Lotnisko w Berlinie – jak dojechać do centrum

Opublikowano
Lotnisko w Berlinie – jak dojechać do centrum

Jeśli lecisz do Berlina po raz pierwszy, koniecznie sprawdź wcześniej, jak poruszać się po lotnisku i w jaki sposób możesz dotrzeć z tego portu lotniczego do centrum. Do wyboru masz liczne pociągi, kolej miejską, autobus lub taksówkę. Sprawdź, czym dojedziesz najszybciej, a co warto wybrać, jeśli chcesz zaoszczędzić. 

Lotnisko Berlin-Brandenburg – najważniejsze informacje

Wiele osób zastanawia się, czy lotnisko Schönefeld i Brandenburg to to samo. I tak, i nie. Od października 2020 roku lotnisko Schönefeld funkcjonuje bowiem pod nową nazwą – lotnisko Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta. Ten port lotniczy tak naprawdę zastąpił niejako trzy starsze lotniska: Tegel, Tempelhof i właśnie Schönefeld. Początkowo budynek dawnego portu lotniczego przekształcono w terminal nr 5, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu i terminal został zamknięty. Ile terminali ma lotnisko Berlin-Brandenburg obecnie? W miejsce zamkniętego terminala nr 5 powstały dwa nowe - terminal nr 1 (T1) oraz terminal nr 2 (T2). Lotnisko Berlin-Brandenburg znajduje się w pobliżu Schönefeld, około 18 km na południowy wschód od centrum Berlina. Ważną kwestią dla Polaków jest również to, czy na lotnisku w Berlinie mówią po polsku. Tak, część pracowników komunikuje się w naszym języku. Ponadto, na lotnisku Berlin-Brandenburg znajduje się wiele punktów usługowych i gastronomicznych, a podróżni mogą korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. Na terenie obiektu dostępnych jest również ponad 10 000 miejsc parkingowych. W pobliżu terminali nr 1 oraz nr 2 znajduje się parking P1, P3, P7 i P8. 

Dojazd z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum 

Z racji tego, że port lotniczy Berlin-Brandenburg znajduje się już poza stolicą Niemiec, powstaje pytanie, jak dotrzeć z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum. Możliwości jest kilka:

 • pociąg,
 • lokalna kolej,
 • autobus,
 • taksówka.

Jeśli chodzi o transport kolejowy z portu lotniczego Berlin-Brandenburg do centrum oferta jest bardzo szeroka. Zwróć jednak uwagę na to, że pod nazwą Flughafen BER kryje się zarówno kolej miejska S-Bahn, jak i stacja kolejowa. Flughafen BER zlokalizowana jest pod terminalem nr 1. Dla wygody możesz pobrać sobie jedną z popularnych aplikacji mobilnych. BVG, VBB lub DB. To odpowiedniki naszego e-podróżnika. Możesz w nich sprawdzić dostępne połączenia. Weź również pod uwagę, że Berlin podzielony jest na strefy taryfowe, a lotnisko Berlin-Brandenburg znajduje się w strefie C. Wymagany więc będzie bilet na strefę ABC. 

Jak dojechać z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum Berlina koleją miejską

Do centrum Berlina kursują dwie linie: S9 oraz S45, z peronów nr 5 i 6. Linia S9 kursuje ze Spandau, po drodze zatrzymując się między innymi na stacjach Zoologischer Garten, Hauptbahnhof, Friedrichstraße, Alexanderplatz, Ostbahnhof i Ostkreuz. S9 kursuje od poniedziałku do piątku od godziny 5.00 do północy oraz w niedziele od 7.00 rano, mniej więcej co 20 minut, a w nocy co pół godziny. S45 to natomiast linia od Südkreuz, jadąca między innymi przez Tempelhof, Hermannstraße i Neukölln w mniej więcej 20 minutowych odstępach. Jeśli chodzi o godziny kursowania, S45 jest dostępna od poniedziałku do soboty od około 4.30 do północy, w niedziele od 6-7 rano, również do północy. Weź jednak pod uwagę, że pociągi tej linii nie kursują w nocy. Zarówno za przejazd pociągiem, jak i koleją miejską z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum zapłacisz zaledwie kilka euro.

