Egipskie wakacje pod ochroną

Opublikowano
Egipskie wakacje pod ochroną

Egipt jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków ośrodków turystycznych, do którego można wyjechać na wakacje praktycznie o każdej porze roku. Wczasy w kurortach egipskich są też zazwyczaj tańsze niż oferty ośrodków europejskich. Planując urlop pod piramidami pomyślmy zatem, z jakich atrakcji skorzystamy i dostosujmy do tego odpowiednią ochronę ubezpieczeniową.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj wypoczynku wybierzemy: czy będzie to plażowanie na słońcu przy hotelowym basenie, wycieczka po zabytkowych rejonach Egiptu, czy też zdecydujemy się na nurkowanie wśród pięknych raf koralowych Morza Czerwonego, zawsze powinniśmy zabezpieczyć się od nieprzewidzianych wydarzeń. To od rodzaju naszej aktywności będzie zależał zakres ubezpieczenia.

Na rynku można spotkać bardzo zróżnicowane oferty ubezpieczeń podróżnych. Różnią się one nie tylko zakresem ochrony, ale i wysokością składki. Jeśli postawimy na zorganizowany wyjazd z touroperatorem, pamiętajmy aby dokładnie sprawdzić zakres polisy , którą otrzymujemy w pakiecie z wycieczką. Biuro ma obowiązek nas ubezpieczyć, ale wyłącznie w naszej gestii pozostaje poinformowanie organizatora o tym, że np. cierpimy na chorobę przewlekłą. W takiej sytuacji zostaniemy objęci ochroną opłacając dodatkową składkę uwzględniającą tzw. utratę zdrowia z powody choroby przewlekłej. Zwróćmy również uwagę na sumę gwarancyjną naszej polisy. W przypadku wyjazdu do Egiptu powinna ona wynosić min. 30 000 euro. Należy przy tym pamiętać, że wysokość sumy jest głównym czynnikiem decydującym o tym, ile wyniesie składka. Im wyższa suma gwarancyjna, tym wyższa składka. Jednak to właśnie wtedy możemy mówić o pełnej ochronie, gdyby przydarzyło nam się coś, co może utrudnić wakacje.  

Polisa pakietowa na wszelki wypadek

W przypadku wyjazdu z biurem podróży warto zatem rozważyć doubezpieczenie się, czyli wykupienie indywidualnej polisy, która w przypadku problemów zdrowotnych lub innych nieprzyjemnych sytuacji zapewni nam kompleksową pomoc. Nie będziemy musieli wtedy martwić się o to, kto pokryje rachunek za akcję ratowniczą lub zapłaci za operację i pobyt w szpitalu. Wskazówki te dotyczą także wyjazdów organizowanych samodzielnie. Polisa z odpowiednią sumą ubezpieczeniową zapewnia bowiem bezstresowy urlop.

Szczególnie ważne jest, w jaki sposób będziemy spędzać czas. Niektóre polisy dostępne na rynku mają ograniczony zakres udzielanej ochrony do podstawowych zagrożeń (NNW, koszty leczenia), inne rozszerzone są o liczne dodatkowe  opcje, jak np. ubezpieczenie bagażu, rzeczy osobistych, mieszkania lub domu na czas podróży. Obecnie jednym z lepszych rozwiązań, zwłaszcza dla osób, które planują aktywny wypoczynek, jest polisa  pakietowa, tzn. obejmująca różne ubezpieczenia powiązane z wyjazdem, zawarte w jednej, kompleksowej umowie ubezpieczenia. Jednym z takich produktów jest ubezpieczenie Sport & Fun oferowane przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. To polisa pakietowa przeznaczona dla osób łączących podróżowanie z uprawianiem sportów na świecie i w Polsce , obejmująca koszty leczenia, ratownictwa i transportu, NNW, OC oraz ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego. Za opłatą dodatkowej składki można ją rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka oraz sporty ekstremalne.

