Ubezpieczenie pracowników – kiedy warto je wykupić?

Opublikowano
ubezpieczenie pracowników

Ubezpieczenie dla pracowników jest dobrym dodatkiem motywacyjnym do pensji. W jakich przypadkach warto je wykupić i na co trzeba zwracać uwagę?

O ubezpieczeniu pracowników powinien pomyśleć każdy pracodawca, który chce, by osoby u niego zatrudnione pracowały dłużej niż przez jeden sezon. W przypadku firm, w których panuje duża rotacja wykupywanie takiej polisy dla wszystkich pracowników mija się z celem, ponieważ sezonowość pracy wymagałaby ciągłych zmian w liście osób objętych ubezpieczeniem. Generowałoby to zarówno koszty, jak też i stratę czasu. Warto jednak w takich firmach zainwestować w ubezpieczenie pracowników zarządzających projektami, szkolących nowy narybek czy zajmujących się administracją. Tu warto zainwestować w pracownika, ponieważ rotacje na tych stanowiskach mogłyby się wiązać z utratą możliwości szybkiego reagowania na zmiany personalne. Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu pracowników najniższego szczebla, którzy w jakiś sposób się wybijają ponad przeciętność i warto ich zatrzymać.

Inaczej ma się sprawa z firmami, które potrzebują profesjonalnych, wykwalifikowanych pracowników. Inwestycje w ich szkolenie i rozwój zazwyczaj są na tyle duże, że przedsiębiorcy nie opłaca się z powodu kilkudziesięciu złotych przyuczać do danej pracy nowej osoby. W takich firmach częścią systemu motywacyjnego powinno być właśnie ubezpieczenie pracowników na życie i dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Docenienie w ten sposób pracownika zaprzeczy wysuwanemu często przez headhunterów argumentowi, że obecny pracodawca nie interesuje się swoją kadrą i nie dba o jej rozwój i los.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie pracowników to polisa grupowa, dlatego nie można nią objąć pojedynczych osób. W zależności od ubezpieczyciela, do zawarcia takiej polisy niezbędne jest od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

Co zyskują przez taką polisę pracownicy? W podstawowym zakresie - zapewnienie odszkodowania w przypadku poniesienia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Jeśli pracownik nie wygospodarował w budżecie domowym środków na dobrą polisę, będzie to dla niego ważne źródło pokrywające wydatki na koszty leczenia czy rehabilitacji. W wariancie rozszerzonym pracownik może objąć ubezpieczeniem swoją rodzinę. Ubezpieczenie pracowników to dodatkowy plus dla przedsiębiorcy – pracownik, który będzie wiedział, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia jego bliskich, będzie spokojniejszy o ich przyszłość. Dodatkowo w razie nieszczęśliwego wypadku w mniejszym stopniu będzie oderwany od pracy, gdyż część problemów, które wówczas spadają na jego głowę, przeniesie na ubezpieczyciela. 

Zanim podpiszemy umowę, warto zastanowić się, kogo w naszej firmie chcemy objąć ubezpieczeniem pracowników. Rynek oferuje różne polisy, dlatego trzeba sprawdzić, czy są one dostępne dla wszystkich, których chcemy objąć ubezpieczeniem.

 

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się