Cypr zimą i latem – sprawdź dlaczego warto

Opublikowano
Cypr zimą i latem – sprawdź dlaczego warto

Cypr zimą może być równie atrakcyjny, co w miesiącach letnich. Jeśli wybierasz się tu w grudniu, styczniu lub w lutym na pewno nie będziesz się nudzić, ale nie licz na tropikalne

temperatury. Jakiej pogody możesz się tu spodziewać? Co warto zwiedzić na Cyprze o tej porze roku? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Cypr – podstawowe informacje

Cypr (właściwie Republika Cypryjska) położony jest na wschodnim krańcu basenu Morza Śródziemnego, na wyspie o tej samej nazwie, niedaleko wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Państwo to Liczy 9 251 km², co czyni go trzecią co do wielkości wyspą w tym regionie. Republika Cypryjska należy do Unii Europejskiej, chociaż państwo to znajduje się w zachodniej części Azji. Stolicą Cypru jest Nikozja, a obowiązującą walutą – euro. Z tym, że w północnej części wyspy można płacić również lirami tureckimi.

Cypr – podzielona wyspa

Warto mieć świadomość, że Cypr, jako wyspa, jest podzielony na dwie części – grecką (południową) i turecką (północną). Nasz kraj nie uznaje jednak Tureckiej Republiki Północnego Cypru, co ma swoje konsekwencje dyplomatyczne, np. brak możliwości udzielenia pomocy turystom ze strony polskiego MSZ w przypadku jakichkolwiek problemów. Z tego względu zachowaj ostrożność, jeśli planujesz urlop na Cyprze, akurat w tej części wyspy.

Cypr – pogoda zimą i latem

Na Cyprze panuje klimat subtropikalny. W zależności od części wyspy – śródziemnomorski lub półpustynny. Oznacza to stosunkowo łagodne zimy i długie, ciepłe lata. Możemy liczyć tu nawet na 300 słonecznych dni w skali roku. Cypr zimą to optymalna temperatura. Od grudnia do lutego średnia temperatura w dzień wynosi bowiem 18-17 stopni Celsjusza, natomiast w nocy spada poniżej zera i wynosi średnio 7 stopni Celsjusza. Choć nie są to upały, na Cyprze zimą jest o wiele cieplej niż w Polsce. Minusem urlopu na Cyprze zimą może okazać się deszcz. W miesiącach zimowych zdarza się bowiem kilka ulewnych dni. To jeden z powodów, dla których warto wybrać się na Cypr w grudniu lub w pierwszych miesiącach nowego roku. Z kolei latem pogoda na Cyprze przyciąga turystów, którzy marzą o morskich kąpielach i wygrzewaniu się w promieniach słońca. Średnia temperatura powietrza na Cyprze latem wynosi 27-30 stopni Celsjusza w dzień i około 22 stopnie Celsjusza w nocy. Jeśli chodzi o temperaturę wody, w najgorętszych miesiącach może sięgać nawet 27 stopni Celsjusza.

Cypr – jak przekroczyć granicę

Czy potrzebny jest paszport na Cypr? Tak, przekroczenie granicy jest możliwe po okazaniu ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Cypr nie należy jednak do strefy Schengen, co oznacza wzmożoną kontrolę na granicy. W kraju tym można przebywać maksymalnie 90 dni w celach turystycznych. Należy jednak pamiętać, że granicę można przekroczyć wyłącznie na lotniskach w Larnace lub Pafos, a także przez morskie przejście graniczne w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi. Lotniska i przejścia graniczne w północnej części wyspy są natomiast uznawane za nielegalne. Pamiętaj, jeśli jesteś kierowcą i zamierzasz poruszać się po Cyprze samochodem, będziesz musiał przyzwyczaić się do ruchu lewostronnego. To pozostałość po czasach, kiedy władzę nad wyspą sprawowała Wielka Brytania.

