Port lotniczy Barcelona– El Prat – jak dojechać do centrum

Opublikowano
Port lotniczy Barcelona– El Prat – jak dojechać do centrum

Ostatnim etapem podróży do Barcelony jest transfer z lotniska do miejsca, w którym znajduje się Twój hotel. Jeśli więc chcesz sprawdzić, jak dostać się z El Prat do centrum Barcelony i jakie masz możliwości, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, takie jak np. ile terminali ma lotnisko w Barcelonie? Czy w Barcelonie jest metro? Ile kosztuje taksówka z El Prat do centrum Barcelony?

Port lotniczy Barcelona-El Prat – podstawowe informacje

Port lotniczy Barcelona-El Prat de Llobregat (BCN) został otwarty w 1918 roku i jest położony około 12 km na południowy zachód od centrum Barcelony. Które lotnisko w Barcelonie jest najbliżej centrum? Chociaż port lotniczy Barcelona-El Prat jest największym i najważniejszym lotniskiem w regionie, nie jest  zlokalizowany najbliżej Barcelony. W tym przypadku, bliżej znajduje się mniejsze lotnisko Sabadell. Jednak to El Prat pełni rolę głównego hubu międzynarodowego dla miasta. Czy lotnisko w Barcelonie jest duże? Barcelona-El Prat to jedno z największych lotnisk w Hiszpanii i jedno z najbardziej ruchliwych w Europie. W 2023 roku port lotniczy Barcelona-El Prat obsłużył około 55 milionów pasażerów, co czyni go jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie.

Port lotniczy Barcelona-El Prat – liczba terminali, loty

Ile terminali ma lotnisko w Barcelonie? Port lotniczy Barcelona– El Prat składa się z dwóch głównych terminali: Terminal 1 (T1) i Terminal 2 (T2), które obsługują zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Terminal 1 jest nowoczesny i bardziej rozległy. Obsługuje większość międzynarodowych lotów. Terminal 2, który jest podzielony na trzy sekcje (2A, 2B, 2C), obsługuje głównie tanie linie lotnicze oraz loty krajowe.

 

Gdzie ląduje Wizz Air w Barcelonie? Z jakiego terminala lata Ryanair w Barcelonie? Zarówno samoloty linii lotniczych Ryanair, jak i Wizz Air lądują na Terminalu nr 2, na lotnisku Barcelona–El Prat. Samoloty linii lotniczych LOT lądują na Terminalu nr 1. Warto wiedzieć również, że pomiędzy terminalami kursuje bezpłatny shuttle bus, który odjeżdża co kilka, a w nocy – co kilkanaście -  minut. Przystanki shuttle busa znajdują się na zewnątrz.

Lotnisko Barcelona-El Prat – udogodnienia dla podróżnych

Na terenie lotniska dostępne są liczne sklepy, restauracje, salony VIP, punkty informacji turystycznej oraz centra medyczne. Ponadto, lotnisko zapewnia wszystkim podróżnym bezpłatne Wi-Fi, co znacznie ułatwia korzystanie z internetu podczas oczekiwania na lot. Dla osób podróżujących samochodem, dostępne są różne opcje parkingowe - zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe.

Czy można spać na lotnisku w Barcelonie? Lotnisko jest otwarte przez całą dobę i oferuje kilka udogodnień dla osób, które chcą spędzić noc na jego terenie. W obu terminalach znajdują się specjalnie wyznaczone strefy do odpoczynku z wygodnymi siedzeniami, a także hotele kapsułowe, takie jak Air Rooms w Terminalu 1, które pozwalają na kilkugodzinny pobyt i odpoczynek. Ponadto, niektóre salony VIP są dostępne przez całą noc i zapewniają wygodne miejsca do spania, dostęp do prysznica oraz przekąsek.

Port lotniczy Barcelona-El Prat a zintegrowany system komunikacji i strefy czasowe

Zintegrowany transport w Barcelonie jest systemem, który umożliwia korzystanie z różnych środków transportu publicznego na jednym bilecie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala podróżować autobusami, tramwajami, metrem i pociągami w ramach jednej taryfy. System ten jest zarządzany przez Autoritat del Transport Metropolità (ATM) i obejmuje nie tylko Barcelonę, ale także przyległe miasta i gminy.

Zintegrowany system transportu w Barcelonie – jak to działa

Barcelona jest podzielona na różne strefy taryfowe. Strefy te są używane do obliczania ceny biletu w zależności od liczby stref, które musisz przekroczyć podczas podróży. Oznacza to, że jeśli podróżujesz tylko w ramach jednej strefy, zapłacisz mniej, niż przekraczając kilka stref.

Strefy taryfowe w Barcelonie

Strefy taryfowe są oznaczone numerami od 1 do 6. Strefa 1 obejmuje centrum Barcelony i najbliższe okolice, a kolejne strefy obejmują coraz bardziej oddalone obszary. Mapa stref taryfowych pokazuje, które miasta i gminy należą do poszczególnych stref. W której strefie jest lotnisko w Barcelonie? Czy lotnisko El Prat jest w 1 strefie? Port lotniczy Barcelona– El Prat znajduje się w tej samej strefie, do której należy Barcelona, czyli do strefy nr 1.

