Jak urządzić małe mieszkanie — 5 prostych trików aranżacyjnych

Opublikowano
Jak urządzić małe mieszkanie — 5 prostych trików aranżacyjnych

Zastanawiasz się, jak urządzić niewielkie mieszkanie w bloku? Mała przestrzeń wcale nie musi być ciasna, pod warunkiem, że wykorzystasz ją w 100%. Jak to zrobić? Wystarczy kilka prostych i niedrogich trików aranżacyjnych, by uczynić małe mieszkanie bardziej funkcjonalnym i optycznie je powiększyć. Oto kilka naszych pomysłów.

Jak urządzić małe mieszkanie — praktyczne wskazówki

Jak urządzić małe mieszkanie, np. 30 m2? Problemów na takiej przestrzeni może być sporo. Szczególnie jeśli masz dużo rzeczy, które chcesz gdzieś schować, a dysponujesz tylko jednym pomieszczeniem z aneksem kuchennym. Taki pokój staje się jednocześnie sypialnią, salonem, kuchnią, a w dobie pracy zdalnej — również biurem. Czy możesz coś z tym zrobić, by zyskać więcej miejsca i prywatności? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów

Ściana działowa

Pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy, w przypadku niewielkiej przestrzeni, jest postawienie ścianki działowej. Choć może Ci się wydawać to skomplikowane, na rynku dostępne są gotowe ścianki działowe w różnych kolorach. Takie rozwiązanie jest o wiele prostsze, a jeśli zdecydujesz się na wersję mobilną, będziesz mieć większą dowolność aranżacyjną w przyszłości. Jakie są plusy ścianki działowej w małym mieszkaniu? Dzięki niej otrzymujesz jedno dodatkowe pomieszczenie. Pozwoli Ci to stworzyć sypialnie i rozdzielić ją od części stricte gościnnej, czyli od salonu z aneksem kuchennym.

Wysoka zabudowa kuchni

Zastanawiasz się, jak pomieścić te wszystkie garnki, talerze, kubki i sztućce? Co zrobić z mikserem, opiekaczem i ekspresem do kawy? Aranżując przestrzeń kuchenną, popatrz w górę. Dlaczego? Gdyby dobrze się zastanowić, tam również jest sporo miejsca do zagospodarowania. Możesz je wykorzystać, decydując się na wysoką zabudowę kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można zamontować dodatkowe szafki, w których bez problemu schowasz wszystkie niezbędne sprzęty. Jedynym minusem może być to, że niektóre z nich będziesz sięgać, stojąc na krześle lub drabince. To jednak niewielkie poświęcenie, biorąc pod uwagę miejsce, które zaoszczędzisz dzięki takiemu rozwiązaniu. Dodatkowo w szafkach górnych można przechowywać rzeczy, których używamy rzadziej.

Szafy wbudowane we wnękę

W małym mieszkaniu każdy kolejny mebel przyczynia się do zagracenia przestrzeni i sprawia, że robi się coraz ciaśniej. Z drugiej strony, gdzieś przecież trzeba schować ubrania. Ogromna szafa nie wchodzi w grę, bo zabierze mnóstwo miejsca. Alternatywnym rozwiązaniem jest szafa lub szafy wbudowane we wnęki. Takie meble idealnie sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni. Dzięki nim wykorzystasz całą dostępną przestrzeń, w tym tę mniej oczywistą i bez problemu utrzymasz porządek.

Wielofunkcyjne meble

Małe mieszkania nie są rzadkością. Wiedzą o tym również producenci, którzy prześcigają się w pomysłach, by tworzyć wielofunkcyjne meble do zadań specjalnych. Dzięki nim w niewielkiej przestrzeni zaoszczędzisz sporo miejsca. Przykład? Łóżko z rozsuwanymi szufladami lub otwieraną skrzynią. Pierwsza myśl? Możesz przechowywać tam pościel. Takie szuflady są jednak na tyle pojemne, że bez problemu ukryjesz tam drobiazgi, które zazwyczaj przekładasz z kąta w kąt albo rzeczy, których nie chcesz trzymać na wierzchu. Innym przykładem jest rozkładana kanapa. Jeśli często przyjmujesz gości, nareszcie będziesz mieć gdzie ich przenocować, nawet jeśli Twoje mieszkanie jest małe. Ciekawym przykładem wielofunkcyjnego sprzętu jest również oczyszczacz powietrza, który jednocześnie pełni funkcję stolika albo pralko-suszarka, dzięki której suszarka z praniem nie zajmie połowy mieszkania.

Różne kolory ścian

Jeśli nie zdecydujesz się na ściankę działową, ale chcesz wizualnie wyróżnić kilka stref w mieszkaniu - wykorzystaj kolory. Dzięki różnym barwom możesz oddzielić tę część, w której śpisz i pracujesz, od tej, w której przyjmujesz gości i w której przebywasz na co dzień. Taki trik optycznie powiększy małe mieszkanie. Na jakie kolory postawić? Pastele, szarości i biel sprawią, że pomieszczenie wyda się większe.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku — podsumowanie

Nie da się ukryć, że w małym mieszkaniu wystarczy chwila, by zrobił się bałagan. Dlatego zadbaj o to, by jak najmniej niepotrzebnych rzeczy leżało na wierzchu. Jeśli lubisz dodatki, np. świeczki, figurki, kwiaty, odpowiednio je rozmieść. Nagromadzenie ich sprawi, że zrobi się ciasno. Wystarczy jednak kilka prostych trików, by poradzić sobie z tego typu problemami. Zastanawiasz się, czy warto kupić małe mieszkanie? Jeśli odpowiednio je zaaranżujesz, będzie funkcjonalne i przytulne. Mam nadzieję, że w naszym poradniku znalazłeś kilka inspiracji. Jeśli planujesz remont albo jesteś na etapie urządzania mieszkania, warto zastanowić się nad dodatkową ochroną lokalu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie mieszkania.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się