Morze Czerwone jest bardzo atrakcyjnym miejscem do nurkowania. Warunki są tu doskonałe praktycznie przez cały rok. Zaledwie 4 godziny lotu z Europy, ciepła, krystalicznie czysta woda oraz niezliczona ilość ogrodów koralowych sprawiają, że egipskie kurorty są idealne zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z nurkowaniem, jak i doświadczonych miłośników tego sportu. Wybór profesjonalnych baz nurkowania w Egipcie jest ogromny. Bez problemu znajdziemy tu również polskie szkoły. Sprzęt zazwyczaj wliczony jest w cenę kursu, ale można go również samodzielnie wypożyczyć. Ceny kursu są bardzo zróżnicowane i zależą od wybranej opcji nurkowania, od 80 euro za kurs jednodniowy dla początkujących do 800 euro za tydzień nurkowania z pokładu  komfortowego jachtu. Obserwowanie podwodnego życia Morza Czerwonego z pewnością może być niezapomnianym przeżyciem, ale należy pamiętać, że sport ten obarczony jest dość wysokim ryzykiem. Większość wypadków pod wodą spowodowana jest nurkowaniem na zbyt dużych głębokościach oraz gwałtownym wynurzaniem się. Leczenie skutków takich eskapad wiąże się z bardzo wysokimi kosztami i wymaga znalezienia ośrodka medycyny hiperbarycznej.  Przy wyborze kurortu, w którym będziemy nurkować, powinniśmy zatem uwzględnić miejsca, gdzie w pobliżu znajdują się ośrodki posiadające komory dekompresyjne. W przypadku Egiptu są to Sharm el Sheikh, Hurghada, El Gouna i Marsa Alam. Leczenie w komorze dekompresyjnej, które jest najbardziej kosztownym elementem w procesie odzyskiwania zdrowia po wypadku pod wodą, obejmuje – jako jedna z nielicznych na rynku - polisa Sport & Fun, oferowana przez TU Europa. Jest ona dostępna w dwóch wariantach: Active Fun  i Max Fun, w zależności od zakresu ochrony. W przypadku Active Fun suma ubezpieczenia wynosi 20 000 euro, Max Fun to aż 40 000 euro. Innowacyjność polisy polega także na tym, że można ją rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenia. Do obu można dokupić opcje: artroskopii i rehabilitacji, Komfortową Kieszeń, obejmującą ubezpieczenie telefonu komórkowego, kluczy, dokumentów i portfela od kradzieży z włamaniem oraz rabunku podczas podróży za granicą. Ubezpieczenie Sport & Fun można w prosty sposób kupić zarówno w biurach podróży oraz przez internat na stronie  www.tueuropa.pl.

Zamieszki – tylko na własną rękę

Egipt to kraj targany częstymi konfliktami politycznymi, których efektem są zamieszki wojenne. Wybierając się na wakacje należy śledzić tamtejszą sytuację, aby uniknąć wyjazdu w czasie, gdy robi się tam niebezpiecznie. Polisy turystyczne nie obejmują bowiem odpowiedzialności ubezpieczyciela za obrażenia doznane przez turystów podczas zamieszek i konfliktów zbrojnych. Komunikaty ostrzegające o wyjazdach do Egiptu publikuje także na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Kluczem do odpowiedniej ochrony jest właściwy dobór zakresu polisy podróżnej. Pamiętajmy, że podstawą dla turysty są: ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance oraz NNW, a w przypadku amatorskiego uprawiania sportów zazwyczaj trzeba dopłacić dodatkową składkę. Warto więc zorientować się, czy podejmowane przez nas w trakcie podróży wyzwania będą objęte ochroną ubezpieczeniową oraz czy w sytuacji powikłania chorób, na które cierpimy, polisa zapewni nam pomoc.  Miejmy również na uwadze fakt, że ubezpieczyciel będzie miał podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania, jeśli ulegniemy wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się