Jak dojechać z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum pociągiem

Z lotniska Berlin-Brandenburg kursuje kolej regionalna, z peronów od 1. do 4.:

 • RE, 
 • RB,
 • FEX.

Pociągi RE 8 rozpoznasz po charakterystycznych żółtych i zielonych elementach na białym tle. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że kursują przez całą dobę, praktycznie co godzinę. Podróż z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum zajmuje niecałe 40 minut. Pociąg w Berlinie zatrzymuje się na następujących stacjach: Spandau – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Ostkreuz. Jeśli chodzi o pociągi RB, to jadą one do Poczdamu. RB23, czyli RegioBahn 23 zatrzymuje się na stacjach: Wannsee – Charlottenburg – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof. Alternatywnym środkiem transportu jest natomiast Flughafenexpress (FEX), który zatrzymuje się w Berlinie na stacji Gesundbrunnen i Ostkreuz. Czas podróży, podobnie, jak w przypadku pociągu RE 8, nie przekracza 40 minut. Oprócz pociągów regionalnych podróżni mogą wsiąść również do pociągu dalekobieżnego (ICE) relacji Rostock-Chemnitz. Dojazd do centrum zajmuje w tym przypadku około pół godziny, a pociąg zatrzymuje się w Berlinie na stacjach: Gesundbrunnen, Hauptbahnhof oraz Südkreuz.

Jak dojechać z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum autobusem

Przystanek autobusowy znajduje się zaraz przed terminalem nr 1. Możesz skorzystać z linii BVG lub z usług prywatnego przewoźnika. Autobus X7 oferuje połączenie z lotniskiem do stacji metra U7 Rudow, zapewniając podróż trwającą niecałe 20 minut. Natomiast druga linia, X71, rozpoczyna swój kurs przy stacji metra U6 Alt-Mariendorf, a w trakcie trasy zatrzymuje się między innymi przy stacjach metra U Johannisthaler Chaussee oraz U Rudow (obie metro U7). Dodatkowo istnieją linie autobusowe kończące swój bieg lub zatrzymujące się przy stacji kolejki miejskiej S Schönefeld. Wymagają one jednak przesiadki na S-Bahn linii S45 lub S9, o których wspominamy wyżej. Jeśli natomiast zależy Ci na szybkim dostaniu z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum, możesz zdecydować się na ekspresową linię BER2, która kursuje do Poczdamu aż 16 razy dziennie. W tym przypadku musisz liczyć się z dopłatą - około 7 euro. 

Jak dojechać z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum taksówką

Postój taksówek na lotnisku Berlin-Brandenburg znajduje się przed terminalem nr 1. Ile kosztuje taksówka z lotniska Berlin-Brandenburg do centrum? Cena kursu zależy od taryfy – kurs dzienny kosztuje około 61 euro, a nocny około 67 euro. Przejazd, w zależności od warunków na drodze, zajmie Ci około pół godziny. Jeśli podróżujesz z dzieckiem i wymagany jest fotelik albo jesteś osobą z niepełnosprawnością, zamów taksówkę z wyprzedzeniem. 

Lotnisko w Berlinie – podsumowanie 

Jak tanio dojechać z lotniska w Berlinie do centrum? Jeśli chcesz zaoszczędzić, wybierz jeden z wielu dostępnych pociągów albo zdecyduj się na kolej miejską S-Bahn. Wydasz wówczas około 5-6 euro. Nie martw się. Stacje i perony są dobrze oznakowane. Nawet jeśli jesteś na lotnisku po raz pierwszy, bez problemu trafisz i dotrzesz z portu lotniczego do centrum Berlina. 

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się