Do Chorwacji z ubezpieczeniem

Opublikowano
ubezpieczenie do Chorwacji

Chorwacja od lat znajduje się z czołówce najpopularniejszych kierunków turystycznych wybieranych przez Polaków. W 2013 wakacje w rejonie Morza Adriatyckiego wybrał już co 10 rodak (dane Związku Organizatorów Turystyki), a od 1 sierpnia ubiegłego roku podróżowanie po tym kraju stało się jeszcze łatwiejsze, gdyż Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej. Co w praktyce oznacza to dla polskiego turysty? Na jaką ochronę ubezpieczeniową może liczyć w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń?

Polacy przebywający w krajach unijnych mogą bezpłatnie uzyskać pomoc lekarską na takiej samej podstawie i w takim samym zakresie jak obywatele państwa, w którym zdarzył się wypadek. Brzmi dobrze, jednak tylko w teorii. Nie każdy bowiem ma świadomość, że opieka publiczna, która nam przysługuje za granicą, jest ograniczona.

EKUZ – tylko podstawowa ochrona    

Podstawowym dokumentem gwarantującym darmową opiekę medyczną każdemu turyście, podróżującemu po Chorwacji, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana przez NFZ. Dokument ten jest fizycznym dowodem naszego ubezpieczenia i uprawnia nas do takich samych świadczeń, jakie otrzymują w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia obywatele tego kraju. Odpowiednikiem polskiego NFZ-u w Chorwacji jest Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Hrvatski Zavod za Zdravstveno Osiguranje (HZZO). Jeśli w trakcie podróży po tym kraju będziemy musieli skorzystać z usług medycznych, należy udać się do placówek oznaczonych logo HZZO. W ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji przysługuje nam prawo do świadczeń zdrowotnych obejmujących: podstawową opiekę medyczną, opiekę specjalistyczną i szpitalną, leki uwzględnione na liście leków sporządzonej przez HZZO, opiekę dentystyczną i protetyczną oraz środki zaopatrzenia ortopedycznego. Każdy turysta posiadający kartę EKUZ może korzystać z opieki szpitalnej i specjalistycznej tylko na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego udzielającego świadczeń w ramach praktyki ogólnej.

Niestety EKUZ nie chroni nas w 100 proc.Po pierwsze:każdy ubezpieczony, który nie wykupił dodatkowej polisy, ma obowiązek ponoszenia częściowych kosztów udzielonych mu świadczeń. W przypadku Chorwacji pacjent dopłaca aż 20 proc. tej kwoty, a koszty leczenia za granicą, nawet niegroźnej grypy, bywają bardzo wysokie. Przykładowo jednorazowa wizyta u dentysty z bolącym zębem w prywatnej klinice (niestety najczęściej tylko prywatne ośrodki medyczne dostępne są dla chorego w szerszym zakresie godzinowym – czyli popołudniu i w weekendy) może nas kosztować nawet 1 000 zł. Ponadto EKUZ nie pokrywa kosztów ratownictwa, ani kosztów transportu medycznego chorego do kraju. Jeżeli doznamy poważnego uszczerbku na zdrowiu i będziemy musieli wrócić szybko do Polski, za transport medyczny zapłacimy z własnej kieszeni i należy przy tym pamiętać, że są to kwoty sięgające kilkunastu tysięcy złotych.

Kup dodatkową polisę i nie płać za leczenie

Warto wspomnieć, że w związku z ograniczonym zakresem ochrony EKUZ, zakup dodatkowego ubezpieczenia do Chorwacji rekomenduje NFZ.  Niestety nie da się ustrzec przed wypadkiem czy nagłym zachorowaniem, możemy jednak zaopatrzyć się w dodatkową polisę, która uchroni nas przed finansowymi konsekwencjami leczenia za granicą. Dobra polisa turystyczna to nie tylko zwrot kosztów leczenia – to również ubezpieczenie bagażu, mieszkania w czasie naszej podróży, OC, NNW czy pomoc w czasie utraty ważnych dokumentów. Istotnym elementem naszej polisy jest również wysokość sumy ubezpieczenia, która w całości powinna pokryć ewentualne koszty leczenia. W przypadku Chorwacji suma powinna wynosić co najmniej 20 000 euro. Towarzystwo Ubezpieczeń Europa  w swojej ofercie posiada ubezpieczenie kosztów leczenia Travel World, które w wariancie The Best obejmuje sumę ubezpieczenia kosztów leczenia do 60 000 euro. Wybór ubezpieczenia Travel World daje dostęp do szeregu dodatkowych usług, jak zabezpieczenie związane z ryzykiem następstw chorób przewlekłych, pokrycie kosztów przerwania podróży czy pomoc w razie utraty środków płatniczych. Polisa dostępna jest w czterech wariantach: Standard, Standard Plus, VIP i The Best. Można ją kupić w biurach podróży i przez internet na stronie www.tueuropa.pl.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się