Dziecko rozbiło szybę sąsiada? Nie zawsze musisz za to płacić

Opublikowano
Dziecko rozbiło szybę sąsiada? Nie zawsze musisz za to płacić - OC w życiu prywatnym

Nie, nie i jeszcze raz nie, częstotliwość wypowiadania tego słowa przez rodziców jest naprawdę wielka. I wiemy, że jest tak nie bez powodu. Ilość pomysłów, które mają dzieci, przerasta oczekiwania nawet najbardziej przewidujących opiekunów. Niestety, nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić, bo dzieci poznają świat przez doświadczanie, które może być bolesne dla naszego portfela. Czy można uniknąć nieprzewidzianych wydatków za zbitą szybę w oknie u sąsiada? Można, pod warunkiem, że masz OC w życiu prywatnym.

ubezpieczenie domu i mieszkania#sytuacjabalkon

Jeśli mieszkasz w bloku, to powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że balkon lub taras stanowią źródło pomysłów do różnego typu zabawy, niekoniecznie bezpiecznych. I nie chodzi tu tylko o naszego malucha, ale również o majątek lub zdrowie osób, które znajdują się poniżej balkonu. Jak się okazuje niewiele czasu potrzeba, by dziecko wyrzuciło z tarasu doniczkę lub inny przedmiot, który zniszczy stojący na dole stół sąsiada. Nie musi to być oczywiście tylko stół – równie dobrze mogą to być inne, cenne przedmioty. Sąsiad może być wyrozumiały, ale równie dobrze może okazać się, że był przywiązany do swojej własności i wystąpi do nas z roszczeniem o odszkodowanie. W takiej sytuacji przydatne jest OC mieszkaniowe, dzięki któremu będziemy mogli pokryć nieprzewidziane wydatki z odszkodowania. 

#piłkawgrze

Etap fascynacji piłką przechodzą nie tylko chłopcy. Dzieci mogą się nią bawić w nieskończoność. Piłki do koszykówki, piłki nożnej, tenisa, piłki ręcznej, a nawet golfa – wszystkie, które znajdują się w zasięgu ręki, automatycznie stają się piłką w grze. Również takiej, która może skutkować wybiciem szyby w oknie sąsiada. Mniejsza, jeżeli będzie to piłka, ale równie dobrze funkcję piłki może spełniać niewielki kamień, a ten może uszkodzić nie tylko szybę w oknie, ale również w samochodzie. Odpowiedzialność za tego typu szkodę wyrządzone przez nasze dziecko jest bezsporna – a koszty napraw mogą być wysokie. W takiej sytuacji również pomocne będzie OC w ubezpieczeniu mieszkania.

#pozadomem

Są również inne sytuacje, w których nasz małolat może wykazać się wyjątkową wyobraźnią poza domem – gdy jesteśmy na wakacjach, feriach zimowych lub w jakiejkolwiek innej sytuacji życiowej. Oczywiście może to być wyobraźnia, która pozwoli mu zbudować piękny zamek z klocków, czy namalować wyjątkowy obraz. Praktyka pokazuje jednak, że oprócz tego typu talentów wiele dzieci ma również umiejętność pakowania się w kłopoty, które mogą polegać np. na zarysowaniu czyjegoś auta, czy też wjechaniu w inną osobę na nartach. Do trudnej sytuacji może dojść również w hotelu lub sklepie. Uszkodzenie ekspozycji sklepowej w supermarkecie lub innym sklepie handlowym to tylko przykład sytuacji, która może utrudnić nam życie. Równie dobrze, jeżeli nasz nastolatek wyjedzie na ferie na wakacje – może dojść do uszkodzenia drogich sprzętów hotelowych. Niestety, osoba, która poniosła szkodę majątkową w ten sposób albo doznała obrażeń – może wystąpić do nas o odszkodowanie. W takiej sytuacji również pomocne będzie OC mieszkania. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku? Więcej na ten pezeczytasz tutaj. KLIK

#jestimpreza

Nie tylko nieprzewidywalne maluchy, ale też starsze dzieci mogą być powodem do powstania po naszej stronie zobowiązań finansowych. Takie mogą powstać przykładowo w efekcie imprezy, którą nasze dziecko postanowi urządzić w domu pod naszą nieobecność. Taka impreza może skutkować zaprószeniem ognia i w rezultacie pożarem. Inna sytuacja to np. wypadek podczas jazdy modną hulajnogą, na deskorolce lub rowerem, w wyniku którego zostanie poszkodowana osoba trzecia, lub zniszczone należące do niej mienie – np. rower lub komputer. Wypadki chodzą po ludziach to oczywiste, jednak jeżeli wypadek spowodowało nasze niepełnoletnie dziecko – ponosimy z tego tytułu odpowiedzialność. Dzięki OC w życiu prywatnym możemy uniknąć wypłacania odszkodowania, zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną innej osobie. Warto pamiętać, że statystycznie najwięcej wypadków zdarza się w domach - więcej na ten temat, na naszym blogu. KLIK


Niewątpliwie satysfakcja i radość z posiadania dzieci rekompensuje wiele trudnych sytuacji, które mogą powodować nasze dzieci. I nawet w najtrudniejszych sprawach najczęściej jesteśmy wobec nich wyrozumiali. Stan naszego konta jednak może zostać wyraźnie nadszarpnięty w wyniku różnych, często trudnych do przewidzenia sytuacji. W wielu z nich przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych przez nasze dzieci uchroni nas OC w życiu prywatnym. Warto o nim pamiętać w momencie, gdy kupujemy ubezpieczenie nieruchomości. To bowiem właśnie z tego typu polisą firmy ubezpieczeniowe najczęściej oferują je klientom. Co ważne, ubezpieczenie mieszkania OC nie chroni oczywiście tylko w sytuacjach związanych z dziećmi – to również ochrona na wypadek zalania sąsiadów, czy też szkód wyrządzonych przez zwierzęta domowe. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, pomyśl o ubezpieczeniu nieruchomości - dlaczego? Przeczytasz tutaj - KLIK.

ubezpieczenie domu i mieszkania

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się