Rugby ubezpieczenie – sprawdź zasady, wykluczenia i wysokość składki

Opublikowano
Rugby ubezpieczenie – sprawdź zasady, wykluczenia i wysokość składki

Jesteś zawodnikiem rugby? A może dopiero rozpoczynasz przygodę z tym sportem drużynowym? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są jego zasady, a także dowiesz się, jak wybrać dobre ubezpieczenie do rugby, by spełniało ono swoje zadanie.

materiał marketingowy

Na czym polega rugby – zasady gry

Rugby to dynamiczna gra zespołowa, która jest rozgrywana na boisku o określonych wymiarach. Dwie drużyny składające się z piętnastu zawodników każda rywalizują ze sobą, starając się zdobyć więcej punktów od przeciwnika. Jakie są zasady gry w rugby? Celem drużyny jest przeniesienie piłki do przeciwnego pola gry i umieszczenie jej za linią bramkową przeciwnika, co nazywane jest przyłożeniem.

Podstawowa akcja toczy się poprzez przekazywanie piłki w przód lub jej kopanie w celu przemieszczenia się na boisku. Przyłożenie zdobywa się, gdy zawodnik przekroczy linię bramkową przeciwnika i umieści piłkę na ziemi. W czasie gry zawodnicy muszą bronić się przed atakami przeciwników, a jednocześnie próbować przejąć kontrolę nad piłką i zdobyć punkty dla swojej drużyny. 

Rugby jest sportem dynamicznym, wymagającym zarówno siły fizycznej, jak i zręczności, oraz strategicznego myślenia. Rugby to sport oparty na zasadach fair play i szacunku do przeciwnika oraz sędziów. Podczas gry ważne jest przestrzeganie zasad i etykiety sportowej.

Ile trwa mecz rugby

Czas trwania meczu rugby może się różnić w zależności od odmiany tego sportu oraz poziomu rozgrywek. W przypadku meczów w rugby union, standardowy czas gry wynosi 80 minut (dwie połowy po 40 minut każda), z 15 minutową przerwą w połowie meczu. W meczach rugby league, czas gry wynosi zazwyczaj 80 minut (dwie połowy po 40 minut każda), ale z krótszymi przerwami w porównaniu do rugby union. Dodatkowo, w niektórych rozgrywkach lub turniejach czas gry może być dostosowany na różne sposoby w zależności od ustaleń organizatorów.

Z jakiego kraju pochodzi rugby

Rugby wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Początki tej dyscypliny sportowej sięgają lat 20. XIX wieku, kiedy to uczniowie szkoły w Rugby w Anglii zaczęli stosować własne zasady podczas gry w piłkę nożną, co ostatecznie doprowadziło do powstania nowej dyscypliny sportu – rugby. Pierwszy oficjalny mecz rugby miał miejsce w 1871 roku pomiędzy reprezentacjami Anglii i Szkocji. Od tamtego czasu rugby zyskało na popularności i rozwinęło się jako jeden z najbardziej znanych sportów na świecie, z szerokim gronem miłośników i fanów na całym globie.

Rugby a ryzyko urazu

Rugby to sport kontaktowy, który wiąże się z pewnym ryzykiem urazów, jak wiele innych dyscyplin sportowych. Ze względu na dynamiczną naturę gry, gdzie zawodnicy rywalizują ze sobą o kontrolę nad piłką, często dochodzi do kontaktów fizycznych pomiędzy graczami. W związku z tym, istnieje ryzyko urazów, takich jak kontuzje stawów, mięśni, a także urazy głowy, w tym wstrząsy mózgu.

Aby zminimalizować ryzyko urazów, federacje sportowe i organizatorzy turniejów podejmują środki ostrożności, takie jak egzekwowanie zasad bezpieczeństwa, szkolenie zawodników w zakresie technik bezpiecznego kontaktu oraz stosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak ochraniacze na zęby, hełmy oraz ochraniacze na stawy.

Mimo ryzyka urazów, rugby jest sportem, który przyciąga tysiące zawodników i fanów na całym świecie ze względu na swoją intensywność, strategię i ducha współpracy zespołowej. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu fizycznym przed rozpoczęciem treningów i rozgrywek.

