Czas na wiosenne porządki w domu

Opublikowano
Czas na wiosenne porządki w domu – jak to zrobić z głową? Ubezpieczenie domu i mieszkania

Zostajemy w domu z powodu wyjątkowej sytuacji związanej z koronawirusem. Szukamy sobie zajęcia, zaczynamy gotować, czytać książki i… sprzątamy w naszych domach. Teraz nie narzekamy na brak wolnego czasu i wreszcie możemy gruntownie posprzątać. Tylko jak to zrobić z głową? Sprawdź na naszym blogu.

ubezpieczenie domu i mieszkania

Szafa pełna ubrań, szuflady wypełnione kosmetykami a regał od książek dawno się ugina – trochę się tego nazbierało, a to zaledwie jeden pokój. Rzeczy, które gromadzimy od lat w naszych w domach, zabierają nam sporo przestrzeni, dlatego warto się zmobilizować i rozpocząć gruntowne wiosenne porządki. Poznaj 5 prostych zasad, które Ci w tym pomogą.

1. Nie wszystko na raz

Gdy wreszcie nadejdzie ten upragniony moment i znajdziemy siłę, by posprzątać w domu, często bywa tak, że chcemy uporządkować wszystko na raz. Kuchnię, łazienkę, sypialnię i szafkę z butami na przedpokoju. Taki sposób sprawi, że narobimy większego bałaganu i pozbawi nas chęci do dalszego sprzątania. Dlatego, warto przygotować sobie dobry plan: jeden dzień - jeden pokój oraz listę „do zrobienia”, poświęcając szczególną uwagę tym elementom wyposażenia, które podczas codziennych porządków są pomijane i zaniedbane przez zimę, jak podłoga za komodą, czy kurz na sufitowej lampie. Pamiętaj, by nie zostawiać niedokończonej pracy. Widząc efekty w wysprzątanym pomieszczeniu, będziesz miał motywację do dalszych porządków. 

2. Znajdź pomocnika

Trudno zmobilizować nastolatka do uprzątnięcia swojego pokoju, a tym bardziej do gruntownych porządków. Ty już biegasz w domu w rękawiczkach, poruszając się energicznie w rytm muzyki, ale nikt poza tobą nie kwapi się do sprzątania? Nie martw się, istnieją sposoby radzenia sobie nawet z najbardziej negatywnie nastawionymi do sprzątania domownikami. Wiosna to dobry czas, by cała rodzina zaangażowała się w prace domowe. Możesz też wyznaczyć drobną nagrodę dla wszystkich pomocników, która powinna  zachęcić ich do działania. Wspólne sprzątanie garażu może być też doskonałą zabawą - w końcu znajdują się wszystkie te rzeczy, z których w większości dawno już nie korzystacie. Ta kraina pełna skarbów przywoła miłe wspomnienia.

3. Czy ja tego naprawdę potrzebuję?

To pytanie powinniśmy zadawać sobie wyjątkowo często podczas gruntownego sprzątania. Cała szafka nieużywanych kubków, stary czajnik i szuflada pełna kabli - czas pozbyć się zbędnych przedmiotów. W tym celu warto podzielić rzeczy na kategorie: do wyrzucenia, do oddania, do schowania. Kieruj się złotą zasadą – jeśli czegoś nie używałeś od pół roku albo tego nie naprawiłeś, pozbądź się tej rzeczy.

4. Balkon i weranda - ważne na liście

Jest kilka zadań specjalnych, które trzeba wykonać po zimie. Chodzi tu nie tylko o umycie okien, ale także czyszczenie werandy, balkonu czy mebli ogrodowych. Mimo tego, że część tych prac wykonujemy dosłownie dwa razy w roku, zwykle brakuje nam entuzjazmu. Tego elementu nie warto pomijać, bo przyjemnie jest przecież posiedzieć na tarasie, popracować w miłym otoczeniu i cieszyć się chwilą. Zastanawiasz się, jak efektywnie pracować na home office? Przeczytaj artykuł na naszym blogu pt. Jak pracować z domu?

5. Stwórz nowe nawyki

Bałaganiarstwa się nie dziedziczy, nie jest oni także związane z brakiem czasu, to raczej nagromadzenie błędnych przekonań o porządkowaniu – jak mawia Mari Kondo, autorka sprytnego systemu, który pozwala utrzymywać porządek i harmonię w domach w trakcie zabieganego życia. Jej metodę polega na prostych krokach:
  • zajdź powód, dla którego chcesz posprzątać, np. nadejście nowej pory roku
  • naucz się wyrzucać i nie oszukuj się, że „to się jeszcze przyda”
  • sprzątaj kategoriami - stawiaj sobie realne cele np. dziś książki, jutro ubrania, zobacz, ile tego się nagromadziło 
  • słuchaj głosu serca - zastanów się, czy przedmiot, który masz w rękach, przynosi Ci radość, jeśli nie to powinien powędrować do worka
  • wyroluj bałagan - zmień system przechowywania rzeczy np. zamiast składania, postaw na zwijanie
  • trzymaj się nowych zasad

By trzymać porządek w domu, warto także nie kupować zbędnych przedmiotów. Wiosenne porządki pozwolą Ci odkryć rzeczy, o których dawno zapomniałeś. Ponadto przyda się lista z podziałem prac i obowiązków dla wszystkich domowników, którą możesz powiesić w widocznym miejscu, np. na lodówce. Proste czynności, zajmujące kilkanaście minut, sprawią, że dom będzie utrzymany w czystości przez cały rok. 

Nie tylko sprzątanie

Uporządkowany dom daje nam wiele satysfakcji. Gruntowne porządki to niejedyny aspekt dbania o nasz majątek. Równie ważne jest ubezpieczenie domu i mieszkania, przed losowymi zdarzeniami, jak wybuch pożaru, zalanie czy kradzież z włamaniem, które mogą zniweczyć nie tylko nasze sprzątanie, ale pozbawić nas dobytku życia. Większość tych sytuacji nie możemy przewidzieć, ale możemy zapobiec im skutkom. Jak to zrobić? Pamiętać o zakupie ubezpieczenia nieruchomości, które chroni przed skutkami finansowymi rabunku, pożaru czy działania silnych wiatrów i ulewnych deszczów. Ponadto polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie powinna obejmować takie zdarzenia jak: przepięcia elektryczne, szkody wężykowe, dewastację, czy stłuczenia, które również mogą być dotkliwe w skutkach.

Dziecko rozbiło szybę u sąsiada? Nie zawsze musisz za to płacić. Przeczytaj artykuł na naszym blogu i dowiedz się, jak działa OC w życiu prywatnym. KLIK

Polisa ubezpieczeniowa domu może objąć mury, elementy stałe mieszkania oraz znajdujące się w nim ruchomości. Co ciekawe, może także ubezpieczać nas przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. To wcale nierzadkie, a takie OC mieszkaniowe najczęściej przydaje się w sytuacjach, gdy zalejemy sąsiadów lub nasz pies zniszczy jakieś elementy na jego posesji. Dopełnieniem pakietu ubezpieczeń może być też ubezpieczenie mieszkania z assistance, zapewniające świadczenia pomocowe w różnego rodzaju sytuacjach życiowych. Obejmuje ono m.in. zorganizowanie interwencji fachowców, gdy z przyczyn losowych dojdzie do uszkodzeń. Więcej o domowym assistance przeczytasz na naszym blogu. KLIK

ubezpieczenie domu i mieszkania

 

  • Oceń ten artykuł
    4.6/5 (3 ocen)
  • Podziel się