Odwołany urlop nie musi być zmartwieniem

Opublikowano
ubezpieczenie koszty rezygnacji

Jeżeli nie doświadczyliśmy tego sami – to na pewno każdy z nas był przynajmniej raz świadkiem rozmów o odwołanych wakacjach, przerwanym urlopie i pokrzyżowanych planach zagranicznych wyjazdów. Niestety, bardzo często wiąże się to z nieprzyjemnymi sytuacjami takimi jak poważna choroba, wypadek, czy włamanie w domu. Takich sytuacji nie da się przewidzieć, ale można sprawić, że finansowe konsekwencje odwołanej podróży będą dla nas mniej dotkliwe. Jak? Dzięki ubezpieczeniu koszty rezygnacji.

ubezpieczenie koszty rezygnacji

Kupując polisę na wyjazd, która obejmuje tak istotne elementy, jak koszty leczenia, ratownictwa i transportu, NNW oraz assistance, warto dodać ubezpieczenie koszty rezygnacji z podróży. W razie konieczności odwołania lub przerwania wyjazdu ubezpieczyciel zwróci nam koszty w całości, lub częściowo - za okres podróży, z którego musieliśmy zrezygnować. Co dokładnie oznacza ubezpieczenie rezygnacji z podróżyjak je kupić i na co zwrócić uwagę? 

Co oznacza ubezpieczenie koszty rezygnacji?

W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, co oznacza ubezpieczenie rezygnacji z podróży. Jest to polisa, która pozwala na odzyskanie udokumentowanych wydatków na wyjazd, bilety, noclegi, a także pieniądze wydane na czarter jachtu, kurs nurkowy czy dodatkowe wycieczki – jeżeli z określonych przyczyn byliśmy zmuszeni odwołać opłacony wyjazd. Ponadto, jeśli coś pokrzyżuje nam plany w trakcie pobytu, także otrzymamy odpowiedni zwrot pieniędzy za np. niewykorzystane noclegi czy transport. Planujesz podróż z dzieckiem? Sprawdź na naszym blogu, jak się do niej przygotować. KLIK

Kiedy można skorzystać z ochrony?

Następstwa choroby przewlekłej ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, włamanie do domu, uniemożliwiające pozostawienie nieruchomości bez opieki to tylko kilka oczywistych sytuacji, które umożliwiają skorzystanie z polisy. Ubezpieczenie chroni oczywiście na wypadek najbardziej dramatycznych zdarzeń takich jak śmierć osoby bliskiej. Lista powodów odwołania podróży może być jednak dużo dłuższa. Są na niej np. kwestie zawodowe - utrata pracy albo wręcz odwrotnie konieczność podjęcia nowych obowiązków w tym samym terminie, co zaplanowany wcześniej urlop. Nieprzewidziany egzamin to wystarczająca podstawa do skorzystania z polisy, dzięki której studenci mogą być spokojni o swoją sesję poprawkową. Komplikacje w trakcie ciąży czy przyśpieszony termin porodu również znajdują się w katalogu. Podobnie jak atak terrorystyczny, do którego doszło w kraju będącym celem podróży lub w pobliżu niedługo przed naszym wylotem. Swoich planów wyjazdowych nie zrealizujemy też, gdy na przykład na dzień przed podróżą zostaniemy okradzeni z dokumentów wymaganych na lotnisku albo stracimy auto, którym mieliśmy podróżować. Wówczas również będziemy mogli skorzystać z wykupionej polisy. To tylko niektóre sytuacje - szczegółowy spis zdarzeń losowych należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie koszty rezygnacji?

Cena ubezpieczenia koszty rezygnacji zależeć będzie od wybranego przez nas zakresu ochrony i szczegółów dotyczących podróży (termin, cena, liczba uczestników). Jest kalkulowany indywidualnie, ale jego wysokość nie przekracza zazwyczaj kilku procent budżetu podróży. Zysk i możliwość nieskrępowanej radości z oczekiwania na wyjazd są niewspółmiernie większe. Ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej nie jest integralną częścią podstawowej polisy turystycznej. Nawet jeśli masz wykupiony wyjazd z ubezpieczeniem, warto dopytać o ochronę na wypadek konieczności odwołania lub przerwania wyjazdu.

Kiedy kupić ubezpieczenie?

Najlepiej w dniu zakupu podróży, zwłaszcza jeszcze jest to wyjazd typu first minute i towarzyszy nam niepewność przy planowaniu wakacji z dużym wyprzedzeniem. Jest to zupełnie naturalne. Na pół roku przed wakacjami trudno przewidzieć wszystkie zdarzenia, które mogą pokrzyżować nam plany. Z drugiej strony to najlepszy czas na skorzystanie z atrakcyjnych zniżek. Jak działa first minute i czy warto z niego korzystać? Odpowiadamy na te pytania na naszym blogu. KLIK

Gdzie kupić polisę?

Najłatwiej i najszybciej ubezpieczenie koszty rezygnacji można zakupić przez internet. Kalkulator umożliwiający wybór oferty i wyliczenie składki jest prosty w obsłudze, szybko pozwala indywidualnie wybrać zakres ochrony, dopasowany do naszych potrzeb oraz budżetu. Zakup polisy również warto zrealizować przez internet. To często wariant atrakcyjniejszy nie tylko finansowo, ale też pod względem zakresu usług. Eksperci, którzy mają doświadczenie w branży ubezpieczeniowej i turystycznej, radzą by wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale przede wszystkim wiarygodność towarzystwa ubezpieczeniowego oraz zakres oferty, na którą składa się np. zróżnicowanie ryzyk będących potencjalną przyczyną odwołania podróży. Oczywiście, jeżeli elektroniczna forma zakupu nie jest dla nas odpowiednia – ubezpieczenie możemy kupić w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Na wyjazd, razem z którym kupiliśmy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróżyczeka się dużo spokojniej. Nawet, jeżeli z ważnych przyczyn życiowych będziemy musieli go odwołać – dzięki ubezpieczeniu będziemy mogli otrzymać zwrot poniesionych wydatków i spokojnie zaplanować kolejny wyjazd.

ubezpieczenie koszty rezygnacji

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się