Port lotniczy Newark-Liberty – jak dojechać do centrum Nowego Jorku

Opublikowano
<meta name=Port lotniczy Newark-Liberty – jak dojechać do centrum Nowego Jorku">

Wybierasz się do USA na wycieczkę lub w interesach? Lądowanie jest zaplanowane na lotnisku Newark-Liberty? Zastanawiasz się, jak dotrzeć z tego portu lotniczego do centrum miasta? W tym artykule znajdziesz informacje na temat możliwych form transportu. Sprawdź, który z nich jest najtańszy, a którym dotrzesz na miejsce najszybciej.

Lotnisko Newark-Liberty – podstawowe informacje

Lotnisko Newark-Liberty, położone w New Jersey na granicy miast Newark i Elizabeth, około 15 km na południowy zachód od stolicy USA, to jedno z największych i najbardziej ruchliwych lotnisk w Stanach Zjednoczonych, zaraz obok portu lotniczego im. Johna F. Kennedy’ego. Jego historia sięga roku 1928, kiedy to zostało otwarte pod nazwą Newark Metropolitan Airport. Później dwukrotnie (w 1970 i 2002 roku) zmieniono jego nazwę. Dziś funkcjonuje jako Newark-Liberty International Airport (kod IATA:EWR). Lotnisko Newark-Liberty obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Wyposażone jest w trzy nowoczesne terminale. Na terenie obiektu znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, biuro informacji turystycznej oraz punkty usługowe, takie jak choćby kantor, a także trzy parkingi. Do dyspozycji podróżnych jest również bezpłatny internet, a także AirTrain, którym po terenie lotniska można poruszać się za darmo.

Port lotniczy Newark-Liberty bezpośrednie loty z Polski

Według serwisu Kiwi.pl, lot z Polski do USA bez przesiadek, z lądowaniem na lotnisku Newark-Liberty jest możliwy z Warszawy, Krakowa oraz z Rzeszowa. Ile trwa bezpośredni lot z Polski do USA? Średnio jest to 8-10 godzin. Cena biletu lotniczego z Polski do Stanów Zjednoczonych zależy od sezonu oraz tego, z jak dużym wyprzedzeniem zarezerwujesz lot. Na przykład, rezerwując bilety pod koniec stycznia na maj, zapłacisz prawie 3000 zł (źródło: kiwi.com).

Lotnisko Newark-Liberty – jak dostać się do centrum

Ogromną zaletą lotniska Newark-Liberty jest jego lokalizacja. Nie wszyscy wiedzą, że ten port lotniczy znajduje się dwa razy bliżej Manhattanu niż, wspomniany już, port lotniczy im. Johna F. Kennedy’ego. Jak zatem dostać się z lotniska Newark-Liberty na Manhattan? Do wyboru masz:

 • pociąg,
 • bus,
 • taksówkę,
 • prywatnego przewoźnika.

Jak dostać się z lotniska Newark-Liberty na Manhattan pociągiem

Jeśli zdecydujesz się na podróż pociągiem, najpierw musisz wsiąść do bezpłatnego AirTrain, który zabierze Cię z budynków terminalu do stacji kolejowej. Pociągi te kursują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, praktycznie co kilka minut, wyjątek stanowią jedynie nocne pociągi.

 • NJ TRANSIT

NJ TRANSIT to zdecydowanie najszybszy środek transportu z lotniska Newark-Liberty na Manhattan. Podróż pociągiem NJ TRANSIT do stacji Penn Station w Nowym Jorku zajmuje około 30 minut. Cena biletu w jedną stronę dla osoby dorosłej wynosi 15,75 USD; dzieci, seniorzy i wojskowi zapłacą 11,75 USD. Bilet NJ TRANSIT można kupić na lotnisku lub na stacji kolejowej, a pociągi odjeżdżają do Nowego Jorku mniej więcej co 15-30 minut.

