Zaplanuj bezpiecznie swój urlop - ubezpieczenie koszty rezygnacji

Opublikowano
koszty rezygnacji

Chcesz kupić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wyjazd na wczasy albo bilet na samolot, ale boisz się, że z powodu zdarzenia losowego, którego nie jesteś w stanie przewidzieć, nie będziesz mógł wyjechać? Nie musisz obawiać się, że wpłacone pieniądze przepadną, ponieważ możesz ubezpieczyć koszty związane z anulowaniem podróży.

Anna z Markiem od dawna marzą o podróży na Dominikanę. Udało im się znaleźć okazję – wyjazd first minute za 3 500 zł od osoby/tydzień. Dodatkowo chcieli wykupić jeszcze kurs nurkowania. Wyjazd jest dopiero za pół roku, a w tym czasie wiele może się wydarzyć. Marek chciałby zmienić pracę, a mama Anny jest starszą osobą i często niedomaga. Cena wyjazdu  jest teraz okazyjna, a za parę miesięcy taka nie będzie. Co mają zatem zrobić: zaryzykować i kupić wczasy czy zrezygnować z nich z obawy, że z powodu zdarzeń losowych nie będą mogli wyjechać?

Dylemat ten można rozwiązać, ubezpieczając koszty związane z wyjazdem. Polisa ta zapewni zwrot kosztów związanych z podróżą, jeśli z ważnych powodów nie można udać się na opłacone wakacje.

Koszty Rezygnacji z szerokim zakresem ochrony

Każdy ubezpieczyciel sam określa, jakie świadczenia wchodzą w zakres ochrony i kiedy można kupić ubezpieczenie. Polisa działa w razie zdarzeń wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia i zależnych od wybranego wariantu polisy. W  wariancie 100% możesz zrezygnować z podróży aż z 19 przyczyn określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia, między innymi z powodu nagłej choroby, nieszczęśliwego wypadku, uniemożliwiających wyjazd, a także z powodu kradzieży dokumentów niezbędnych w podróży lub kradzieży samochodu. Pełen katalog powodów rezygnacji znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W wariancie 100% po zapłaceniu dodatkowej składki możesz zrezygnować z powodu nagłego zachorowania będącego następstwem choroby przewlekłej oraz zachorowania na Covid-19.

W najszerszym wariancie ochrony, tj. w wariancie 100% Max, ubezpieczenie Koszty Rezygnacji zabezpiecza nie tylko na wypadek, gdy odwołanie wyjazdu nastąpi z takich przyczyn jak nagła choroba ubezpieczonego oraz śmierć, wypadek czy choroba kogoś z jego rodziny, ale nawet wtedy gdy podróż nie odbędzie się z powodu choroby przewlekłej, zachorowania na Covid-19 czy ataku terrorystycznego.

Ubezpieczenie Koszty Rezygnacji obejmuje nie tylko zwrot kosztów imprezy turystycznej, biletu czy noclegu, ale również rejsu, transferu z lotniska do hotelu, wynajęcia jachtu, biletu na imprezę masową czy szkolenia. Jeśli z ważnych przyczyn klient nie będzie mógł skorzystać np. z wykupionej wycieczki, przelotu czy wynajętego jachtu, dzięki polisie otrzyma 100 proc. zwrot wydanych pieniędzy.

Co to oznacza w praktyce? Wyjazd turystyczny to często nie tylko koszty samej imprezy czy biletu lotniczego. To także wydatki na kurs językowy, wycieczki fakultatywne czy czarter jachtu. W przypadku Anny i Marka ochrona ubezpieczeniowa oprócz kosztów imprezy obejmuje także wydatki poniesione na kurs nurkowania.

Czas na zakup polisy

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji można kupić w ściśle określonym terminie od dnia zakupu imprezy turystycznej, biletu podróży czy noclegu. Czas na zakup polisy jest różny w poszczególnych wariantach ubezpieczenia. Gdy do rozpoczęcia podróży zostało więcej niż 30 dni, wariant 100% możemy kupić w ciągu 10 dni po dniu zakupu podróży, a wariant 100% Max w ciągu 3 dni po dniu zakupu podróży. Gdy do rozpoczęcia podróży zostało 30 dni lub mniej, wariant 100% możemy kupić w ciągu 3 dni po dniu zakupu podróży, a wariant 100 Max w dniu zawarcia umowy podróży. Oba warianty możemy kupić nie później niż na 7 dni kalendarzowych przez datą rozpoczęcia podróży.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się