmy w stanie wybrać się tam, gdzie chcielibyśmy jeszcze 2 lata temu. Do tego dochodzą konflikty światowe i szeroko pojęte konflikty polityczne w krajach, które są otwarte dla turystów w czasie pandemii koronawirusa. Mowa tu oczywiście o regularnej wojnie w Turcji czy stan wyjątkowy w Egipcie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco monitoruje sytuację w krajach otwartych dla turystów, więc warto stosować się do panujących zaleceń.

Rzetelne biuro podróży - ale czy na pewno?

Nie jest nowością, że biura podróży bankrutują - najczęściej w trakcie wyjazdów wakacyjnych. Czy można się zabezpieczyć przed niemiłymi konsekwencjami? Na szczęście tak. Co więcej - Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują coraz to więcej w zakresie ubezpieczeń okazyjnych wycieczek zagranicznych. 

Aby sprawdzić rzetelność biur podróży można posiłkować się Centralną Ewidencją Organizatorów Turystyki  i Pośredników Turystycznych prowadzoną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pod adresem www.turystyka.gov.pl. Tu sprawdzisz czy organizator Twojej wycieczki prowadzi legalnie działalność oraz czy nie toczy się wobec niego postępowanie wykreślenia z rejestru. 

Ważne! Jeżeli wpłaciłeś zaliczkę w wysokości 10% ceny wycieczki, to biuro podróży ma obowiązek przekazać pisemne potwierdzenie oraz informację o możliwości ubiegania się o zwrot środków w przypadku niewypłacalności. Pamiętaj, aby upomnieć się o taki dokument! 

Jakie dokumenty są niezbędne w podróży?

Informacje o wymaganych dokumentach znajdziesz zawsze na rządowej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mogą to być dokumenty niezbędne przy przekraczaniu granicy, konieczności wyrobienia wizy czy chociażby zielona karta. 

Warto sprawdzić wszystko na kilka dni przed wylotem, aby na miejscu nie czuć zaskoczenia w sytuacji brakujących dokumentów. Pamiętaj również, że podczas przekroczenia granicy Izraela, Indii, Dominikany, Indonezji wymagany jest ważny paszport - co najmniej 6 miesięcy. 

Szczepionki - nie bagatelizuj tego!

Okazyjne wycieczki zagraniczne to w większości  konieczność posiadania certyfikatu szczepień. Najpopularniejsze z nich to wirusowe zapalenie wątroby, dur brzuszny, polio czy wścieklizna. Wybrane szczepienia wykonuje się w poradni chorób tropikalnych i najlepiej wykonać je dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. 

Zielona karta - gdzie jest wymagana?

Na ten temat poświęciliśmy oddzielny artykuł. Warto sprawdzić przed wyjazdem czy nie potrzebujemy tzw. zielonej karty. Zielona karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy wydawany przez ubezpieczyciela - karta potwierdza dowód aktualnego OC. Dzięki temu mamy pewność, że na granicy nie zostaniemy cofnięci, a w razie wypadku drogowego będziemy chronieni. Więcej informacji o zielonej karcie znajdziesz tutaj.

Sporty ekstremalne na urlopie

Sporty amatorskie lub wysokiego ryzyka (wspinaczka, narty lub snowboard) są szczególnie ważne pod kątem ubezpieczenia, ponieważ ubezpieczyciel ma prawo zmienić stawkę podstawowej polisy - ze względu na zagrożenie zdrowia podczas wykonywania sportów wyczynowych. 

Choroby przewlekłe

Przed wyjazdem warto wykonać komplet badań, które pozwolą na uniknięcie niepożądanych skutków na wyjeździe. Alergia, astma czy nadciśnienie mogą dać o sobie znać w momencie zetknięcia się z wilgotnym powietrzem, wysoką temperaturą czy bakteriami. Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę, pamiętaj o tym podczas wybierania ubezpieczenia. 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Dobra polisa i rzetelne biuro podróży to podstawa wakacji bez zmartwień. Pamiętaj, że prawidłowa ochrona ubezpieczeniowa zapewni realną ochronę. Co powinno się składać na idealny pakiet ubezpieczeniowy? Z pewnością sumy ubezpieczenia muszą być dopasowane do realnych kosztów leczenia w kraju, do którego zamierzamy się wybrać. Druga sprawa to zakres ubezpieczenia musi być powiązany z faktycznym stanem naszego zdrowia. I ostatnie, ale najważniejsze - zakres aktywności. Zamierzasz uprawiać sporty na urlopie? Poinformuj o tym ubezpieczyciela! Pamiętaj, że dobra polisa i rzetelność biur podróży gwarantuje udany urlop.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się