Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?

Opublikowano
ubezpieczenie narciarskie

Jazda na nartach daje wiele frajdy, ale z uprawianiem tego sportu wiąże się ryzyko kontuzji. Dobre ubezpieczenie turystyczne wprawdzie nie zapobiegnie upadkom, ale sprawi, że nie będziemy narażeni na ich finansowe konsekwencje.

Ubezpieczenie narciarskie tylko wtedy spełni swoją rolę, jeśli zakres ochrony dopasujemy do swoich potrzeb, a sumy ubezpieczenia wystarczą na rekompensatę szkód. Dobra polisa na wyjazd zagraniczny powinna obejmować koszty leczenia (KL), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialność cywilną (OC), koszty poszukiwania i ratownictwa, sprzęt oraz assistance.

Leczenie i ratowanie

Jeżeli na stoku za granicą połamiemy nogi czy zerwiemy więzadła, nie damy rady sami dotrzeć do lekarza. Służby ratownicze zwiozą nas toboganem albo znacznie droższym śmigłowcem. A za granicą, inaczej niż w Polsce, taka pomoc nie jest darmowa. Ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa sprawi, że rachunek za akcję pokryje ubezpieczyciel.

W takiej sytuacji docenimy także ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), które zapewni nam zwrot kosztów pomocy medycznej niezależnie od tego, czy skorzystamy z usług publicznej czy prywatnej służby zdrowia. Ubezpieczenie KL przydaje się mimo tego, że w państwach UE na podstawie karty EKUZ możemy korzystać z państwowych przychodni i szpitali w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak obywatele państwa, w którym się znajdujemy. EKUZ nie zapewnia jednak zwrotu wszystkich poniesionych wydatków ani wizyt w niepublicznej służbie zdrowia.

Po kontuzji przyda się też ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki któremu dostaniemy pieniądze za uszczerbek na zdrowiu. Pozwoli to np. na pokrycie wydatków na leczenie i rehabilitację po powrocie do kraju.

Przydatna pomoc z ubezpieczenia

Dobre ubezpieczenie narciarskie zawiera także pakiet assistance, dzięki któremu po nieszczęśliwym wypadku otrzymamy tak przydatne świadczenia, jak np. pokrycie kosztów przyjazdu i pobytu osoby bliskiej, zwrot kosztów opieki nad dziećmi czy wydatków na niewykorzystane karnety narciarskie.

Jeśli mamy cenny sprzęt, również możemy objąć go ubezpieczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że polisa zapewnia ochronę tylko wtedy, gdy sprzęt jest pod opieką. Odszkodowanie otrzymamy więc, gdy zniszczymy narty podczas upadku, ale już nie w sytuacji, gdy ktoś je nam ukradnie w czasie, gdy pójdziemy do toalety.

Polisa będzie chronić 

Ważnym elementem polisy narciarskiej jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Przyda się, gdy z naszej winy zderzymy się z innym narciarzem i wyrządzimy mu szkodę.

W krajach alpejskich jest wysoka świadomość praw przysługujących poszkodowanym, a roszczenia po uszkodzeniu ciała potrafią sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nigdy nie wiemy, na kogo wpadniemy na nartach. W zeszłym roku głośno było o pechowcu z Polski, który potrącił jednego z prezesów z londyńskiego City. Prezes po wypadku przez dłuższy czas nie mógł pracować, a sprawca zdarzenia musiał mu zapłacić za utracone dochody. Jeśli nasze ubezpieczenie narciarskie będzie zawierać OC, wydatki tego typu  pokryje ubezpieczyciel. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem dobrej ochrony na wyprawę na stok, to zapraszamy do zapoznania się z naszym ubezpieczeniem turystycznym.