Ferie 2022 — poznaj terminy i obostrzenia epidemiczne

Opublikowano

Choć ferie w 2022 roku upłyną pod znakiem pandemii, wszystko wskazuje na to, że odbędą się one w planowanych terminach, z podziałem na konkretne województwa. W którym z nich ferie rozpoczną się najwcześniej, a którzy uczniowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość? Czy coś może się zmienić w ostatniej chwili? Sprawdź termin ferii zimowych dla swojego województwa, by zaplanować urlop lub wyjazd dziecka na zimowisko.

Ferie zimowe — dlaczego odbywają się w różnych terminach

Od roku szkolnego 2003/2004 terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw zmieniają się. Przykładowo, jeśli uczniowie z województwa dolnośląskiego rozpoczynali ferie, jak pierwsi, to za rok, będą mogli cieszyć się wolnym czasem w drugiej kolejności. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Minister Edukacji wprowadził je, by uniknąć problemów komunikacyjnych na drogach, spowodowanych ogromnym ruchem w tym okresie. Przede wszystkim jednak, decyzja taka została podjęta, by chronić interesy właścicieli kurortów zimowych oraz ich klientów. Ci pierwsi — mogą liczyć na stały dochód przez sześć tygodni, a drudzy — nie muszą się martwić, że zabraknie dla nich miejsca z powodu dużego obłożenia.

Ferie 2022 — terminy dla poszczególnych województw

Kiedy rozpoczynają się ferie zimowe 2022? Najwcześniej, bo już 17 stycznia, wolnym czasem będą mogli cieszyć się uczniowie z następujących województw:

● kujawsko-pomorskiego,
● lubuskiego,
● małopolskie,
● świętokrzyskie,
● wielkopolskie.

Od 24 stycznia do 6 lutego 2022 roku na ferie udadzą się mieszkańcy województwa:

● podlaskiego,
● warmińsko-mazurskiego.

31 stycznia to zakończenie pierwszego semestru roku szkolnego dla dzieci z województwa:

● dolnośląskiego,
● mazowieckiego,
● opolskiego,
● zachodniopomorskiego.

Jako ostatni, na zasłużony odpoczynek udadzą się uczniowie z województwa:

● lubelskiego,
● łódzkiego,
● podkarpackiego,
● pomorskiego,
● śląskiego.

Ferie rozpoczną się na tym obszarze w walentynki, 14 lutego, a zakończą 27 lutego.

Terminy ferii zimowych 2022 roku a pandemia koronawirusa

Pierwsze ferie w dobie pandemii odbyły się w jednakowym terminie dla wszystkich województw. Decyzja Ministra Edukacji była podyktowana względami bezpieczeństwa. Nie było wówczas mowy o jakichkolwiek zimowych atrakcjach, działalność kurortów zimowych została wstrzymana, a wyjeżdżać można było wyłącznie w celach służbowych. Na szczęście tegoroczne ferie zapowiadają się zupełnie inaczej i to głównie dzięki szczepieniom. Choć uczniowie mogą wyjechać w tym roku na zimowisko, należy pamiętać, że nadal funkcjonujemy w tzw. reżimie sanitarnym. W praktyce oznacza to, że zarówno na organizatorach zimowego wypoczynku, jak i na rodzicach małych uczestników ciążą dodatkowe obowiązki i ograniczenia. Na stronie gov.pl znajdziemy szczegółowe informacje na ten temat.

Wytyczne dla organizatorów zimowego wypoczynku

Obowiązki, jakie ciążą na organizatorach zimowisk, związane są głównie ze zmniejszeniem ryzyka zakażenia koronawirusem. Chodzi głównie o zapewnienie minimum 3,5 m2 powierzchni noclegowej na jednego uczestnika, a także o dostarczenie środków higienicznych, np. dostępu do płynu dezynfekującego. Ponadto, po zakończeniu każdego obozu, wszystkie obiekty, a w szczególności powierzchnie dotykowe, muszą zostać dokładnie zdezynfekowane. Dodatkowo, organizator powinien tak zorganizować wypoczynek, by ograniczyć kontakt uczestników z różnych turnusów.
Wytyczne dla rodziców i uczestników zimowisk

W myśl tego, czego możemy dowiedzieć się ze strony gov.pl, to rodzice biorą pełną odpowiedzialność za zimowy wypoczynek swoich dzieci w czasie pandemii. Dlaczego? Przede wszystkim, to właśnie opiekunowie prawni potwierdzają na piśmie, że dziecko w dniu wyjazdu jest zdrowe. A w przypadku wystąpienia infekcji u małoletniego uczestnika obozu, muszą odebrać go w ciągu 12 godzin od otrzymania zgłoszenia. Co więcej, uczestnicy zimowiska również muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak choćby brak dyskotek, zachowanie półtorametrowego dystansu, a także, z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Należy również wziąć pod uwagę, że jeśli w karcie kwalifikacyjnej nie ma informacji o szczepieniu, uczestnik zimowiska będzie traktowany jak osoba niezaszczepiona, która podlega limitom w miejscach użyteczności publicznej, takich jak np. kino, basen czy teatr.

Terminy ferii zimowych 2022 — czy jeszcze może się coś zmienić

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju wciąż się zmienia Chociaż jest to mało prawdopodobne, zawsze istnieje ryzyko, że rząd wprowadzi dodatkowe obostrzenia lub zmieni termin ferii 2022, w ostatniej chwili. Może się również zdarzyć, że Twoje dziecko złapie infekcję i nie będziecie mogli wyjechać na ferie. Jak możesz zabezpieczyć się na wypadek takich nieprzewidzianych sytuacji? Z pomocą przychodzi ubezpieczenie Koszty Rezygnacji. Dzięki tej polisie Twoje pieniądze nie przepadną, nawet jeśli będziesz musiał odwołać wyjazd – o ile zdarzenie będzie objęte zakresem ubezpieczenia i nie nastąpią wyłączenia. Sprawdź już teraz, jakie pakiety możesz wybrać.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się