Pierwszy wyjazd w góry — co zabrać i jak się przygotować

Opublikowano

 Wybierasz się w góry po raz pierwszy i zastanawiasz się, co zabrać i jak się przygotować?

Przeczytaj nasz krótki poradnik i sprawdź, o czym musisz pamiętać, wyruszając na górską wycieczkę.

Pierwszy wyjazd w góry — jak się przygotować

Od czego zacząć przygotowania? Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo? O czym warto pamiętać? Oto krótka checklista.

Mierz siły na zamiary

Zanim wyruszysz na pierwszą górską wycieczkę, postaraj się spojrzeć na siebie obiektywnie. Odpowiedz sobie na pytanie, jak oceniasz swoją kondycję. Pamiętaj, że w górach mamy do czynienia z niższym ciśnieniem niż na nizinach. Może się więc zdarzyć, że w wyższych partiach gór nie będziesz czuć się dobrze. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed pierwszą wycieczką w góry, skontaktuj się z lekarzem. A przede wszystkim, wybierz szlak górski, biorąc pod uwagę swoje możliwości fizyczne.

Wybierz się na wycieczkę z doświadczoną osobą

Samotna wycieczka w góry to nie jest najlepszy pomysł. Szczególnie jeśli to Twój pierwszy raz. Z doświadczonym towarzyszem będziesz czuć się pewniej. Taka osoba podpowie Ci także, jak się przygotować i co ze sobą zabrać. Będzie wiedzieć, jak zareagować w przypadku potencjalnych problemów czy niebezpieczeństwa. Co więcej, jeśli ma doświadczenie w chodzeniu, czytanie mapy czy analiza pogody będzie miała w małym palcu. W przypadku pierwszej wycieczki w góry, taki przewodnik jest na wagę złota. A jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie wędrówka w większym gronie.

Sprawdź prognozę pogody i długość trasy

Teoretycznie, nie stanowi to dziś większego problemu. W sieci można bowiem znaleźć wiele aplikacji, które pomogą zaplanować Ci trasę. Są również takie, w których sprawdzisz prognozę pogody. Czy to wystarczy? Nie. Chociaż nowoczesne technologie ułatwiają nam życie, nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętaj, że średni czas potrzebny do przebycia jakiejś trasy, nie oznacza, że Tobie górska wędrówka zajmie dokładnie tyle czasu. Każdy idzie przecież w swoim tempie. Ponadto, w obliczeniach warto uwzględnić postoje na odpoczynek lub robienie zdjęć. To samo dotyczy prognozy pogody. Czasem zamiast patrzeć w telefon, wystarczy spojrzeć w niebo; odczytywać sygnały, które wysyła nam natura.

Zapisz numery alarmowe

Nie wychodź w góry, jeśli nie masz wpisanych w telefonie numerów alarmowych. Jeśli coś się stanie, nie będziesz mieć ani czasu, ani głowy do tego, by ich szukać. Numer alarmowy do GOPR-u to: 985 lub 601 100 300. Możesz również zainstalować w swoim telefonie aplikację Ratunek. Dzięki niej odpowiednie służby odnajdą Cię na podstawie lokalizacji telefonu. Pamiętaj również o tym, by poinformować bliskich, że wyruszasz w góry. Najlepiej uprzedź ich, o której planujesz wrócić. Możesz również wpisać się w schroniskowej księdze gości. Dzięki temu będzie wiadomo, o której rozpoczęła się Twoja wędrówka.

Ubezpiecz się

Jeśli planujesz zagraniczny wyjazd w góry, dobrym pomysłem będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa obejmuje NNW, amatorskie uprawianie sportu, a także koszty ewentualnego leczenia, ratownictwa i transportu (o ile nie wystąpią wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela). Ubezpieczenie dostępne jest w trzech wariantach, różni się zakresem i ceną. Dzięki temu możesz dopasować je do swoich potrzeb.

Wycieczka w góry — co zabrać

Są takie rzeczy, które powinieneś ze sobą zabrać bez względu na porę roku. Jednak dużo zależy od tego, czy wyruszasz w góry w okresie letnim, czy zimowym. Zacznijmy jednak od podstawowego wyposażenia:

 

 • dobre buty — najlepiej górskie za kostkę. Jeśli wybierasz się w góry latem, spakuj sandały z zakrytymi palcami. Pamiętaj również o skarpetach. Nie powinny Cię uciskać, ani być za krótkie. W przypadku skarpetek i butów, weź ze sobą te sprawdzone. Testowanie ich po raz pierwszy w górach może się źle skończyć;
 • kurtka przeciwdeszczowa — wygodna, aby nie krępowała ruchów;
 • nakrycie głowy — w zależności od pory roku, ochroni Cię przed palącym słońcem lub wiatrem i deszczem;
 • wygodne spodnie — mogą to być np. dresy lub specjalne spodnie górskie;
 • plecak — najlepiej taki, który będzie zapinany w pasie. Dzięki temu jego ciężar się zrównoważy i łatwiej będzie dźwigać bagaż;
 • prowiant — tutaj dużo zależy od tego, czy planujesz robić postój w schronisku, czy nie;
 • papierowa mapa — telefon może się rozładować, stara, dobra papierowa mapa nigdy Cię nie zawiedzie;
 • scyzoryk — nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny;
 • gotówka, dokumenty, telefon — bez nich nie wychodź w góry;
 • krem z filtrem UV — przyda się zarówno latem, jak i zimą;
 • czołówkę;
 • powerbank — żeby, w razie potrzeby, naładować telefon.

Jeśli wybierasz się w góry zimą, pomyśl dodatkowo o:

 • rakach — metalowych kolcach, nakładkach na buty, które zapobiegają ślizganiu się;
 • ciepłym napoju w termosie;
 • rękawiczkach;
 • bieliźnie termicznej;
 • folii termicznej.

Pierwsza wycieczka w góry — podsumowanie

Pierwsza wycieczka w góry może okazać się nie lada wyzwaniem. Zapierające dech w piersiach widoki zrekompensują jednak trud — zarówno ten włożony w przygotowania, jak i zmagania na szlaku. Jeśli odpowiednio się spakujesz i będziesz mieć głowę na karku, pokochasz górskie wycieczki i będziesz wracać w góry co roku, albo jeszcze częściej.

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (4 ocen)
 • Podziel się