Kto ponosi koszty notariusza przy zakupie mieszkania? Ile trzeba zapłacić?

Opublikowano

Zakup mieszkania to spory wydatek. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, kto w takim przypadku ponosi koszty notarialne oraz ile finalnie będą one wynosiły. O ile ta pierwsza kwestia nie jest do końca jasna, o tyle drugą regulują przepisy.

Koszty notarialne — co się na nie składa

Największym wydatkiem w przypadku zakupu mieszkania jest tzw. taksa notarialna, która stanowi wynagrodzenie notariusza. Na tym jednak koszty się nie kończą. Dochodzą do nich podatki, a także opłaty takie jak:

 •       założenie księgi wieczystej,
 •       wpis prawa własności do księgi wieczystej,
 •       wpis hipoteki zwykłej w księdze wieczystej,
 •       podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej.

Różnice w opłatach — rynek pierwotny vs. rynek wtórny

Być może zastanawiasz się, jakie koszty przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego Cię czekają? Ile zapłacisz, decydując się na kupno nieruchomości od dewelopera? Jeśli chodzi o taksę notarialną, nie ma znaczenia, czy kupujesz nowe mieszkanie, czy takie, które poprzedni właściciel postanowił sprzedać. Opłata dla notariusza będzie zawsze taka sama. Różnica natomiast dotyczy kwestii podatkowych. Jeśli zdecydujesz się na kupno mieszkania od dewelopera, zapłacisz podatek VAT, który będzie już wliczony w cenę mieszkania. Jeśli natomiast nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, zapłacisz podatek od czynności cywilnoprawnych. Obecnie PCC wynosi 2% wartości nieruchomości.

Opłata notarialna — od czego zależy

Wysokość opłaty notarialnej, czyli tak zwana taksa notarialna, będzie taka sama, bez względu na to, które biuro notarialne wybierzesz. Dlaczego? Warto wiedzieć, że opłata ta zależy od wysokości transakcji, a jej wysokość reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnej taksy notarialnej, z dnia 28 czerwca 2008 roku, według której:

 

§ 3. Maksymalna stawka wynosi od wartości:

 

1) do 3000 zł – 100 zł,

2) powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł,

3) powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,

4) powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,

5) powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,

6) powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł,

7) powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

 

§ 4. Przy obliczaniu wartości przedmiotu czynności notarialnej nie odlicza się obciążeń i bonifikat.

 

Co ważne, maksymalna wysokość taksy notarialnej w 2022 roku jest taka sama jak w roku ubiegłym.

Wysokość pozostałych opłat notarialnych w 2022

Oprócz taksy notarialnej zapłacisz także za:

 •       odpis aktu notarialnego — 6 zł za stronę + VAT,
 •       założenie księgi wieczystej nieruchomości – 150 zł,
 •       wpis hipoteki zwykłej do księgi wieczystej – 200 zł,
 •       wpis w księdze wieczystej nieruchomości prawa własności – 200 zł.

Wysokość opłat notarialnych — przykład

W sieci znajdziesz specjalne kalkulatory, dzięki którym, w kilka sekund, obliczysz wysokość opłat notarialnych. My posłużymy się tym ze strony Bankier.pl [dostępnym na dzień XX]. Jak już wspominaliśmy, taksa notarialna i podatek od czynności cywilnoprawnych są uzależnione od wysokości transakcji, a pozostałe koszty mają w większości stały charakter. Przypuśćmy więc, że chcesz obliczyć koszty notarialne dla mieszkania na kredyt o wartości 500 000 zł, które pochodzi z rynku wtórnego, a sprzedaż odbyła się bez udziału pośredników. W takim przypadku koszty notarialne wyglądają następująco:

Podatek od czynności cywilnoprawnych:

10 000,00 zł

Opłata notarialna:

3 407,10 zł (2 770,00 zł + 23% VAT)

Wpis prawa własności w księgę wieczystą:

200,00 zł

Wpis hipoteki zwykłej w księgę wieczystą:

200,00 zł

Podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej:

500,00 zł

RAZEM:

14 326,10 zł

 

Kto ponosi koszty notariusza przy zakupie mieszkania

Choć to dość ciekawa kwestia nie regulują jej żadne przepisy. Kto zatem ponosi koszty notariusza przy zakupie mieszkania? W Polsce przyjmuje się, że te opłaty bierze na siebie osoba kupująca mieszkanie, czyli przyszły właściciel nieruchomości. W gruncie rzeczy jest to dość logiczne, ponieważ czynności notarialne dotyczą w dużej mierze własności takiego lokum. A to w interesie kupującego jest to, by w świetle prawa mieszkanie należało do niego.

Opłaty notarialne — podsumowanie

Jak widać, wydatki związane z zakupem mieszkania, to nie tylko cena, jaką płacisz deweloperowi lub poprzedniemu właścicielowi nieruchomości. Jeśli więc chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, wcześniej dokładnie wszystko policz. Pamiętaj jednak, że każda nieruchomość narażona jest na różne nieprzewidziane zdarzenia, takie jak np. powódź czy kradzież z włamaniem. Ich konsekwencje mogą być nieprzyjemne: nerwy i nieprzewidziane wydatki. Dlatego kupując nieruchomość, warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania, wybierając zakres ochrony, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb.

 

 

Niniejszy artykuł służy jedynie celom informacyjnym i został sporządzony na podstawie powszechnie dostępnych informacji. Powstałe pomimo tego niezgodności informacji podanych w artykule ze stanem faktycznym nie stanowią podstawy odpowiedzialności TU Europa. W szczególności TU Europa nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w artykule.

Posługując się informacjami lub wnioskami podanymi w artykule nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny podawanych informacji i uwzględnienia informacji innych niż przedstawione; weryfikacji we własnym zakresie podawanych danych oraz rozważenia skorzystania z usług osób posiadających specjalistyczną wiedzę. TU Europa nie świadczy usług doradztwa prawnego, podatkowego czy finansowego. Artykuł zawiera odnośniki do serwisów internetowych innych firm. TU Europa nie ponosi odpowiedzialności za treści, dokładność, ani za opinie wyrażane w tych serwisach.

 

 • Oceń ten artykuł
  4.6/5 (3 ocen)
 • Podziel się