Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

Opublikowano
Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

Kupno mieszkania to spełnienie marzeń o “byciu na swoim”. Zanim jednak odbierzesz klucze, czeka Cię sporo formalności i wydatków. Koszt nieruchomości to bowiem nie tylko cena mieszkania, ale także inne opłaty. Poniesiesz je bez względu na to, czy kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Dobra wiadomość jest jednak taka, że czasem możesz zapłacić mniej. Sprawdź, jak obniżyć koszty zakupu mieszkania, oszczędzając przy tym nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania

Negocjuj ze sprzedającym

Wiele osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie, obawia się negocjacji. Niesłusznie. Im droższe mieszkanie, tym więcej można ugrać. Już przy nieruchomości, która została wystawiona za 300 tysięcy złotych, można wynegocjować cenę niższą o nawet 30 tys złotych i to bez względu na to, czy rozmawiasz z deweloperem, pośrednikiem, czy z osobą prywatną. Szanse na zakup mieszkania rosną, gdy ogłoszenie widnieje na stronie dłuższy czas lub gdy sprzedającemu zależy na szybkiej finalizacji transakcji, np. ze względu na wyjazd lub inne sprawy osobiste.

Zrezygnuj z pośrednictwa biura nieruchomości

Choć biuro nieruchomości zajmie się większością formalności (od wyszukiwania ofert, po prezentacje mieszkań, negocjowanie ceny i pomoc w znalezieniu notariusza), każe sobie za to słono zapłacić. Ile? Średnio 5-7% od wartości nieruchomości. To sporo, biorąc pod uwagę, że większość z tych rzeczy możesz załatwić sam. Zdarza się bowiem, że pośrednik nie chce podać nawet lokalizacji mieszkania i po prostu tracisz czas. Jeśli jednak wolisz, żeby zakupem mieszkania zajęli się fachowcy, nie zgadzaj się od razu na warunki biura nieruchomości. Pamiętaj, że każdy deweloper poda najwyższą kwotę i będzie czekać na Twoją reakcję. Konkurencja w tej branży jest duża, więc każde biuro nieruchomości walczy o klienta. Wykorzystaj to.

Rozważ mieszkanie z rynku pierwotnego

Choć nieruchomości z rynku wtórnego są tańsze, co automatycznie zmniejsza pozostałe koszty, kupując mieszkanie od dewelopera, możesz również zaoszczędzić. W jaki sposób? Jednym z wymagań nie jest opłacenie podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten mają wyłącznie kupujący z rynku wtórnego, niezależnie, czy płacą gotówką, czy zaciągają kredyt hipoteczny. PCC to 2% od wartości nieruchomości. Jako kupujący będziesz mieć 14 dni na jego opłacenie, licząc od momentu powstania obowiązku podatkowego. Dlaczego podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy tylko nieruchomości z rynku wtórnego? Co do zasady PPC obejmuje “przedmioty opodatkowania, które nie zostały opodatkowane podatkiem VAT”. A tak właśnie jest w przypadku nieruchomości, która pochodzi z rynku wtórnego. Kolejnym argumentem przemawiającym za kupnem mieszkania z rynku wtórnego nie jest to, że część takich nieruchomości nie wymaga gruntownego remontu. Co więcej, zdarza się że mieszkania te są praktycznie gotowe do zamieszkania.

Negocjuj stawkę z notariuszem

Kiedy przyjdzie czas na podpisanie właściwej umowy, negocjuj stawkę z notariuszem. Chociaż opłaty za jego pracę reguluje odpowiednia ustawa, pamiętaj, że podane kwoty są tymi maksymalnymi. Większość notariuszy właśnie na nich opiera swój cennik. Na szczęście są to sumy wyjściowe, a to oznacza, że istnieje duża szansa, że notariusz nieco zejdzie ze swojego wynagrodzenia. Zawsze warto spróbować, możesz dzięki temu nieco zaoszczędzić.

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny

Oszczędzaj na wkład własny

Nie da się ukryć, że najlepiej kupić nieruchomość za gotówkę, ale prawda jest taka, że niewiele osób może sobie na to pozwolić. Jak w takim razie możesz obniżyć koszty zakupu mieszkania na kredyt? Jeśli będziesz dysponować dużym wkładem własnym, część kosztów automatycznie się zmniejszy. Mowa nie tylko o samej racie kredytu. Jako kredytobiorca z dużym wkładem własnym jesteś po prostu na lepszej pozycji negocjacyjnej. Koszty kredytu to przecież nie tylko rata, ale także prowizja banku, a czasem również opłata za rozpatrzenie wniosku. Kiedy jesteś wiarygodnym klientem dla kredytodawcy, możesz wynegocjować lepsze warunki. Pewnych kosztów jednak nie unikniesz. Jednym z nich jest ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank (obowiązkowe w przypadku kredytu hipotecznego).

Skorzystaj z oferty banku, którego jesteś klientem

Zazwyczaj bank, z którego usług już korzystasz, będzie mieć dla Ciebie ofertę kredytową na preferencyjnych warunkach. Jeśli, dodatkowo, korzystasz już z innych produktów tego banku, np. konta oszczędnościowego, lokaty, albo masz spłacony kredyt konsumencki, Twoja wiarygodność wzrasta jeszcze bardziej. Dla pewności możesz sprawdzić również oferty innych banków. Niektóre z nich pobierają prowizję za rozpatrzenie wniosku, a inne — nie. To kolejny sposób, by zmniejszyć koszty zakupu mieszkania.

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania — podsumowanie

Zanim udasz się do banku, wybierzesz notariusza lub zdecydujesz się na usługi biura nieruchomości, wszystko dokładnie przeanalizuj i sprawdź. Nie działaj pochopnie. Pytaj, rozmawiaj, negocjuj tam, gdzie się da. Pamiętaj, że pośpiech jest złym doradcą. Jeśli kupujesz mieszkanie po raz pierwszy, poproś o radę kogoś, kto ma już to za sobą. Dzięki temu unikniesz pułapek, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy, a przy okazji, zmniejszysz koszty zakupu nieruchomości.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się