Gdzie jechać na wakacje, żeby uciec przed upałami?

Opublikowano
Gdzie jechać na wakacje, żeby uciec przed upałami?

Wakacje kojarzą się z upałami. Chociaż niektórzy z nas mogliby góry przenosić przy 35 stopniach Celsjusza, to są też osoby, które nie lubią wysokich temperatur lub takie, którym upały nie służą z przyczyn zdrowotnych. Jeśli zaliczasz się do jednej z tych ostatnich grup, to na pewno zastanawiasz się, gdzie latem jest zimno i czy w ogóle można uciec przed upałem na urlopie. W tym artykule przedstawiamy kilka nieoczywistych kierunków. Spędzając tam wakacje, z pewnością nie nabawisz się oparzeń słonecznych.

Gdzie latem jest zimno

Oczywiście „zimno” to pojęcie względne, szczególnie latem. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na wakacje w tropikach. Są przecież kraje, które słyną ze swojej złej pogody lub chłodnego klimatu. Jednak to, co dla innych stanowi wadę tych państw, dla Ciebie będzie zaletą. Oto najlepsze kierunki na wakacje bez upałów.

Norwegia

W Norwegii słońce praktycznie nie zachodzi od maja do lipca. Dlatego właśnie kraj ten nazywany jest Krainą Północnego Słońca. Niech Cię to jednak nie zwiedzie. W letnich miesiącach nie ma tu bowiem co liczyć na upały. Średnia temperatura w lipcu to bowiem 21, a w sierpniu zaledwie 19 stopni Celsjusza. Na opalanie i kąpiele może być więc za zimno, ale to wprost wymarzona temperatura do zwiedzania. Nasza propozycja to Oslo. Miasto to znajduje się nad Morzem Północnym, co sprawia, że panuje tam łagodny klimat.

Islandia

Na Islandii chłodno jest praktycznie przez cały rok. Nic więc dziwnego, że lato nie należy tu do najcieplejszych. Na przykład średnia temperatura w lipcu, w południowej części Islandii nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Taka temperatura nie zniechęca jednak do aktywności. Wręcz przeciwnie. Co można robić latem na Islandii? Możliwości jest wiele. Wystarczy wymienić chociażby kąpiele w źródłach geotermalnych czy wędrówki połączone z odkrywaniem dzikiej przyrody.

Szkocja

Szkocja słynie z kapryśnej pogody. Nie ma więc tu co liczyć na upały, nawet latem. Średnie temperatury od czerwca do sierpnia wahają się bowiem od 15 do 17 stopni Celsjusza. Szkoci są już przyzwyczajeni do takiej aury, a i Ty możesz znaleźć jej dobre strony. Kiedy żar nie leje się z nieba, a dni są długie, człowiek ma więcej energii. Jeśli więc chciałbyś zwiedzić zabytki Edynburga, zobaczyć Loch Lomond i Wyspę Skye, a wieczorem napić się dobrej szkockiej whisky, to już wiesz, gdzie spędzić tegoroczne wakacje z dala od upału.

Irlandia

Irlandia, zwana również Szmaragdową Wyspą, to idealny kierunek, jeśli chcesz uciec przed upałem i palącym słońcem. Często jest tu bowiem pochmurno. Co więcej, najwyższa temperatura, którą zazwyczaj odnotowuje się w lipcu, wynosi tutaj niecałe 19 stopni Celsjusza. Nie będzie Ci z pewnością za gorąco. Za to to jest to idealna temperatura, by zwiedzić Dublin, zobaczyć ogrody Zamku Blarney, popłynąć statkiem na Wyspę Aran i podziwiać Klify Moheru, gdzie kręcono film „Harry Potter i Książę Półkrwi”.

Grenlandia

19 czy 15 stopni Celsjusza latem to według Ciebie upał? Zapraszamy na Grenlandię. Tutaj w lipcu jest nie więcej niż 6-8 stopni Celsjusza. Jeśli więc masz dosyć utartych szlaków, lubisz wyzwania i fascynuje Cię dzika przyroda, przygoda czeka. Co dokładnie? Skaliste wybrzeża, lodowce i niezapomniany widok na zorzę polarną. Pamiętaj jednak, że taki wypad to nie są wakacje w pięciogwiazdkowym hotelu, więc dobrze się do niego przygotuj.

Chile

W Chile, a dokładniej na Wyspach Wielkanocnych, latem nie jest gorąco. Średnia temperatura w lipcu i sierpniu nie przekracza tam 18 stopni Celsjusza. Jeśli zdecydujesz się spędzić wakacje na Wyspach Wielkanocnych, koniecznie zobacz jedną z ciekawszych atrakcji wyspy. Mamy na myśli posągi o podłużnych twarzach, zwane Moai, które zostały wyrzeźbione w 1100 roku. Ich wizerunki przedstawiają przodków Polinezyjczyków, którzy przybyli na wyspę tysiące lat temu.

Słowenia

Chociaż Słowenia nie cieszy się tak dużą popularnością jak chociażby Chorwacja, ten bałkański kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wyobraź sobie majestatyczne góry z malowniczymi widokami, krystaliczne Jezioro Bled, jaskinie, w których zawsze panuje chłód oraz zabytki, a okaże się, że istnieje alternatywa dla tropikalnych wakacji.

Wakacje bez upałów – podsumowanie

Spędź urlop na własnych zasadach. Jeśli nie lubisz upałów, nie musisz ograniczać się do najpopularniejszych kierunków, gdzie żar leje się z nieba. Istnieje wiele miejsc, gdzie latem jest chłodno i panują idealne warunki, by aktywnie spędzić czas. Nasz artykuł nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości. Mamy jednak nadzieję, że znajdziesz wśród nich pomysł na wakacje bez upałów. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jaki kierunek wybierasz, warto wcześniej przygotować się do wyjazdu. Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym, które może ustrzec Cię przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. kradzież bagażu.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się