Fontanna, grill, zjeżdżalnia. Co jeszcze ubezpieczyć w ogrodzie?

Opublikowano
Fontanna, grill, zjeżdżalnia. Co jeszcze ubezpieczyć w ogrodzie?

Od maja do września, czyli przez prawie pół roku ogród to nasze ulubione miejsce w domu. Pełni jednocześnie funkcję wakacyjnej kuchni, jadalni i salonu. Wystarczy odrobina słońca, dłuższe dni i cieplejsze wieczory, by zapragnąć spędzania tam wielu wolnych chwil.

ubezpieczenie nieruchomości

Ogród to nasz azyl. Po pracy uciekamy tu z filiżanką herbaty i książką, w weekendy robimy grilla albo zaszywamy się z najbliższymi, by odpocząć od codzienności. Nawet jeśli pada, miło jest patrzeć przez okno na zadbany ogród, czekając, kiedy znów zza chmur wyjrzy słońce. Wielozadaniowość nie musi oznaczać chaosu. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie każdy znajdzie swoje miejsce: majsterkowicz, fanka jogi na świeżym powietrzu, romantyczka zawsze zanurzona w ciekawej lekturze i pełne energii dzieciaki. Warto zadbać o komfort przestrzeni, która ma być naszą odskocznią. Ogród powinien być tak samo spójny aranżacyjnie i efektowny jak nasze wnętrza. Do tego musi być praktyczny i odporny na każdą pogodę. Da się to wszystko pogodzić.

Dziecko rozbiło szybę u sąsiada? Nie zawsze musisz za to płacić. Przeczytaj artykuł na naszym blogu i dowiedz się, jak działa OC w życiu prywatnym. 

Mocny punkt

Urządzanie ogrodu łatwo będzie zacząć od tzw. mocnego punktu. Czasem będzie on naturalny, np. jeśli w centralnym miejscu przed domem rośnie stare, rozłożyste drzewo dające naturalny cień. Wówczas aż się prosi, by postawić tu piękną ławkę: metalową, drewnianą, nowoczesną, retro, wszystko zależy od stylu ogrodu. Stworzy naturalny azyl i będzie wyznacznikiem dla pozostałych elementów. To znaczy, że po wejściu do ogrodu nasz wzrok powinien paść właśnie na drzewo i ławkę, na której natychmiast zapragniemy usiąść. Obok niej ładnie będzie wyglądał wiklinowy kosz na gazety, książkę i miękki, przytulny koc oraz duże szklane duże świeczniki.

Jeśli nie ławka, to mocnym punktem może być też duży, drewniany ogrodowy stół, hamak, wygodny leżak przypominający plażowe drewniane łóżko, okrągły śniadaniowy stolik z krzesłami albo designerskie fotele. Jeśli zależy nam na akcencie kolorystycznym, sprawdzą się meble ze stali malowanej proszkowo. Są odporne na pogodę. Wszystko zależy od upodobań i gustu. Dla jednych dobrej jakości drewno z czasem nabiera wyjątkowego charakteru, dla innych traci efekt nowości. Bez względu na materiał, oryginalny mebel dobrany skalą do wielkości ogrodu może być jego ozdobą niczym współczesna rzeźba. Zwłaszcza jeśli wyróżnia go nowoczesny design, lekka, ażurowa konstrukcja, niecodzienna przestrzenna forma. To będzie właśnie nasz mocny punkt.

Masz domek letniskowy za miastem? Sprawdź, jak go ubezpieczyć.

Oryginalny i egzotyczny

Dobrym pomysłem jest poszukiwanie ogrodowych inspiracji podczas podróży, przynajmniej tych w sieci. Kawiarniany stolik kawowy niczym z paryskiej ulicy, donice jak z włoskich uliczek, dzwonki wietrzne, skandynawskie świeczniki, a nawet deska surfingowa rodem z Kalifornii… Takie przedmioty przywiezione od razu będą wprawiać nas dobry nastrój. Styl rodem z indonezyjskiej plaży stworzą ręcznie robione lampiony i kosze z palmy rattanowej lub rafii. Razem z drewnianymi meblami i dodatkami w naturalnych ciepłych kolorach sprawią, że nawet po ciężkim dniu pracy poczujemy się tu jak na urlopie. Zwłaszcza jeśli wokół pojawią się egzotyczne rośliny. Musimy jednak pamiętać, że zimę powinny spędzić w domu. Na zewnątrz bezpiecznie wystawić je w drugiej połowie maja.

