Odprawa online – co to jest, na czym polega i jak przebiega

Opublikowano
Odprawa online – co to jest, na czym polega i jak przebiega

Obecnie wiele spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu, na przykład zakupy, założenie konta bankowego czy kwestie urzędowe. Czy podobnie jest z odprawą przed lotem? Sprawdź, co to jest odprawa online, na czym polega i jak przebiega.

Odprawa online – co to jest i na czym polega

Oprawa online w samolocie to proces, który umożliwia pasażerom zarejestrowanie się na lot i uzyskanie karty pokładowej, bez konieczności fizycznego stawienia się w biurze odprawy na lotnisku. Odprawa online wymaga dostępu do internetu oraz do komputera, telefonu lub tabletu.

Odprawa online krok po kroku

Jak odprawić się online? Cały proces różni się nieco w zależności od linii lotniczej, ale zazwyczaj przebiega w następujący sposób:

1.   Rezerwacja lotu

Pierwszy krok to oczywiście zarezerwowanie lotu online. Na tym etapie konieczne będzie oczywiście podanie danych osobowych oraz kontaktowych. W większości linii lotniczych już w tym momencie decydujesz, czy wolisz miejsce przy oknie, czy to od strony korytarza.

 2. Wybór metody odprawy

Jeśli rezerwacja online zakończy się sukcesem, to otrzymasz wiadomość e-mailową z potwierdzeniem lotu wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi podróży. W tym kroku będziesz mógł zdecydować, czy chcesz skorzystać z odprawy online. W mailu znajduje się zazwyczaj również link do strony przewoźnika.

3. Przejście na stronę przewoźnika

Po kliknięciu w link, najpewniej będziesz mógł rozpocząć odprawę online. Jak to zrobić?

Wystarczy, że podasz: imię, nazwisko pasażera, numer rezerwacji, a następnie wybierasz miejsce (większość linii lotniczych daje taką możliwość). Po tym, jak pomyślnie przejdziesz całą procedurę, będziesz mieć możliwość wydrukowania karty pokładowej, najpewniej otrzymasz także specjalny kod QR, a sam dokument zostanie dodatkowo wysłany na Twój adres mail.

Odprawa online na lotnisku – co dalej

Jak odprawić się online na lotnisku? Tutaj sprawa jest już stosunkowo prosta. Wystarczy jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą karty pokładowej w tradycyjnej formie, czyli wydrukowanej albo w formie elektronicznej, na telefonie z widocznym kodem QR. Na koniec, już przy gejcie, będziesz musiał ją okazać.

Odprawa online – do kiedy

Jeśli zależy Ci na tym, by odprawić się online, koniecznie pilnuj terminów. Odprawa online jest zazwyczaj możliwa już na dwa tygodnie przed odlotem. Proces ten musisz jednak ukończyć co najmniej na kilka godzin przed wylotem. Co ważne, w niektórych tanich liniach lotniczych, odprawa online jest jedyną dopuszczalną formą odprawy. Jeśli umknie Ci ten fakt, za wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku, możesz sporo zapłacić. Lepiej więc sprawdzić wszystko dokładnie wcześniej, by uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Odprawa przez internet u najpopularniejszych przewoźników

Jak już wspominaliśmy, odprawa przez internet może wyglądać nieco inaczej u różnych przewoźników. Dlatego poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje związane z odprawą online linii lotniczych LOT, Ryanair oraz Wizzair.

Odprawa przez internet LOT – najważniejsze informacje

Jeśli wybierasz LOT, możesz zdecydować, w jaki sposób otrzymasz kartę pokładową – na adres e-mail lub SMS z linkiem do pobrania dokumentu. Kartę możesz pobrać i wydrukować lub zachować na telefonie. Ponadto, jak możemy przeczytać na stronie LOT- u:

„Jeżeli masz lot międzykontynentalny lub poza strefę Schengen odprawić się możesz wyłącznie przez stronę internetową lub na lotnisku. Podejdź do stanowiska check– in, które otwiera się na ok. dwie godziny przed wylotem. Odprawa na lotnisku jest usługą bezpłatną. Pamiętaj! Odbywając lot z Indii należy posiadać przy sobie wydrukowaną kartę pokładową. Wymóg ten podyktowany jest lokalnymi procedurami obowiązującymi podczas kontroli bezpieczeństwa oraz kontroli paszportowej w Indiach”. Co ważne, w przypadku rozpoczęcia podróży na jednym z tych lotnisk, musisz przejść odprawę online na lokalnej stronie tego portu lotniczego. Chodzi o lotniska w:

 • Dubrowniku,
 • Podgoricy,
 • Rzymie,
 • Sarajewie,
 • Skopje,
 • Splicie,
 • Tiranie,
 • Zadarze.

Odprawa przez internet Ryanair – najważniejsze informacje

Odprawa online w przypadku Ryanair jest możliwa na stronie internetowej tego przewoźnika lub przez aplikację mobilną. „Jeśli wstępnie rezerwowałeś(– aś) miejsce, możesz odprawić się przez Internet do 60 dni przed planowanym odlotem. Jednak Twoje loty w obie strony muszą odbyć się w ciągu 60 dni od odlotu. Jeśli nie zarezerwowałeś(– aś) miejsca i zostało Ci ono przydzielone losowo, odprawa rozpoczyna się 24 godziny przed odlotem i kończy się 2 godziny przed odlotem (...) Możesz uzyskać dostęp do swojej karty pokładowej w sekcji „Moje rezerwacje” na stronie internetowej Ryanair.com lub w aplikacji Ryanair. Jeśli wylatujesz z lotniska w Maroku, cyfrowa karta pokładowa nie zostanie zaakceptowana. Musisz mieć przy sobie wydruk swojej karty pokładowej i okazać tę kartę pokładową w punkcie odprawy na lotnisku w Maroku”. Więcej informacji znajdziesz na stronie: help.ryanair.com/odprawa-i-dokumenty-podrozne

Odprawa przez internet Wizzair – najważniejsze informacje

Jeśli wykupiłeś miejsce już podczas rezerwacji, odprawa online będzie dostępna od 30 dni do 3 godzin przed wylotem. W przypadku, gdy tego nie zrobiłeś odprawa przez internet będzie możliwa dopiero na 24 godziny przed odlotem. Wizzair udostępnił aplikację mobilną, dzięki której możesz przejść przez odprawę, korzystając z telefonu. Warto wiedzieć, że odprawa na lotnisku, w przypadku tych linii lotniczych, jest płatna. Wyjątek stanowią sytuację, w których odprawa onlinie nie jest możliwa. Więcej informacji na temat odprawy, znajdziesz na stronie Wizzair, w zakładce dotyczącej odprawy:

wizzair.com/pl- pl/informacje-i-slugi/informacje- o-rezerwacji/odprawa-i-wejscie-na- poklad

Odprawa przez internet – podsumowanie

Odprawa online to spora oszczędność czasu, którego przed podróżą i tak nie ma się za wiele. Jest przecież wiele spraw do załatwienia. Takich jak choćby wykupienie ubezpieczenia turystycznego czy rezerwacja hotelu. Mamy więc nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci bezproblemowo przejść przez odprawę online.

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (1 ocen)
 • Podziel się