Rugby ubezpieczenie – co warto wybrać

Ubezpieczenie rugby to rodzaj ubezpieczenia sportowego. Na stronie Europa Ubezpieczenia możesz dopasować zakres ubezpieczenia, sumę ubezpieczenia oraz czas trwania ubezpieczenia.

Zakres ubezpieczenia

W ubezpieczeniu rugby możesz wybrać ochronę podstawową lub rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkową ochronę. Zakres ubezpieczenia ochrony podstawowej obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w wyniku: 

 • nieszczęśliwego wypadku,
 • zawału serca spowodowanego wysiłkiem fizycznym,
 •  udaru mózgu na skutek wysiłku fizycznego.

Za opłata dodatkowej składki możesz rozszerzyć zakres udzielonej ochrony ubezpieczeniowej o:

 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (gdy wyrządzisz szkodę osobom trzecim w związku z amatorskim lub wyczynowym uprawianiem sportu),
 • zwrot kosztów rehabilitacji,
 • zwrot kosztów ratownictwa,
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie sportowej (jeśli do zawodów pozostało więcej niż 10 dni od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia).

Okres ubezpieczenia

W tym przypadku liczy się elastyczność. Jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu rugby na czas zawodów oraz najintensywniejszych treningów, możesz wykupić ubezpieczenie na konkretną, wybraną przez siebie ilość dni, do 30 dni. Jeśli potrzebujesz dłuższej ochrony, wybierz wariant trzymiesięczny.

Wiek ubezpieczonego

Z naszej oferty ubezpieczenia sportowego mogą skorzystać osoby w wieku od 16 do 75 lat.

Wyłączenia i ograniczenia

Wyłączenia, czyli wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela to sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy zdarzenie ubezpieczeniowe nastąpiło na skutek lub w związku z:

 • zażyciem środków dopingujących,
 • pozostawaniem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości,
 • nieprzestrzeganiem zaleceń fizjoterapeuty.

Pamiętaj, aby przed zakupem ubezpieczenia zapoznać się z pełną listą wyłączeń odpowiedzialności, którą znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Aktywni w sporcie.

Cena, wysokość składki ubezpieczenia rugby

Cena ubezpieczenia sportowego, czyli w praktyce wysokość składki, zależy od kilku czynników, takich jak:

 • rodzaj sportu,
 • rodzaj jego uprawiania (zawodowo czy amatorsko),
 • okresu ochrony,
 • wysokość sumy ubezpieczenia,
 • wybranych rozszerzeń podstawowej ochrony.

Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że:

 • uprawiasz rugby rekreacyjnie,
 • chcesz ubezpieczyć się na 3 dni,
 • zakres ochrony obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu oraz śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku (30 000 zł),
 • rozszerzasz ubezpieczenie o odpowiedzialność cywilną (30 000 zł) i zwrot kosztów  rehabilitacji (3 000 zł).

W takim przypadku szacowana wysokość składki wyniesie około 30 zł / cały okres ochrony*.

Ubezpieczenie rugby – podsumowanie

Każdy sport łączy się z ryzykiem, bez względu na to, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś zawodowcem. Tam, gdzie walczy się o przejęcie piłki, a zawodników jest sporo, ryzyko urazu wzrasta jeszcze bardziej. Czy to znaczy, że masz zrezygnować z rugby? Nie zamierzamy Cię namawiać, żebyś trening zmienił na kanapę i pilot od telewizora. Zamiast tego pomyśl o dopasowanym do Twoich potrzeb ubezpieczeniu sportowym.

*Przedstawione informacje dotyczące prezentowanego produktu ubezpieczeniowego nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisu art. 66 Kodeksu cywilnego. Zawarcie umowy dotyczące opisywanych usług następuje jedynie po zgodnym oświadczeniu woli stron w postaci podpisu pod umową sporządzoną w formie pisemnej i precyzującą zakres oraz warunki tej umowy.

Kalkulacja składki wykonana na dzień 20.03.2024 r.

Szczegółowy zakres ochrony i wyłączenia znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się