Jak przygotować się do podróży z dzieckiem

Opublikowano
Jak przygotować się do podróży z dzieckiem

Podróż z małym dzieckiem jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować, niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy z niemowlakiem, czy też kilkulatkiem. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

ubezpieczenie turystyczne

Pierwsza podróż z dzieckiem

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na pierwszą podróż z małym dzieckiem. Często można spotkać się z przedziałem pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia. Mimo to często rodzice odkładają rodzinne wakacje do momentu, kiedy dziecko zacznie swobodnie się poruszać i mówić. Jednak osoby, które mają na koncie wyjazd z niemowlakiem wiedzą, że taka podróż jest mniej wymagająca niż podróż z 4-latkiem, który nie może wysiedzieć w fotelu dłużej niż 15 minut. Do podróży z małym dzieckiem należy się odpowiednio przygotować — oczywiście wszystkiego przewidzieć się nie da, ale można zorganizować się tak, by podróż była wygodna, nie tylko dla nas, ale także dla pozostałych pasażerów.

Dziecko w samolocie

W większości linii lotniczych dzieci można przewozić na kolanach rodziców do drugiego roku życia. W niektórych samolotach dopłacić za to trzeba do 30% ceny biletu. Wielu rodziców decyduje się na takie rozwiązanie i nie kupuje oddzielnego miejsca na fotelik, w którym maluch spędzi podróż. Ta opcja sprawdzi się, jeśli lot będzie krótki, bo przy dłuższych dystansach możemy być zmęczeni trzymaniem swojego kilkukilogramowego dziecka na rękach. Zaleca się jednak, by dziecko podróżowało w foteliku, głównie ze względów bezpieczeństwa oraz sposobu zapinania pasów samolotowych. Przed podróżą należy dowiedzieć się, jakie wymiary powinien mieć fotelik, by zmieścił się na siedzeniu. Jeśli będzie za szeroki, poleci w luku bagażowym lub zostanie potraktowany jako nadbagaż, za który trzeba dopłacić.

Bagaż dla dziecka

Przed wejściem na pokład trzeba się dobrze spakować. Kiedy zabieramy dziecko na kolana, to jego limit bagażu jest ograniczony, a w niektórych liniach w ogólne nie jest wliczony w cenę. Warto wiedzieć, że na pokład samolotu często można zabrać wózek jednoczęściowy, jednak w tzw. spacerówce trudno jest wozić niemowlę, więc takie rozwiązanie będzie dobre dla starszych dzieci. Warto pamiętać, że na lotniskach rodziny z maluchami mają pierwszeństwo wejścia na pokład, co pozwala na spokojne zajęcie miejsc w samolocie. Pakując się na wyjazd rodzinny, przemyślmy logistycznie ilość wolnych rąk i zamiast trzech walizek, zabierzmy jedną, a pozostałe rzeczy upchnijmy w plecakach. W ten sposób będziemy w każdej chwili mogli wziąć malucha na ręce lub też wieźć w wózku. Jeśli masz problem z pakowaniem walizki na wyjazd, przeczytaj nasz artykuł na blogu - spakuj się z głową i poznaj 5 rad, które Ci to ułatwią

Przewożenie płynów i pokarmu dla dziecka

Nawet podróżując z niemowlakiem, nie unikniemy kontroli bezpieczeństwa. Przez bramki można przejść z dzieckiem na rękach. Dlatego, jeżeli możesz sprawić, by Twój bobas nie zasnął przed kontrolą bezpieczeństwa, to postaraj się to zrobić. Wtedy nie będziesz wybudzać go ze snu nagłym wyciąganiem z nosidła, czy wózka. Do samolotu możesz zabrać ze sobą pokarm dla dziecka, w tym płyny, które nie podlegają standardowym procedurom i określonemu litrażowi. Są jednak poddawane dodatkowej kontroli. Warto też wiedzieć, że na pokładzie samolotu można poprosić o ciepłą wodę do przygotowania posiłku oraz o podgrzanie pokarmu w mikrofalówce.