Urlop na Cyprze a EKUZ

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to absolutne minimum, jeśli wybierasz się na Cypr. Dlaczego? Dokument ten gwarantuje pokrycie kosztów zaledwie podstawowych świadczeń medycznych. Z EKUZ nie opłacisz transportu medycznego do Polski czy kosztów akcji ratowniczej. Co gorsza, dokument ten nie obowiązuje w części północnej wyspy. Warto pomyśleć o tym wcześniej, bo kiedy taka pomoc będzie potrzebna, może być już za późno. Bez odpowiednio dopasowanego wariantu ubezpieczenia turystycznego, te ogromne koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. O jakich kwotach mówimy? Dzień pobytu w szpitalu to około 100 euro, a transport medyczny do Polski to koszt nawet kilku tysięcy euro. 

 

Cypr – co warto zwiedzić, zobaczyć, a czego posmakować

Cypr to fascynująca wyspa o bogatej historii i różnorodnych atrakcjach. Oto sześć miejsc wartych odwiedzenia na tej wyspie:

Pafos

Pafos to miasto pełne historii i mitologii. Znajdują się tutaj starożytne ruiny, w tym malowidła skalne w Tomb of the Kings oraz mozaiki w Pafos Archaeological Park. Miasto oferuje także piękne plaże, malownicze porty i urokliwe kawiarnie.

Nicosia

Stolica Cypru, Nicosia, jest podzielona na część turecką i grecką. Warto odwiedzić Stare Miasto z labiryntem wąskich uliczek, fortyfikacjami i zabytkowymi budynkami, takimi jak Pałac Arcybiskupi.

Góry Troodos

Góry Troodos to malowniczy łańcuch górski, gdzie można zobaczyć przepiękne krajobrazy, tradycyjne wioski i wiejskie kościoły z freskami z czasów bizantyjskich, takie jak Kościół Świętego Jana teologa w Pedoulas.

Limassol

To popularne miasto nadmorskie z pięknymi plażami, ale także z interesującymi atrakcjami kulturowymi, takimi jak starożytne ruiny Kourion, imponujący Zamek Limassol i przepiękne winnice.

Agia Napa

Znane jako miejsce imprez, Agia Napa ma więcej do zaoferowania niż tylko klubową scenerię. Można tutaj znaleźć wspaniałe plaże, takie jak Nissi Beach, a także urokliwe wybrzeże z skalistymi zatoczkami.

Klasztor Kykkos

Ten imponujący klasztor położony w Górach Troodos jest jednym z najważniejszych miejsc religijnych na Cyprze. Znany z ikony Matki Boskiej Kykkotissy, klasztor oferuje piękne malowidła ścienne i bogatą kolekcję religijnych artefaktów.

Flamingi

Jeśli wybierasz się na Cypr zimą, koniecznie zobacz flamingi. Choć te zwierzęta są dość płochliwe, przy odrobinie szczęścia uchwycisz je w kadrze, na przykład nad jeziorem Larnaka lub Akrotiri. 

Cypryjska kuchnia

Podróżując po Cyprze, posmakuj lokalnej kuchni, zwłaszcza tradycyjnych potraw, takich jak souvlaki (grillowana mięsna przekąska), mezze (rodzaj meksykańskiego tapas) i cypryjski ser halloumi.

Cypr zimą – ceny biletów i wycieczki

Czy warto wybrać się na Cypr zimą? Jednym z argumentów przemawiających za tym są ceny wycieczek. Poza sezonem są one bowiem niższe niż latem. Wycieczka na Cypr zimą to koszt od 2300 do 4000 zł za osobę. Natomiast ceny biletów lotniczych w grudniu i w styczniu zaczynają się od 195 zł za osobę, chociaż mogą one kosztować nawet 957 zł (źródło: Skyscanner.pl). Pamiętaj, im wcześniej zarezerwujesz bilet, tym więcej możesz zaoszczędzić.

Urlop na Cyprze – podsumowanie

Cypr ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Latem kusi piaszczystymi plażami i wysoką temperaturą, zimą – wieloma atrakcjami, brakiem tłumów, ciepłym klimatem i atrakcyjnymi cenami wycieczek. Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł zachęci Cię do spędzenia urlopu właśnie na tej wyspie. 

  • Oceń ten artykuł
    4.5/5 (2 ocen)
  • Podziel się