 • Amtrak

Amtrak kursuje na tej samej trasie, co NJ TRANSIT. W przeciwieństwie do niego kursy są jednak nieco rzadsze. Jeśli chodzi o ceny biletów na Amtrak, wahają się one od 5 do nawet 75 USD. Skąd ta różnica? Im szybciej zarezerwujesz bilet, tym będzie on tańszy. Zatem warto zrobić to z dużym wyprzedzeniem. Czas podróży na Manhattan to ok. 25 minut. Ponadto, we wszystkich pociągach Amtrak można kupić bilety w klasie biznes, które zazwyczaj są droższe o około 20 USD w porównaniu z klasą ekonomiczną. Pewnym minusem tego środku transportu może być to, że bilet przypisany jest do konkretnego kursu. Jeśli lot będzie miał opóźnienie, będziesz musiał kupić kolejny.

Co dalej? Ze stacji Newark Penn możesz przesiąść się do metra (ACE 123) lub autobusu MTA. Upewnij się jednak najpierw, czy nie dotrzesz do swojego hotelu na pieszo w kilka minut. Wiele zabytków i miejsc noclegowych znajduje się bowiem niedaleko stacji.

Jak dostać się z lotniska Newark-Liberty na Manhattan busem

Z każdego terminalu odjeżdża autobus ekspresowy obsługiwany przez CoachUSA. Zatrzymuje się on na Manhattanie, a dokładniej na Grand Central Station, Bryant Park i Port Authority Bus Terminal. Autobusy odjeżdżają co najmniej raz na godzinę, od godziny 5.00 rano do 1.00 w nocy. Bilet kosztuje tylko 18 USD w jedną stronę lub 30 USD w obie strony. Każdy autobus może pomieścić około 50 pasażerów, a bagaż jest przechowywany w przedziałach ładunkowych pod autokarem. Jeśli nie przeszkadza Ci tłok i chcesz zaoszczędzić, podróż autobusem z lotniska Newark-Liberty na Manhattan może się opłacać.

Jak dostać się z lotniska Newark-Liberty na Manhattan samochodem

Taxi złapiesz nieopodal hali, w której wcześniej odbierzesz bagaż. Średni koszt kursu zależy od wybranej trasy, natężenia ruchu, a także wybranej korporacji taksówek. Alternatywą są prywatni przewoźnicy, np. Rideshare lub Van. Koszt transportu, w zależności od dostępności aut i sytuacji na drodze to około 45 USD. W przypadku Vana, kwota jest stała, niezależna od natężenia ruchu czy korków. Oto kilka typowych cen za przejazd z lotniska Newark na stację Penn Station w Nowym Jorku:

 • Współdzielony van 33,51 USD,
 • Prywatny ekonomiczny sedan: 80 USD,
 • SUV: 180 USD,
 • 10-osobowy van: 231 USD,
 • Deluxe sedan: 120 USD,
 • 13-osobowy van: 258 USD,
 • Autobus z 28 pasażerami: 800 USD,
 • Autokar z 55 pasażerami: 875 USD.

Z oczywistych względów opcja ta jest opłacalna, tylko jeśli podróżujesz większą grupą. Na przykład 10 osób, wynajmując furgonetkę zapłaci zaledwie około 23 USD. Biorąc pod uwagę, że jest to transfer pod same drzwi hotelu, kwota ta może okazać się atrakcyjna cenowo.

 Transport z lotnisko Newark-Liberty do centrum Nowego Jorku – podsumowanie

Jak widzisz, najtaniej dojedziesz z lotniska Newark-Liberty na Manhattan korzystając z transportu publicznego. Jeśli jednak to Twoja pierwsza podróż do Stanów Zjednoczonych i obawiasz się, że zabłądzisz, zamów taksówkę. Jeśli dopiero szykujesz się do wyjazdu, może zainteresuje Cię nasz artykuł: Wyjazd do USA - jak przygotować się do podróży, a jeśli zastanawiasz się nad dodatkową ochroną, sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie do USA.

Źródło: https://upgradedpoints.com/travel/airports/newark-ewr-airport-to-manhattan/

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się