Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — co to jest i czym grozi.

Opublikowano

Z prądem nie ma żartów. Od maleńkości tłumaczymy dzieciom, by nie wkładały rąk do kontaktu i wymieniamy wadliwe gniazdka. Czasem jednak zdarzy się coś, co może być dla nas sporym zaskoczeniem. Mamy tu na myśli przepięcie elektryczne w mieszkaniu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega to zjawisko, jakie są jego przyczyny i czym może skutkować.

Przepięcie elektryczne — co to jest

Przepięcie elektryczne, nazywane też przepięciem prądu, to zjawisko, które polega na zwiększenie napięcia powyżej normy znamionowej. Standardowe napięcie to 230 V, bo taka moc jest potrzebna, by zasilić większość domowych urządzeń. Na czym polega zatem przepięcie prądu? Przepięcie elektryczne w mieszkaniu to gwałtowny i krótkotrwały skok napięcia. Jakie mogą być przyczyny i konsekwencje tej elektrycznej anomalii? O tym piszemy w dalszej części artykułu.

Przepięcie elektryczne — najczęstsze przyczyny

Przyczyny przepięcia prądu mogą być różne, jednak do najczęstszych zaliczamy awarię sieci elektrycznej, zwarcia lub przełączania obwodów. W takim przypadku mamy do czynienia z wewnętrznymi przepięciami prądu, którym nie zawsze można zapobiec. Szczególnie jeśli awaria powstała z winy dostawcy energii. Zdarza się jednak, że powodem tego niepożądanego zjawiska są czynniki zewnętrzne, takie jak wyładowania elektryczne, czyli po prostu burza.

Przepięcie prądu — objawy i konsekwencje

Jak objawia się przepięcie elektryczne? Co powinno wzbudzić Twoją czujność? Przede wszystkim, iskrzenie w gniazdku lub wybijanie korków, a co za tym idzie — brak prądu. Jeśli jednak przyczyną przepięcia prądu w mieszkaniu jest burza, lepiej działać zawczasu, odłączając wszystkie urządzenia, które znajdują się w mieszkaniu, z gniazdka. Inaczej mogą zostać uszkodzone, a naprawa czy zakup nowych, może okazać się sporym wydatkiem.

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — jak się przed nim zabezpieczyć

Czy możesz się jakoś zabezpieczyć na wypadek przepięcia prądu? Tak i obowiązuje tu zasada — lepiej zapobiegać niż leczyć, bo kiedy już do niego dojdzie, niewiele będzie można zrobić.

Odłącz sprzęty z gniazdka

Tak, jak już wyżej wspominaliśmy, jeśli słyszysz, że zbliża się burza, koniecznie odłącz urządzenia z prądu. Pamiętaj, że nie wystarczy je wyłączyć. W takim przypadku i tak mogą zostać uszkodzone w wyniku przepięcia prądu.

Podłącz ograniczniki przepięcia i sygnalizatory

Jeśli obawiasz się konsekwencji przepięcia elektrycznego w mieszkaniu, np. uszkodzenia sprzętu elektronicznego, koniecznie podłącz ochronniki i sygnalizatory do skrzynki elektrycznej. Urządzenia te, jak sama nazwa wskazuje, są rodzajem zabezpieczenia na wypadek przebicia prądu. Wyróżniamy kilka rodzajów (klas) ograniczników: A, B, C, D. Klasa A służy do ochrony napowietrznych linii elektrycznych. Ograniczniki typu B sprawdzą się w przypadku wyładowań energetycznych i uderzenia pioruna. Klasa C to typ ogranicznika, który chroni przed przepięciami o niewielkiej wartości, a urządzenie typu D przyda się, jeśli chcesz chronić sprzęt elektryczny najbardziej narażony na przepięcie elektryczne w mieszkaniu. Może się więc okazać, że w danej rozdzielnicy, będzie potrzebnych kilka ograniczników. Decyzję o zakupie takiego urządzenia, a także jego montaż, zawsze warto powierzyć fachowcowi. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że ogranicznik spełnia swoją funkcję, a Twoje domowe sprzęty są bezpieczne.

Ubezpiecz elektronikę i sprzęt AGD

Choć nowoczesna elektronika zaskakuje nas funkcjonalnością, wiele z tych urządzeń jest czuła na przepięcia elektryczne. W praktyce oznacza to, że jeśli do niego dojdzie, laptop, telewizor czy zmywarka mogą zostać uszkodzone. Jeśli więc zainwestowałeś w drogi sprzęt i chcesz, by służył Ci jak najdłużej, pomyśl o ubezpieczeniu RTV oraz elektroniki. Możesz to zrobić, korzystając z aplikacji mobilnej app2U, szybko i wygodnie. Jak jeszcze możesz się zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami przepięcia elektrycznego w mieszkaniu? Być może przyda Ci się ubezpieczenie mieszkania od żywiołów oraz rozszerzenie polisy o pomoc na wypadek awarii.

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — jak sprawdzić, czy do niego doszło

Jak sprawdzić, czy doszło do przepięcia elektrycznego w mieszkaniu? Dobrze, żeby sprawdził to fachowiec, oceniając stan instalacji elektrycznej. Nawet jeśli masz podejrzenia o zajściu zdarzenia, bo strzeliły korki i sprzęt nie działa - opinia fachowca przyda się w szczególności, jeśli chcesz ubiegać się o odszkodowanie od dostawcy energii elektrycznej.

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — podsumowanie

Konsekwencje przepięcia elektrycznego w mieszkaniu mogą być opłakane. Jeśli dojdzie do uszkodzenia sprzętów elektronicznych, czekają Cię spore wydatki, dlatego zawsze warto zabezpieczyć się przed takim zdarzeniem, by mieć pewność, że przepięcie nie jest konsekwencją naszych zaniedbań.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się