Masz ogród? Sprawdź, co można w nim ubezpieczyć

Opublikowano
Masz ogród? Sprawdź, co można w nim ubezpieczyć

Można śmiało powiedzieć, że każdy właściciel domu z ogrodem należy tej wiosny do wygranych. Perspektywa spędzania czasu na własnej posesji na pewno brzmi lepiej niż pozostawanie w zamkniętych, czterech ścianach. Inwestując czas i pieniądze w urządzenie przydomowego ogródka warto jednak zadbać o to, by przez przypadkowe zdarzenie losowe nasze wysiłki nie poszły na marne.

ubezpieczenia domu i mieszkania

Zdarzenie losowe, czyli co? Nie chodzi oczywiście o powszechnie znane wirusy. Te raczej nie zagrożą zbudowanym przez nas altankom, czy posadzonym kwiatom. Gorzej może jednak być, jeżeli naszą działkę nawiedzi pożar, przepięcie, huragan, upadek drzewa lub masztu, uderzenie pioruna czy też deszcz nawalny lub grad. Do tych ostatnich bardzo często dochodzi właśnie w okresie wiosennym. Do rzadkości na wiosnę nie należy aktywność dzikich zwierząt, które szukają pożywienia i wyrządzają w przydomowych ogrodach znaczące szkody. Naszą posesję może również zniszczyć trzęsienie, osuwanie się, czy zapadanie się ziemi.

Jak pracować z domu? Poznaj sposób na efektywny home office KLIK

Ogród pod ochroną

Patrząc na taką listę zagrożeń, możemy zadać pytanie – czy na pewno w przydomowym ogrodzie mam aż tyle wartościowych rzeczy, które wymagają ochrony? Wbrew pozorom urządzenie ogrodu to spory wydatek, choć często realizowany na przestrzeni lat. Jak podają eksperci, urządzenie nawet niewielkiej działki może nas kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do kosztów tych zalicza się wykonanie ogrodzeń wraz z fundamentami, bramy wjazdowej, furtki, podjazdów, chodnika prowadzącego od ogrodzenia do drzwi wejściowych, elementów stałych takich jak taras i nawierzchni ogrodowych. Urządzenie ogrodu wymaga też posadzenia trawnika oraz innej roślinności – drzew, żywopłotów, krzewów, czy winorośli itp. Nierzadko w przydomowym ogrodzie decydujemy się też na umieszczenie altan, huśtawek, rzeźb, czy sprzętów pełniących funkcję atrakcji dla dzieci. Reasumując – na taki cel przeznaczymy około 60 tys. złotych lub więcej. Jest to zatem wydatek, na który pracujemy przez wiele miesięcy, czy lat.

Ubezpieczenie domu i ogrodu

Dlatego wiedzieć, że ubezpieczenie domu możemy rozszerzyć o ochronę elementów wyposażenia ogrodu. Elementy te to właśnie ogrodzenia, bramy i furtki, instalacje domofonowe, altany, tarasy, chodniki, podjazdy, posągi, a nawet studnie czy baseny. W ramach ubezpieczenia domu możemy także zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia elementów ozdobnych - roślin doniczkowych, wyposażenia placów zabaw, huśtawek, mebli i lamp ogrodowych. Amatorzy jedzenia na świeżym powietrzu z łatwością obejmą polisą nawet grille. Dodatkowo, jeżeli na naszej posesji mieści się budynek gospodarczy – on również może zostać przez nas ubezpieczony. W przypadku zniszczenia takiego budynku w wyniku zdarzenia losowego – polisa może pokryć koszty odbudowania budynku do stanu nowego zniszczonego obiektu lub do stanu nowego pomniejszonego o stopień zużycia technicznego zniszczonego obiektu. Takie budynki oraz elementy wyposażenia możemy chronić na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych, czyli właśnie pożarów, huraganów, gradu, gwałtownych opadów deszczu i wielu innych.

Ubezpieczenie nieruchomości online

Ciesząc się pierwszymi ciepłymi wiosennymi dniami, możemy kupić taką polisę bez wychodzenia z domu – przez internet. Ubezpieczenie ogrodu najczęściej oferowane jest razem z ubezpieczeniem nieruchomości jako dodatkowy element, o który można rozszerzyć podstawową ochronę. Proces zakupu ubezpieczenia domu w sieci jest prosty i można zrealizować go w kilku prostych krokach, obliczając składkę w ramach opcji „ubezpieczenie domu kalkulator”. Pierwszy krok to wybór zakresu ubezpieczenia. W tym miejscu decydujemy o zagrożeniach, przed którymi chcemy się ubezpieczyć. W drugim kroku określamy wartość nieruchomości i przedmiotów, które obejmujemy ochroną. Na koniec wystarczy wybrać sumę ubezpieczenia, czyli kwotę, do wysokości której zakład ubezpieczeń będzie odpowiadał za szkodę w przypadku jej wystąpienia. W tym miejscu możemy też zadecydować o dodatkowych elementach ubezpieczenia takich jak ubezpieczenie obiektów małej architektury znajdujących się na naszej posesji, ubezpieczeniu obiektów gospodarczych, czy zakupie OC w życiu prywatnym itp. Dodatkowo osobom ubezpieczającym nieruchomość często oferowane są także takie polisy jak home assistance, ochrona na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych, czy asysta prawna. Proces płatności możemy oczywiście sfinalizować online.

Czas na wiosenne porządki w domu - sprawdź jak to zrobić z głową KLIK

Niestety nigdy nie możemy mieć pewności co do naszej przyszłości i nawet mało prawdopodobne wydarzenia mogą zmieść w ułamku sekundy nasze najlepsze plany. Takie zagrożenia mogą dotyczyć nie tylko naszego zdrowia, ale również majątku. Dlatego nie warto ryzykować. Szczególnie że ubezpieczenia domów są w Polsce przystępne cenowo, a większość rodaków za roczną ochronę mieści się w kwocie kilkuset złotych. Jest to zatem wydatek, który jest nieporównywalnie niższy w porównaniu do strat, które możemy ponieść w wyniku działania żywiołów, czy włamania. Taka polisa – na koniec dnia – daje nam nie tylko finansowy spokój, ale i psychiczny komfort, że w razie nieprzewidzianych wypadków losowych otrzymamy zastrzyk finansowy, który pozwoli nam odkupić lub odbudować utracony majątek.

ubezpieczenie domu i mieszkania

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się