Wyjazd do USA – jak przygotować się do podróży? 5 kluczowych kwestii

Opublikowano
Wyjazd do USA – jak przygotować się do podróży? 5 kluczowych kwestii

Od listopada 2019 roku wyjazd do USA dla polskich obywateli stał się jeszcze łatwiejszy. Polacy mogą bowiem podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy. To dobra wiadomość, która czyni ten kraj jeszcze atrakcyjniejszym celem podróży. Jeśli jednak wybierasz się do Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy, możesz zastanawiać się nad kwestiami organizacyjnymi, potrzebnymi dokumentami, czy też nieprzewidzianymi sytuacjami, do których może dojść. Sprawdź, jak przygotować na wyjazd do USA i o czym warto pamiętać.

Wyjazd do USA – o czym warto pamiętać

Czasem przez jedno niedopatrzenie podróż staje się utrudniona lub wręcz niemożliwa. Warto zatem zadbać o wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu w dzień wyjazdu do USA wszystko będzie dopięte na ostatni guzik i nie będziesz się stresować. Oto, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Wyjazd do USA bez wizy, ale z autoryzacją w Elektronicznym Systemie Podróży

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych bez wizy jest możliwy jedynie w celach turystycznych i nie może przekraczać 90 dni. Niezbędna będzie jednak kontrola w Elektronicznym Systemie Podróży. ESTA (Electronic System for Travel Authorization) jest to system, który umożliwia obywatelom niektórych krajów, w tym obywatelom Polski, ubieganie się o zgodę na podróż do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Visa Waiver Program. ESTA jest wymagane przed planowanym lotem do USA i służy do sprawdzenia oraz zatwierdzenia uprawnień podróżnych. Żeby zarejestrować się Elektronicznym Systemie Podróży, wystarczy wypełnić formularz online (https://esta.cbp.dhs.go), a następnie uiścić stosowną opłatę (w 2023 roku wynosi ona 21 USD). ESTA jest ważne przez okres dwóch lat.

Cło i zabronione towary

Jak możemy przeczytać na stronie www.gov.pl/web/usa/idp: „Podróżni przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych muszą wypełnić deklarację celną. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10.000 USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku ich zgłoszenia. Jeżeli przewożona kwota przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu. Dotyczy to nie tylko gotówki, lecz także innych środków płatniczych. Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Nie wolno wwozić do USA żywności, roślin oraz nasion. Bezwzględnie zabronione jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków”.

Międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy można wyrobić w dowolnym starostwie powiatowym. Wystarczy złożyć wniosek, wraz z aktualnym zdjęciem i polskim prawem jazdy. Ile czeka się na międzynarodowe prawo jazdy? Średni czas to ok. 3 dni, licząc od momentu potwierdzenia opłaty, lecz zdarza się, że otrzymuje się je od razu. Koszt takiego dokumentu to 35,50 zł. Międzynarodowe prawo jazdy jednak nie wystarczy. Jak czytamy na stronie www.gov.pl/web/usa/idp: „Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy można prowadzić samochód w okresie ważności wizy. Równocześnie trzeba mieć polskie prawo jazdy z tłumaczeniem na język angielski. Możliwość prowadzenia na podstawie polskiego prawa jazdy jest ograniczona i zależy od przepisów stanowych”.

Ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych

Wycieczka do Stanów Zjednoczonych to ekscytujące przeżycie. Nigdy jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się stanie. Czasem wystarczy upaść niefortunnie, łamiąc nogę lub rękę. Niestety, koszty leczenia w USA należą do najwyższych na świecie. Zwykła wizyta u lekarza może kosztować nawet 100 USD, a pobyt w szpitalu może kosztować Cię nawet kilka tysięcy dolarów. Przykładowo, hospitalizacja, badania i założenie gipsu po upadku ze schodów to koszt 160 000 zł. Gdyby nie ubezpieczenie turystyczne, nasz klient musiałby pokryć te koszty z własnej kieszeni. Warto o tym pomyśleć i wykupić ubezpieczenie do Stanów Zjednoczonych w wariancie Premium. Dzięki temu nie będziesz musiał płacić za leczenie i czekać na zwrot kosztów – to my rozliczamy się bezpośrednio ze szpitalem czy lekarzem. W życiu różnie bywa. Może się okazać, że będziesz musiał odwołać lot do Stanów Zjednoczonych, a przecież bilety lotnicze do USA, to niemały wydatek. Nie mówiąc już o kosztach związanych z zakwaterowaniem. Jesteśmy tego świadomi, dlatego w ramach ubezpieczenia turystycznego, możesz wykupić dodatkową ochronę, w postaci ubezpieczenia kosztów rezygnacji.

Adapter (przejściówka do gniazdka elektrycznego)

W USA gniazdka mają niższe napięcie niż w Polsce. Różni się także układ i wygląd samego gniazdka. Z tego powodu, bez tzw. adaptera, potocznie nazywanego przejściówką nie będziesz w stanie naładować telefonu czy laptopa. Dlatego przygotowując się do podróży do USA, warto pamiętać o zakupie specjalnych przejściówek do gniazdka. Rozpiętość cenowa takich urządzeń jest spora. Adapter możesz kupić już od 10 zł, ale znajdziesz modele, które kosztują nawet 90 zł.

Wyjazd do USA – podsumowanie

Planując wyjazd do USA, pamiętaj również o tym, by z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować bilet i nocleg. Im wcześniej to zrobisz, tym prawdopodobnie cena będzie niższa. Dobrym rozwiązaniem będzie również zabranie karty płatniczej, z której będziesz mógł korzystać w USA. Dzięki temu szybko i bezproblemowo zapłacisz za większość usług, takich jak choćby wynajęcie samochodu. Jeśli jednak to Twoja pierwsza wycieczka do USA, zabierz ze sobą kogoś, kto będzie Twoim przewodnikiem lub zdecyduj się na zorganizowany wyjazd do USA.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się