Pierwsza podróż samochodem

Ta wydaje się łatwiejsza niż podróż samolotem, bo jesteśmy w rodzinnym gronie. Jednak i tu jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Podróż z maluchem najlepiej zacząć o wczesnych godzinach porannych - wtedy jest szansa, że prześpi część trasy. Niektórzy rodzice preferują nocne podróże, jednak taka trasa jest nie tylko męcząca dla kierowcy, ale też ryzykowna. Jeśli nasze dziecko nie zaśnie, to podczas podróży warto robić przystanki. Starsze dzieci pewnie ucieszy możliwość wyjścia z samochodu i odrobina ruchu, a młodsze będą mogły spokojnie zjeść. Podczas podróży zadbaj o to, żeby zabawki, które mają umilić czas dziecku, były zorganizowane. Ponadto warto wiedzieć, że do samochodu zabieramy raczej miękkie i pluszowe maskotki niż duże, plastikowe zabawki, które w razie nagłego hamowania mogą uderzyć dziecko i nabić mu guza. W aucie przydadzą się też rolety na okna, które chronią dziecko przed słońcem i pozwolą mu spokojnie zasnąć. 

Dzieci w pociągach i autobusach

Podróż z pociągiem może okazać się wygodna, ponieważ możemy zarezerwować miejsce w przedziale dla dziecka. Bilety rodzinne są tańsze, a ponadto nie ma wielu ograniczeń bagażowych. Warto jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym pociągi są oblegane i nie zawsze można spacerować z dzieckiem swobodnie po korytarzu. Nie wszystkie pociągi też mają przewijaki, a czasem przedział rodzinny musimy dzielić z innymi pasażerami. Wtedy trzeba liczyć na wyrozumiałość i sprawnie przewinąć malucha. Podobnie jest w autobusach, które są środkiem transportu najmniej przystosowanym do podróży z małymi dziećmi. W środku jest ciasno, maluch musi siedzieć cały czas w niewygodnym – z jego punktu widzenia – fotelu. Problematyczny jest także dostęp do toalety. Dodatkowo może pojawić się choroba lokomocyjna. Planując podróż z małym dzieckiem, warto pamiętać o tych niedogodnościach i w miarę możliwości zdecydować się na inny, wygodniejszy środek transportu.

Co zabrać w podróż z dzieckiem?

To oczywiście zależy od tego, dokąd jedziecie. Jest jednak lista rzeczy, które warto zabrać w każdą podróż, bo mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.

 • przy wyjazdach zagranicznych, pamiętajmy o dokumentach: dowodzie osobistym, paszporcie, karcie EKUZ i ubezpieczeniu turystycznym
 • spakuj spory zapas wilgotnych chusteczek
 • zapas pieluch dla dziecka i matę do przewijania, którą należy rozkładać na publicznych przewijakach
 • zapas ubranek na zmianę dla dziecka oraz dla siebie, bo jego pokarm może wylądować także na Twoich spodniach
 • płyn lub piankę antybakteryjną dla dzieci, która nie tylko odkazi ręce, ale także samolotowy stolik
 • koc i ręcznik, zwłaszcza jeśli maluch zmaga się z alergiami pokarmowymi i skórnymi
 • jedzenie, sztućce, śliniaki, butelki, smoczki i gryzaki
 • chustę i nosidło
 • kosmetyki dla dziecka, podstawowa apteczka i coś na ząbkowanie
 • zabawki, które nie wykończą nas i innych pasażerów nerwowo głośnymi dźwiękami ;) 

Podczas podróży warto być gotowym na różne opóźnienia, dlatego w zapasie trzeba mieć również przekąski dla dzieci, kolorowanki, książeczki i wszystko to, co sprawi, że dziecko nie będzie się nudzić. Podróże są zwykle bardziej stresujące dla dorosłych niż dzieci. Najważniejszy jest jednak spokój, bo nerwy rodziców mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka. Nie należy się też przejmować niezadowolonymi minami współpasażerów, kiedy pociecha zacznie płakać – każdemu się zdarza. Wyjeżdżając za granicę, warto pamiętać o bezpieczeństwie w podróży i wcześniej zakupić wakacyjne ubezpieczenie turystyczne. Polisa podróżna często zawiera zniżki na wyjazdy rodzinne. Ubezpieczenie na wyjazd zapewnia wsparcie w każdej, nawet ekstremalnej sytuacji. Dzieci różnie reagują na zmiany klimatu i zdecydowanie częściej chorują niż dorośli. Nawet na wakacjach może okazać się, że będziemy potrzebowali wsparcia lekarza. Wtedy koszty wizyty i badań pokryje ubezpieczenie turystyczne. Zastanawiasz się, jakie są różnice między kartą EKUZ a polisą wakacyjną? Przeczytaj nasz artykuł na blogu - EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne, co zabrać na wakacje? 

ubezpieczenie turystyczne

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się