Jak pracować z domu?

Opublikowano
Jak pracować z domu? - poradnik

Praca z domu ma swoje wady i zalety. Klucz do sukcesu polega na tym, by umieć dostrzec te drugie. W efektywnym home office pomaga też zastosowanie kilku, prostych zasad.

ubezpieczenie online

Po pierwsze zaplanuj dzień

Każdy wie, że dzień należy zaplanować, ale w praktyce mało kto stosuje tę regułę. Co warto wiedzieć? Przede wszystkim zaplanuj kolejny dzień wieczorem, tak by od rana mieć gotową już listę rzeczy do wykonania. Po drugie – koniecznie zapisz w punktach swoje plany, a w ciągu dnia odhaczaj wykonane zadania. Po trzecie – pod koniec dnia zrób podsumowanie tego, co udało Ci się wykonać. Po czwarte – planuj ostrożnie. Przemyśl ile czasu zajmuje Ci określone zadania i ile z nich zdążysz wykonać, pracując z domu. Jeśli zaplanujemy zbyt wiele rzeczy na jeden dzień, to prawdopodobieństwo ich niezrealizowania jest spore, co oznaczać będzie frustrację. Dlatego lepiej zaplanować mniej i… na koniec dnia być z siebie zadowolonym! Jeżeli ilość zadań przekracza nasze możliwości – poszukajmy możliwości delegowania zadań na inne osoby.

Znajdź „swoje” miejsce do pracy

Oczywiście optymalnym miejscem do pracy w domu jest zamknięty pokój z biurkiem, ale nie każdy taki ma. Niektórym pozostaje tylko stół jadalny, kanapa, fotel itp. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znaleźliśmy – nasze miejsce do pracy powinno być maksymalnie wyizolowane od innych domowników, ciche i doświetlone. Jeżeli nie mamy jak wyeliminować hałasu – spróbujmy skorzystać ze słuchawek wyciszających. Takich, jakie wiele osób stosuje w open-space’ach. W czasie, gdy pracujemy, ustalmy z innymi domownikami, że będą przebywać w innej części mieszkania i w miarę możliwości zachowają ciszę. 

Bądź w kontakcie

Kontakt z ludźmi to nie tylko spotkania face to face. Jeżeli jesteś szefem zespołu – koniecznie zarządź poranne wirtualne spotkania typu kick-off, podczas których zbierzesz ludzi i podsumujesz status projektów, przydzielisz zadania. Perspektywa konfrontacji z innymi członkami zespołu zmobilizuje wszystkich do działania i ułatwi podział obowiązków.

Czasem dom, czasem praca

Praca zawodowa, przygotowanie posiłków, sprzątanie, pranie i wynoszenie śmieci. To podstawowe obowiązki, które musimy wykonywać w domu. Tyle, jeżeli chodzi o singli lub osoby, które mają w domu wyłącznie dorosłych lub prawie dorosłych lokatorów. W trudniejsze sytuacji są rodzice małych dzieci, które nie potrafią się jeszcze sobą zająć. Tu sytuacja nieco się komplikuje i jedyne co pozostaje to podział obowiązków, tak by każdy rodzic miał czas na pracę, jedzenie i inne sprawy. Podział musi być jasny i konsekwentnie przestrzegany. Czas nie jest też z gumy, więc raczej nie da się tu uniknąć pracy w godzinach niestandardowych.

Wyłącz social media

Nie ma lepszego sposobu na stratę czasu niż wpatrywanie się w wyświetlacz telefonu. Dlatego takie przypadkowe korzystanie z mediów społecznościowych powinniśmy maksymalnie ograniczyć. Komentowanie wpisów znajomych na Facebooku, czy udostępnianie memów zabierze nam sporo czasu. Odłożenie telefonu z dala od biurka pomoże się nam skoncentrować.

Skup się na pozytywach

Nie chcesz siedzieć zamknięty w domu? A pamiętasz, ile razy narzekałeś na brak czasuz powodu stania w korkach? Obecna sytuacja na pewno to zmieniła. Rezygnując z dojazdów zyskaliśmy nawet kilka godzin dziennie. Przyjmując, że otrzymaliśmy dzięki temu 2 godziny dziennie przez 14 dni – to więcej niż doba! Czyli mnóstwo czasu, który możemy przeznaczyć np. na rozwój osobisty – konwersacje online, e-learning, a może kurs programowania? Jeżeli efektywnie wykorzystamy ten czas – za kilka lat na pewno docenimy ten moment!

Czas to pieniądz

Internet w telefonie służył Ci do tej pory wyłącznie do sprawdzania informacji ze świata i pogody? Wreszcie nadszedł czas, by to zmienić i poznać zakupy online. Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć właśnie na pracę. Przez internet i telefon szybko można kupić praktycznie wszystko: począwszy od zakupów na obiad, poprzez ubezpieczenie telefonu, na altanie do ogrodu skończywszy. Takie zwiększone użytkowanie telefonu na pewno będzie wiązało się dla niego ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia, dlatego warto przy okazji pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia ekranu smartfonaPolisę można kupić przez telefon, ściągając aplikację Screenity.

Zrezygnuj z perfekcjonizmu

Nigdy nie opuściłeś spotkania w pracy, zawsze przygotowujesz wszystkie dokumenty na czas, pilnujesz by ekran telefonu nie ściągał Twojej uwagi zbyt często? To świetnie, ale w warunkach epidemii z niektórych życiowych postanowień trzeba po prostu czasowo zrezygnować. Za kilka tygodni lub miesięcy z powodzeniem wrócisz do ich realizacji.

Wszystko ma swój koniec

Jeżeli praca z domu jest dla nas z różnych względów bardzo trudna – dobrze jest też uświadomić sobie, że ten moment kiedyś minie. Kilka tygodni w kontekście roku, czy kilku lat życia to naprawdę krótki okres. Dla niecierpliwych pewnym ułatwieniem może być zrobienie kalendarza i skreślanie w nim kolejnych, mijających dni, które musimy spędzać w domu. Dzięki szybko dostrzeżemy, ile czasu już przeżyliśmy w ten sposób, a ile jeszcze przed nami. Taka zdefiniowana perspektywa jest łatwiejsza do zaakceptowania.

ubezpieczenie online

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się