Morsowanie — jak się do niego przygotować

Opublikowano
Morsowanie — jak się do niego przygotować

Zastanawiasz się, czy morsowanie to coś dla Ciebie? Nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz. Jak przygotować się do pierwszego morsowania? Co ze sobą zabrać i o czym warto pamiętać? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Morsowanie — co to jest i na czym polega

Morsowanie polega na krótkiej kąpieli w morzu, jeziorze lub w innym zbiorniku wodnym, kiedy woda jest zimna. Z tego powodu sezon na morsowanie zaczyna się jesienią, a kończy wiosną. Przez część morsów aktywność ta jest traktowana jako forma rekreacji, dla innych jest to rodzaj sportu ekstremalnego. Czy każdy może morsować? Chociaż taka kąpiel wg badań daje wiele korzyści, powinny z niej zrezygnować osoby, które mają problemy z sercem i/lub układem oddechowym. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości, przed pierwszym morsowaniem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Morsowanie — co daje

Zwolennicy morsowania zgodnie twierdzą, że ten rodzaj aktywności przynosi wiele korzyści, a pierwsze morsowanie to niezapomniane przeżycie. Co daje morsowanie? Krótkotrwała kąpiel w lodowatej wodzie:

 •       poprawia krążenie,
 •       redukuje stres,
 •       uwalnia endorfiny, zwane hormonami szczęścia,
 •       zwiększa odporność,
 •       poprawia libido,
 •       przyspiesza spalanie kalorii,
 •       wspiera regenerację mięśni.

 

Przed pierwszym morsowaniem — jak się przygotować

Zanim zdecydujesz się na pierwsze morsowanie, staraj się przyzwyczaić swój organizm do niskich temperatur. W jaki sposób? Nie potrzebujesz do tego ani specjalistycznej wiedzy, ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy, że będziesz brać chłodny, a następnie zimny prysznic. Możesz również przygotowywać sobie chłodne kąpiele. Nie skacz jednak od razu na głęboką wodę (dosłownie i w przenośni). Najlepiej sprawdzi się stopniowe obniżanie temperatury wody.

Pierwsze morsowanie — od czego zacząć

Co zabrać ze sobą na pierwsze morsowanie? O czym pamiętać przy rozgrzewce? Czy lepiej morsować samemu czy w grupie? Ile czasu spędzić w wodzie przy pierwszym morsowaniu?

Zabierz ręcznik, klapki i coś ciepłego na przebranie

Kiedy wyjdziesz z wody, będzie Ci zimno, dlatego szybko się wytrzyj, otul ręcznikiem, a następnie przebierz w suche rzeczy. Najwygodniejszy będzie komplet dresowy. Warto ze sobą zabrać czapkę i rękawiczki. Większość morsów wchodzi w nich do wody, bo z tych części ciała (głowa, ręce) ciepło ucieka najszybciej. Pamiętaj również o klapkach lub butach neoprenowych, na wypadek gdyby było ślisko lub gdy natrafisz na coś, co mogłoby Cię zranić. Dobrym pomysłem będzie także spakowanie dwóch ręczników. Po co? Jednym się wytrzesz, a drugim — okryjesz. Uwierz nam, że przykrywanie się mokrym ręcznikiem, to nic przyjemnego.

Nie morsuj samotnie

Nie od dziś wiadomo, że w grupie jest raźniej, a przede wszystkim — bezpieczniej. Jeśli poślizgniesz się albo poczujesz się gorzej, zawsze obok będzie ktoś, kto Ci pomoże lub wezwie pomoc. Sprawdź, czy w Twojej okolicy znajduje się, mniej lub bardziej formalny, klub morsów. Od razu poczujesz się pewniej i raczej nie zrezygnujesz w ostatniej chwili. Jeśli nie możesz lub nie chcesz kąpać się w większej grupie, morsuj w parze.

Zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę

Bez rozgrzewki ani rusz. Nie chodzi jednak o wyczerpujący trening, który wyciśnie z Ciebie siódme poty. Od czego zacząć? Koniecznie rozgrzej mięśnie. Ćwicz do momentu aż zrobi Ci się ciepło, ale uważaj, żeby się nadmiernie nie przegrzać. Jeśli do tego dojdzie, nie wchodź do wody. Gwałtowne schłodzenie zbyt rozgrzanego organizmu może skutkować szokiem termicznym w wodzie.

Nic na siłę

Ile czasu spędzić w wodzie przy pierwszym morsowaniu? Odpowiedź brzmi: to zależy. Każdy organizm jest inny, dlatego nie traktuj morsowania jak zawodów na zasadzie, “kto dłużej wytrzyma w lodowatej wodzie”, “nie wyjdę, bo inni jeszcze dają radę”. Wsłuchaj się w swój organizm, jeśli czujesz, że już wystarczy, po prostu wyjdź. Kilkadziesiąt sekund morsowania (poniżej minuty) może już pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Pierwsze morsowanie — podsumowanie

Morsowanie z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Aktywność ta daje mnóstwo radości. Dzięki niej możesz wyjść ze swojej strefy komfortu i w nietypowy sposób poprawić samopoczucie. Pamiętaj jednak, by mierzyć siły na zamiary. Jak już wspominaliśmy, dla własnego spokoju, przed pierwszym morsowaniem porozmawiaj z lekarzem. Wówczas bez lęku wejdziesz do lodowatej wody i przekonasz się, czy dołączysz do grona miłośników morsowania.

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (2 ocen)
 • Podziel się