5 pomysłów na zimowe aktywności

Opublikowano

Zastanawiasz się, co robić zimą? Chociaż krótkie dni i niskie temperatury mogą skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej w tym okresie, tak naprawdę wszystko zależy od Twojego nastawienia. W dzisiejszym artykule podsuwamy kilka sprawdzonych pomysłów, na to, jaki sport można uprawiać zimą. Znając nasz kapryśny klimat, przygotowaliśmy propozycje zarówno w przypadku obecności śniegu, jak i jego braku.

Jak zachować formę zimą — nasze propozycje

Dla wielu osób zima to czas, który spędzają pod kocem z ulubioną książką i ciepłym, aromatycznym kakao. Oczywiście nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie popadamy w skrajność, zapadając w sen zimowy niczym niedźwiedź. Efekt? Obudzimy się w marcu z “oponką”, zastanawiając się, czy zdążymy zrzucić “nadprogramowe” kilogramy do lata. Tymczasem wystarczy niewielka, ale systematyczna aktywność fizyczna, by pozostać w dobrej formie i cieszyć się urokami zimy, bez względu na pogodę.

Codzienny jogging

Niełatwo jest wstać, kiedy za oknem panują egipskie ciemności. Jedynym ratunkiem wydaje się wówczas mocna kawa. A gdyby tak znaleźć alternatywę dla kofeiny? Nic nie pobudza tak, jak poranny jogging. Rześkie powietrze i ruch powodują, że krew w Twoich żyłach zaczyna płynąć szybciej, a senność znika w okamgnieniu. Jogging po przebudzeniu jest wskazany szczególnie wtedy, gdy później czeka Cię kilka godzin spędzonych przy biurku.

Nordic walking

Jeśli jesteś typem „kanapowca”, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zamiast biegać, zacznij właśnie od nordic walkingu, który nie obciąża stawów tak bardzo, jak jogging. Inaczej zimowa aktywność w najlepszym razie, skończy się zakwasami, a w najgorszym — kontuzją. Sądzisz, że popularne “kijki” to sport dla emerytów? Nic bardziej mylnego. Szybki, równomierny marsz powoduje, że pracują wszystkie mięśnie. Oznacza to, że regularny trening wzmocni układ mięśniowo-szkieletowy, co poprawi Twoją kondycję i sprawi, że będziesz mieć więcej energii do działania.

Łyżwiarstwo

Brak śniegu to nie koniec świata! Nadal możesz poczuć zimowego ducha, uprawiając sport, który kojarzy się z tą porą roku. Mowa oczywiście o łyżwiarstwie. Lodowiska znajdują się obecnie w większości dużych i średnich miast, a żeby świetnie się bawić, wcale nie musisz jeździć jak zawodowy łyżwiarz. Zakup sprzętu też nie będzie konieczny, ponieważ bez problemu wypożyczysz łyżwy na miejscu. Dopiero gdy „połkniesz bakcyla”, warto pomyśleć o własnych.

Morsowanie

Morsowanie stało się ostatnio bardzo modne. Nic dziwnego. Tego typu aktywność hartuje organizm, wzmacnia odporność, poprawia krążenie i doskonale ujędrnia skórę. Nie wszyscy jednak mogą stać się morsami. Przeciwwskazania to m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, problemy z tarczycą, częste infekcje dróg oddechowych lub ciąża. Dlatego, zanim wskoczysz do lodowatej wody, skonsultuj ten pomysł z lekarzem. Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu. Zacznij treningi kilka tygodni wcześniej od codziennego zimnego prysznica. Dzięki temu przyzwyczaisz swój organizm do niskich temperatur. Co jeszcze możesz zrobić? Kup buty do wody, nie zapomnij o czapce, rękawiczkach i ubraniu na zmianę. Nigdy też nie morsuj samotnie. Przed wejściem do wody, zrób małą rozgrzewkę, skłony lub przysiady, zdejmując z siebie kolejne warstwy odzieży. Uważaj jednak, żeby się nie spocić, bo może się to skończyć zapaleniem płuc.

Zjeżdżanie na ślizgaczach

Choć przez ostatnie zimy śniegu jest jak na lekarstwo, zawsze trafia się kilka “białych” dni. Wykorzystaj je. Obudź w sobie wewnętrzne dziecko, a jeśli masz już własne pociechy, będzie to nawet prostsze. Urządźcie bitwę na śnieżki, ulepcie razem bałwana, zjeżdżajcie na sankach. Wydaje Ci się to zbyt infantylne? A co powiesz na tzw. ślizgacz, nazywany potocznie jabłuszkiem? Spróbuj. Zdziwisz się, jak wiele frajdy sprawi Ci zjazd z ośnieżonej górki na ślizgaczu. 

Narciarstwo i snowboarding

Narzekasz, że nie ma śniegu? Zawsze możesz jechać tam, gdzie śniegu będzie pod dostatkiem — w góry. A co możesz tam robić, oprócz podziwiania pięknych widoków? Tak naprawdę dopiero tutaj zrozumiesz, czym są sporty zimowe: narciarstwo, snowboarding, saneczkarstwo lub łyżwiarstwo. Nieważne, czy jesteś osobą początkującą, czy zaawansowaną. Wystarczy kilka lekcji w szkółce narciarskiej, żeby z przyjemnością szusować po stoku. Jeśli jednak obawiasz się kontuzji i chcesz czuć się pewnie w czasie zagranicznego wyjazdu na narty, możesz wykupić dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia narciarskiego. Pieniądze z polisy pokryją koszty leczenia, kiedy zdarzy się wypadek, jeśli takie zdarzenie znajdzie się na liście ryzyk, którą wybierzesz w ramach ubezpieczenia.

Sporty zimowe — podsumowanie

Ciesz się zimą bez względu na pogodę. Korzystaj z jej uroków, dopasowując rodzaj aktywności do swoich zainteresowań i możliwości fizycznych. Otwórz się na nowe dyscypliny sportów zimowych. Kto wie, być może coś, co z założenia miało być postanowieniem noworocznym, stanie się Twoją pasją. Połącz przyjemne z pożytecznym, a efekty przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania!

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się