Kierunków poszukiwań może być naprawdę wiele. Na całym świecie coraz popularniejsze stają się ogrody w stylu japońskim. Wyróżniają je trzy elementy: zieleń, woda i kamień. Rośliny to oczywiście typowe dla Japonii magnolie, azalie, różaneczniki, wiśnie, klony palmowe i peonie. Kamienie powinny mieć ciekawe kształty i faktury. Naturalne głazy mają symbolizować góry i potęgę natury. Dlatego w ogrodzie japońskim niezbędna jest też woda: oczko wodne, strumyk, fontanna, kaskada. Jeśli poczujemy niedosyt, możemy pokusić się też o mocny akcent w japońskim stylu - kamienną rzeźbę albo odpowiednio wyeksponowane drzewko bonsai. Harmonia, równowaga i naturalność takiego ogrodu mają zachęcać do wypoczynku i kontemplacji.

Jak wybrać ubezpieczenie ogrodu? Sprawdź.

W pięknym otoczeniu łatwiej wypocząć

Leniwe popołudnie spędzone w otoczeniu zieleni odpręża i sprzyja wyciszeniu, ale nie tylko. Po weekendzie na hamaku dobre pomysły same przychodzą do głowy. Dlatego urządzając ogród najlepiej wybierać szlachetne materiały, które łatwiej wpiszą się w otoczenie i będą miały ponadczasowy styl. To oznacza, że mogą nam służyć latami - nie wyjdą z mody, z czasem nabiorą charakteru i nie znudzą się domownikom. Staranny wybór mebli, akcesoriów zaprocentuje i pomoże stworzyć niepowtarzalną atmosferę. To jednak może oznaczać sporą inwestycję i łakomy kąsek dla złodziei. Dlatego wykupując ubezpieczenie domu, należy upewnić się, że wybieramy opcję z ochroną dodatkową zabezpieczającą nie tylko dom, ale i ogród. Podstawowy wariant ubezpieczenia domów obejmuje ochronę murów i elementów stałych od pożaru, zdarzeń losowych, katastrofy budowlanej, czy dewastacji. Można go rozszerzyć o ubezpieczenie ogrodu, a dokładnie obiektów małej architektury takich jak ogrodzenia, altany, baseny oraz to, co z pieczołowitością wybieraliśmy, czyli: rzeźby, rośliny doniczkowe, wyposażenie placu zabaw, meble ogrodowe, grill czy lampy ogrodowe. Jeśli zostaną uszkodzone np. przez huragan, czy przewrócone drzewo ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Ubezpieczenia domu szybko i zachowując zasadę social distancing, znajdziemy w internecie. Zamiast przeszukiwać strony, najlepiej wpisać po prostu w przeglądarce hasło: ubezpieczenie domu kalkulator. To proste narzędzie, dzięki któremu sprawdzimy, kiedy i jakie elementy małej architektury będą objęte ochroną i na jakie odszkodowanie możemy liczyć. Polisę też można wykupić online, korzystając z wolnego, słonecznego popołudnia w ogrodzie.

Przenieś życie do ogrodu

Siedząc w odpowiednio zabezpieczonym ogrodzie, możemy dalej poświęcać czas na jego urządzanie. Jakie jeszcze elementy ogrodu podkreślą jego styl i charakter? Oczywiście donice! Tu sprawdzi się zasada, im więcej tym lepiej. Najpiękniej wyglądać będą te z naturalnych materiałów terakoty, wikliny, kamionki, betonu. Ustawiając je w grupach i stopniując ich wielkość łatwo stworzyć prawdziwą kaskadę zieleni i różnokolorowych kwiatów. Od kilku sezonów modne są też kompozycje kaktusów.

Wieczorami na pewno każdy doceni ogrzewacz tarasowy i lampki rozwieszone pod gołym niebem. W upalne popołudnia sprawdzi się pomysł rodem z australijskich kawiarni, czyli stojący na stole kilkulitrowy słój do napojów, wypełniony wodą z owocami i świeżą miętą. Jeśli nie mamy naturalnego cienia, obowiązkowy jest duży, stabilny parasol.

Ogród to również królestwo dzieci. Warto specjalnie dla nich zaaranżować odrębną przestrzeń ze zjeżdżalnią, trampoliną, domkiem na drzewie i huśtawkami. Beztroskie wspomnienia będą im towarzyszyły przez całe życie.

ubezpieczenie nieruchomości

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się