Najczęstsze usterki rowerowe — jak je naprawić

Opublikowano

Problemy z rowerem mogą się zdarzyć każdemu i to w najmniej oczekiwanym momencie. Jakie są najczęstsze usterki? W jaki sposób możesz im zapobiec i co możesz zrobić, gdy już do nich dojdzie? W dzisiejszym artykule dzielimy się prostymi pomysłami na temat konserwacji pojazdu, które możesz wdrożyć, nawet jeśli nie jesteś fachowcem. Radzimy również, jak pozbyć się samodzielnie drobnych usterek w rowerze.

Najczęstsze usterki w rowerze — jak możesz im zapobiec 

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zasada ta sprawdza się nie tylko w przypadku naszego zdrowia, można odnieść ją również do właściwej konserwacji roweru. Jak dbać o jednoślad, by zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Sprawdź łańcuch

Duża ilość zanieczyszczeń, np. błota, powoduje, że łańcuch się szybciej zużywa i jest bardziej narażony na uszkodzenie. Dlatego warto sprawdzać kondycję łańcucha, a co najważniejsze — czyścić go systematycznie. Jak to zrobić? Wyczyść łańcuch przy użyciu szmatki i odtłuszczacza, jednocześnie kręcąc napędem. Na końcu pielęgnacji warto także posmarować łańcuch.

Zabezpiecz dętkę przed pęknięciem

Regularnie, tzn. minimum raz w tygodniu sprawdzaj ciśnienie w oponach, a także same obręcze, pod kątem źle zamontowanej szprychy. Może się również okazać, że powodem przebicia dętki jest ciało obce w oponie. Co ważne, drut lub szpikulec może się w nią wbić dopiero pod wpływem jazdy i nacisku. Systematyczna kontrola opon i obręczy to najlepszy sposób, by nie jeździć na tzw. flaku.

Wyposaż się w podręczny zestaw naprawczy

Bez względu na rodzaj usterki rowerowej, bez odpowiednich narzędzi niczego nie zdziałasz. Z drugiej strony, trudno sobie wyobrazić, żeby na każdą przejażdżkę zabierać ze sobą zestaw małego mechanika. Jaka jest alternatywa? Małe i wielofunkcyjne narzędzie, takie jak np. składane kombinerki wielofunkcyjne, nazywane też multitoolami. Po ich rozłożeniu okaże się, że masz do dyspozycji klucze do szprych, a także śrubokręty różnego typu. Pamiętaj również o zabraniu łatek do dętek oraz pompki. Z takim wyposażeniem nie musisz obawiać się drobnych usterek rowerowych.

Najczęstsze usterki rowerowe — jak je naprawić

Skoro już wiesz, jak zapobiec awarii roweru, teraz przejdziemy do krótkiego omówienia najczęstszych usterek rowerowych. Jeśli zastanawiasz się, jak sobie z nimi poradzić, koniecznie przeczytaj do końca nasz poradnik.

Pęknięta dętka

To jedna z najczęstszych usterek rowerowych. Efekt? Powietrze, które ucieka z koła i flak, na którym nie można już jechać. W takim przypadku masz dwie możliwości. Jeśli jesteś w trasie i nie masz za dużo czasu, załataj dziurę. Użyj do tego taśmy, którą masz w swoim podręcznym zestawie. Druga opcja jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga wymiany dętki. Zacznij od demontażu koła i zdjęcia opony. W tym przypadku bardzo ważne jest znalezienie przyczyny pęknięcia, inaczej sytuacja się powtórzy.

Rozregulowanie przerzutek

Przerzutki to bardzo przydatna część roweru, gorzej jednak, gdy się rozregulują. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Zacznij od podstaw i sprawdź, czy nie rozciągnęła się linka. Jeśli tak się stało, odkręć śrubę baryłkową. Dzięki temu zwiększysz napięcie linki. Jeśli postąpisz odwrotnie, tzn. dokręcisz śrubę, jeszcze bardziej zmniejszysz napięcie linki.

Zerwanie łańcucha

Komu z nas chociaż raz w życiu, podczas jazdy na rowerze, nie spadł łańcuch? To dość popularny problem, jednak łatwo sobie z nim poradzić. Zerwanie łańcucha wymaga bardziej specjalistycznego działania. W takim przypadku najlepiej oddać rower do serwisu, ale jeśli przyczyną zerwania łańcucha jest pęknięta spinka, jej wymiana powinna załatwić sprawę.

Skrzywienie koła

Do skrzywienia koła może dojść, jeśli dość mocno w coś uderzysz. Na całe szczęście, dość łatwo poradzisz sobie z tą usterką. Jak? Chodzi o to, by koło wróciło do poprzedniej pozycji. Najłatwiej więc ustawić prawidłowo wszystkie szprychy w kole, np. przy użyciu odpowiedniego klucza.

Złamanie kierownicy

Kiedy uderzysz w coś, albo, dojdzie do kolizji, może złamać się kierownica. W takim przypadku najlepiej zejść z roweru i przetransportować go do najbliższego serwisu. Choć słyszeliśmy, że pewien pomysłowy rowerzysta przymocował do pojazdu gałęzie i tak dotarł do domu. Apelujemy jednak — nie próbujcie tego w domu ani tym bardziej poza nim.

Uszkodzenie hamulców

Ta usterka, jak żadna inna zagraża życiu i zdrowiu. Trzeba mieć jednak wyjątkowego pecha, by zepsuły się dwa hamulce naraz. Co możesz zrobić, jeśli hamulce nie odpadły? Przyczyną awarii może być wówczas zbyt luźna linka, w taki przypadku wystarczy odpowiednio ją naciągnąć. Jeśli jednak hamulec odpadł, najlepiej wymienić go na nowy.

Poluzowanie śrub

Jeśli czujesz, że w jednośladzie poluzowały się śruby, lepiej oddaj rower do serwisu. Jeśli nie jesteś fachowcem, możesz nie dokręcić dobrze wszystkich poluzowanych śrub, jazda będzie ogromnym ryzykiem.

Najczęstsze usterki rowerowe — podsumowanie

Naprawa usterek rowerowych na własną rękę może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeśli nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić ją samodzielnie i nie chcesz płacić z własnej kieszeni za taką usługę, pomyśl o ubezpieczeniu roweru. W zależności od zakresu ubezpieczenia  możesz liczyć na ochronę w przypadku utraty, uszkodzenia, zniszczenia roweru, NNW, OC i pomoc assistance. Swój jednoślad możesz ubezpieczyć bez wychodzenia z domu, korzystając z aplikacji app2U. Co więcej, ubezpieczenie roweru ma charakter czasowy, dzięki czemu, możesz je wykupić, np. tylko w sezonie rowerowym.

  • Oceń ten artykuł
    4.7/5 (4 ocen)
  • Podziel się