Rodzaje biletów w Barcelonie i przykład ich zastosowania

 • Bilet jednorazowy – uprawnia do jednorazowej podróży w obrębie jednej strefy.
 • T-Casual – bilet wielokrotnego użytku ważny na 10 przejazdów w jednej lub kilku strefach.
 • T-Usual – miesięczny bilet, który pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów w określonej liczbie stref. 
 • T-Jove – bilet dla młodzieży do 25 lat, ważny przez trzy miesiące.
 • T-Dia – bilet dzienny, który pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów przez jeden dzień.

Na przykład, jeśli podróżujesz z El Prat de Llobregat (strefa 1) do centrum Barcelony (strefa 1), wystarczy bilet na jedną strefę. Jeśli jednak podróżujesz z Terrassa (strefa 3) do centrum Barcelony, potrzebujesz biletu obejmującego trzy strefy. Dzięki zintegrowanemu systemowi transportu, podróżowanie po Barcelonie i okolicach jest prostsze i bardziej efektywne. Jeden bilet umożliwia korzystanie z różnych środków transportu bez potrzeby kupowania osobnych biletów na każdy z nich. Jak zatem dotrzeć z lotniska Barcelona-El Prat do centrum?

Barcelona El Prat – dojazd do centrum

Jak dostać się z El Prat do centrum Barcelony? Możesz wybrać:

 • metro,
 • autobus,
 • pociąg,
 • taksówkę.

Jak dostać się z El Prat do centrum metrem

Aby dostać się z lotniska El Prat do centrum Barcelony metrem, należy skorzystać z linii L9 Sud. Stacje metra znajdują się zarówno w terminalu T1, jak i T2. Bilety można kupić w automatach biletowych na stacjach metra na lotnisku. Ile kosztuje bilet na metro w Barcelonie? Ile kosztuje metro z lotniska w Barcelonie? Cena biletu wynosi 5,15 euro. Czas podróży z lotniska do centrum Barcelony, w zależności od celu, wynosi około 30-40 minut. Należy pamiętać, że aby dostać się do centralnych części miasta, konieczna będzie przesiadka do innej linię metra, np. na stacji Collblanc (L5) lub Torrassa (L1).

Jak dostać się z El Prat do centrum autobusem

Do centrum Barcelony można również dojechać autobusem lotniskowym Aerobús. Przystanki Aerobús znajdują się zarówno przy terminalu T1, jak i T2. .Jak płacić za autobus w Barcelonie? Bilety można kupić online, w automatach na przystankach autobusowych lub u kierowcy. Ile kosztuje Aerobús Barcelona? Koszt biletu wynosi 6,75 euro za bilet w jedną stronę. Podróż do centrum Barcelony, z przystankiem końcowym na Plaça de Catalunya, zajmuje około 35 minut. Autobusy kursują co około 5-10 minut, dzięki czemu jest to wygodna opcja dla podróżujących.

Jak dostać się z El Prat do centrum pociągiem

Z lotniska El Prat do centrum Barcelony można również dostać się pociągiem R2 Nord. Stacja kolejowa znajduje się w terminalu T2. Jeśli przylatujesz do terminalu T1, skorzystaj z darmowego transferu pomiędzy terminalami. Bilety można kupić w automatach na stacji kolejowej na lotnisku. Koszt biletu wynosi 4,60 euro. Podróż do centrum miasta, z przystankiem na stacji Passeig de Gràcia, zajmuje około 25 minut. Pociągi kursują średnio co  30 minut, co sprawia, że jest to szybka i niedroga opcja dojazdu. Pamiętaj jednak, że wybierając pociąg, podróżujesz pomiędzy strefami (Barcelona znajduje się w strefie nr 1, a stacja kolejowa w strefie nr 4). Oznacza to, że możesz kupić pojedynczy bilet na pociąg, który jest ważny przez 2 godziny od chwili zakupu.

Jak dostać się z El Prat do centrum taksówką

 Barcelońskie taksówki są dość charakterystyczne – czarne z żółtymi drzwiami. Podróż taksówką jest najwygodniejszą opcją transportu z lotniska El Prat do centrum Barcelony. Postoje taksówek znajdują się przed terminalami T1 i T2. Taksówki działają całą dobę. Ile kosztuje taksówka z El Prat do centrum Barcelony? Opłata początkowa z lotniska wynosi 20 euro, a całkowity koszt podróży do centrum Barcelony to około 30–35 euro. Czas przejazdu wynosi około 20-30 minut, w zależności od sytuacji na drodze.

Port lotniczy Barcelona-El Prat – podsumowanie

Najtańszym środkiem transportu z lotniska El Prat do centrum Barcelony jest pociąg R2 Nord. Koszt biletu wynosi 4,60 euro, co czyni go najbardziej ekonomiczną opcją. Najszybszym środkiem transportu jest z kolei taksówka. W tym przypadku podróż z lotniska do centrum Barcelony zajmuje około 20-30 minut, w zależności od natężenia ruchu. Mimo że koszt podróży taksówką jest wyższy (około 30-35 euro), zapewnia ona najszybszy i najbardziej komfortowy przejazd. Jeśli więc jesteś w Barcelonie po raz pierwszy, a na dodatek, będziesz mieć ciężki bagaż, taxi może okazać się lepszą opcją niż transport publiczny.

 

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (2 ocen)
 • Podziel się