Jesienne wyjazdy - co warto odwiedzić w Polsce?

Opublikowano
Jesienne wyjazdy - co warto odwiedzić w Polsce?

Lato już oficjalnie jest za nami, a co za tym idzie - wakacje również. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z urlopu we wrześniu, październiku lub listopadzie. Złota polska jesień bywa deszczowa i kapryśna, ale, co ważniejsze, przez większość czasu jest piękna - tak samo jak miejsca, do których w tym właśnie okresie możecie się wybrać w kraju. Poniżej przedstawiamy listę sprawdzonych destynacji na jesienny wypoczynek w Polsce.

Jeśli nie macie pomysłu na wyjazd, chętnie podzielimy się z wami naszymi inspiracjami. Jest z czego wybierać - piękne kolorowe krajobrazy, niższe ceny w hotelach i mniejsza liczba turystów to zdecydowanie zachęcające powody do jesiennych wojaży. Sprawdźcie sami, gdzie warto udać się w Polsce o tej porze roku.


Jesienne wyjazdy - co warto odwiedzić w Polsce?


Polska dostarcza wielu możliwości w zakresie miejsc wartych odwiedzenia: od gór, przez malownicze parki krajobrazowe, po jesienny wypad nad morze. 


Jeśli jesteście zapalonymi fotografami, polecamy udać się w Bieszczady. Festiwal barw prezentowany przez naturę robi naprawdę spektakularne wrażenie i będzie przepięknie wyglądał na zdjęciach. Dodatkowo spędzicie czas w spokoju - jesienią na szlakach spotkacie zdecydowanie mniej innych turystów, a w schroniskach panuje zupełnie inna, magiczna atmosfera. Co więcej, to właśnie jesienią powietrze jest najbardziej przejrzyste, dzięki czemu będziecie mieć okazję zobaczyć z Połoniny Wetlińskiej… nawet Tatry.


Innym pomysłem, który może spodobać się miłośnikom natury, jest wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego. Północny wschód Polski jest niezwykle bogaty w wyjątkowe gatunki zwierząt i roślin. Dodatkowo jesienią będziecie mieć okazję doświadczyć wrażeń niedostępnych w innych porach roku - w październiku zaczyna się bowiem okres godowy jeleni. Aby posłuchać słynnych dźwięków z rykowiska warto udać się do Parku już po zmroku lub przeciwnie - tuż przed świtem. Okres od 1 do 15 października jest jedyną okazją do odbycia wycieczki w takich właśnie porach - poza tym terminem przebywanie na terenie puszczy w późno wieczornych lub wczesno porannych godzinach jest surowo zabronione. W trakcie wymienionych dwóch tygodni dyrekcja Parku robi jednak wyjątek i pozwala turystom na przebywanie od godz. 4 nad ranem do godz. 23.00 na specjalnie wyznaczonym obszarze: parkingu przed Kosym Mostem, na Kosym Moście, na szlaku prowadzącym do ostoi żubrów i w samej ostoi, gdzie znajdziecie specjalną platformę obserwacyjną.


Gdzie w Polskę na jesień?


Innym pomysłem, szczególnie ciekawym z punktu widzenia wielbicieli wina, jest wyprawa do… polskich winnic! Wczesna jesień to okres winobrania, a co za tym idzie - degustacji młodej odmiany trunku. Jeśli chcielibyście go spróbować, udajcie się do Zielonej Góry na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu lub w okolice Sandomierza i Wrocławia.


A jeśli już skosztujecie wina - wpadnijcie w Karkonosze. Znajdziecie tam słynną Dolinę Pałaców i Ogrodów. Na terenie około 100 km kwadratowych rozmieszczonych jest aż 30 obiektów takich jak pałace, wille i zamki - będziecie więc mieli z czego wybierać! Każdy znajdzie coś dla siebie - możecie zwiedzić obiekty gotyckie, romańskie i klasycystyczne, z których większość wpisana jest na Listę Pomników Historii.


Fanom polskiego morza polecamy z kolei Międzyzdroje - jesień to świetna okazja do odwiedzenia ich w spokojniejszej aurze, wolnej od parawanów, tłumów i dudniące muzyki. Ponadto sztormy występujące o tej porze roku wyrzucają sporo bursztynów, co stanowi naprawdę unikalną atrakcję. Jeśli wybieracie się do miasta z dziećmi - koniecznie odwiedźcie oceanarium położone przy promenadzie. Wasi milusińscy będą niewątpliwie zachwyceni magią podwodnego świata i możliwością zobaczenia na własne oczy rekinów, płaszczek lub moren. Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki z dziećmi jest odwiedzenie Bałtyckiego Parku Miniatur, w którym na 200 metrach kwadratowych znajdziecie aż 30 egzemplarzy kolejek elektrycznych. 


Dodatkowo, Międzyzdroje położone są tuż obok Wolińskiego Parku Narodowego, w którym znajdziecie liczne punkty widokowe, ścieżki edukacyjne i zagrodę żubrów. W pobliżu wyspy Wolin możecie odwiedzić Podziemne Miasto, czyli prawdziwą gratkę dla wielbicieli historii zimnej wojny i schronów ukrytych pod wydmami. 


Kierunki wyjazdów mogą być różne; niezależnie jednak od tego, na którą destynację postawicie, pamiętajcie, że udane wakacje to przede wszystkim bezpieczne wakacje. Poświęćcie więc chwilę przed wyjazdem na wyklikanie w aplikacji app2U ubezpieczenia turystycznego - zajmie wam to kilka minut, a oszczędzi wielu potencjalnych problemów spowodowanych przez chorobę, nieszczęśliwe wypadki lub potrzebę skorzystania z pomocy assistance. 


Życzymy wam udanych i spokojnych wyjazdów - Polska jesienią jest wyjątkowo piękna, a urlop w tym czasie bywa niepowtarzalny i pozwoli zebrać siły przed nadchodzącą zimą.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się