Polisa inwestycyjna a pieniądze na jesień życia

Opublikowano
polisa inwestycyjna

Chyba nikt nie ma złudzeń, że w jesieni życia zostanie krezusem dzięki pieniądzom odkładanym na emeryturę w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Tymczasem polisa inwestycyjna to jeden ze sposobów na zgromadzenie dodatkowych pieniędzy na przyszłość.

Polisa inwestycyjna na długie lata

Z zazdrością patrzymy na emerytów z Europy Zachodniej, którzy po zakończeniu aktywności zawodowej podróżują po świecie i realizują swoje pasje. Polskie emerytury długo jeszcze nie będą pozwalały na fascynujące spędzenie czasu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sami zadbamy o siebie i będziemy oszczędzać albo inwestować.

Pracownicze Programy Emerytalne, IKE, IKZE, lokata bankowa, inwestowanie w nieruchomości, pieniądze w skarpecie - sposobów na gromadzenie pieniędzy na przyszłość mamy sporo, w zależności od tego, ile chcemy i możemy zaoszczędzić oraz jak duży mamy apetyt na ryzyko.

Jednym z rozwiązań są także polisy inwestycyjne, które nie tylko pozwalają na zgromadzenie środków finansowych na jesień życia, ale też zapewniają ochronę ubezpieczeniową i zabezpieczają bliskich na wypadek naszej śmierci. Zaletą takich produktów jest również to, że podatek od zysków kapitałowych zapłacimy dopiero na koniec inwestycji, tymczasem przy klasycznym inwestowaniu w fundusze inwestycyjne musielibyśmy go płacić przy każdej sprzedaży jednostek z zyskiem.

Polisa inwestycyjna to produkt o charakterze długoterminowym, umowę możemy zawrzeć np. na 5 lat, ale i na 10 bądź nawet 15 lat. Na rynku funkcjonują ubezpieczenia inwestycyjne ze składką regularną, ale obecnie dominują te ze składką jednorazową. Wiele z nich oferuje opcję dopłaty składek dodatkowych w trakcie trwania umowy.

W ubezpieczeniu inwestycyjnym część składki przeznaczona jest na ochronę na wypadek śmierci oraz ewentualnie opcje dodatkowe, które wybierze klient, np. ochronę w razie zachorowania na ciężką chorobę. Druga część składki trafia do funduszy i jest inwestowana. Sami decydujemy, czy inwestujemy bezpiecznie czy ryzykownie. Nie jesteśmy związani naszymi wyborami i możemy zmieniać fundusze w ramach posiadanego portfela. Należy podkreślić, że plan inwestowania powinien być dopasowany do naszego wieku oraz poziomu akceptacji ryzyka.

Gdy zdecydujemy się zakończyć umowę ubezpieczenia, w zależności od warunków produktu, będziemy mogli wypłacić całą zgromadzoną kwotę lub wypłacać miesięcznie określone kwoty, resztę inwestując nadal. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się