Adopcja zwierzaka - co powinniśmy wiedzieć?

Opublikowano
Adopcja zwierzaka - co powinniśmy wiedzieć?

Szacuje się, że liczba bezdomnych zwierząt żyjących na terenie Polski wynosi aż około miliona osobników. Schroniska często są przepełnione, i, co gorsza, wedle danych Biura Ochrony Zwierząt, prowadzonego przez Fundację dla Zwierząt ARGOS, oficjalnie w kraju istnieje jedynie około 200 placówek tego typu.  


Co więcej, połowa adopcji kończy się… zwrotem zwierzaka przez nowych opiekunów do schroniska. Jak więc mądrze (i skutecznie) wybrać właściwe zwierzęta do adopcji? Czy możliwa jest adopcja zwierząt online? Mamy nadzieję, że w dzisiejszym poście rozwiejemy wszystkie wasze wątpliwości i przekonamy was, że najlepszego przyjaciela można przygarnąć (a nie tylko kupić) i podarować mu drugie, lepsze życie.

Stało się: po długich przemyśleniach i analizach wszystkich argumentów za i przeciw zdecydowaliście się na przygarnięcie czworonożnego członka rodziny. Podjęliście też postanowienie o adopcji w miejsce kupna z zarejestrowanej hodowli. Gratulacje!


Kolejnym krokiem jest przejście procedury adopcyjnej i wybór właściwego pupila. Zobaczcie, jak ten proces wygląda w praktyce.


Schronisko - szczeniaki do adopcji 


Częstą przyczyną niepowodzenia adopcji jest podjęcie decyzji o wyborze zwierzęcia pod wpływem emocji, lub podarowanie komuś pupila… w (niechcianym) prezencie. 


Wolontariusze pracujący w schroniskach wspominają o sytuacjach, w których ludzie często decydują się na adopcję szczeniaków lub kociąt, zachwycając się, jakie takie maluszki są urocze, puszyste i wręcz stworzone do kochania. Owszem - niewątpliwie małe zwierzaki to przysłowiowa “sama słodycz”, ale nie tylko. Jak każde “dzieci” wymagają troskliwej opieki i poświęcenia - wstawania w nocy “na siku”, sprzątania odchodów z ulubionego dywanu i pogodzenia się z niezwłocznym pogryzieniem nowych kapci.


Szczeniak nie będzie więc najlepszym możliwym wyborem dla każdej osoby; zanim zdecydujecie się na wybór małej wesołej puchatej istoty warto przemyśleć kilka kwestii, takich jak:


  • rasa i wielkość psa - jeśli wybrany przez was pupil jest mieszańcem podobnym do jakiejś konkretnej rasy, warto poczytać o cechach charakteru jego potencjalnych rodziców; pamiętajcie, że nie wszystkie rasy nadadzą się dla dzieci, nie wszystkie też dobrze odnajdą się w małym mieszkaniu.

  • wiek - im młodsze zwierzę, tym bardziej rozbrykane. Dorosłe osobniki mają jednak już pewien, nie zawsze nam znany, bagaż doświadczeń; starsze zaś, mimo bycia siłą rzeczy spokojniejszymi, mogą cierpieć na różne schorzenia typowe dla zwierzęcych seniorów. Przemyślcie więc, jak wygląda wasz styl życia i ile czasu (i nakładów finansowych) będziecie mogli poświęcić nowemu członkowi rodziny.


Adopcja zwierząt online


Adopcja powinna być przemyślaną decyzją - wiąże się więc nie tylko ze znalezieniem zwierzaka “w sieci”, ale też z poza wirtualnym kontaktem z fundacją lub schroniskiem, odbycia rozmowy dotyczącej warunków, w której pupil będzie przebywał, oraz kilku spotkań z potencjalnym czworonożnym podopiecznym etc.


Istnieje jednak instytucja “adopcji wirtualnej” - jeśli nie macie w domu warunków do przygarnięcia zwierzaka, a chcielibyście mimo wszystko pomóc mieszkańcom schronisk, nic straconego. Wiele placówek oferuje możliwość adopcji wirtualnej, czyli wpłacania online co miesiąc małej kwoty, która przeznaczona zostanie na wybranego przez was osobnika (karmę, obroże przeciwkleszczowe, weterynarza etc.).


Adopcja dzikich zwierząt


Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dzikich zwierząt - na terenie Polski statystyczny Kowalski nie może adoptować i trzymać w domu dzikich stworzeń. I znów - jeśli waszym marzeniem jest pomoc wilkom, pandom, czy jeszcze bardziej wysublimowanym gatunkom - skorzystajcie z adopcji wirtualnej, oferowanej m. in. przez WWF.


Dzień Adopcji Zwierząt


Światowy Dzień Adopcji Zwierząt przypada na 4 tego października. Wiele schronisk i fundacji organizuje wtedy różne akcje edukacyjne, mające na celu przybliżenie osobom zainteresowanym szczegółów dotyczących procesu adopcyjnego, zapoznanie ich pupilami szukającymi opiekunów oraz informowanie społeczeństwa o potrzebach bytowych zwierząt.


Zachęcamy jednak, by adoptować futrzastych przyjaciół nie tylko “okazjonalnie” na początku następnego miesiąca - jeśli jesteście pewni, że w waszym życiu brakuje pupila, zacznijcie poszukiwania pasującego do was zwierzaka już dziś :) Pamiętajcie jednak, że, jak mówił Lis w Małym Księciu - “jesteście na zawsze odpowiedzialni za to, co oswoiliście”. Czworonożny członek rodziny będzie wam towarzyszył na dobre i na złe. Nie raz i nie dwa razy wywoła na waszej twarzy szeroki uśmiech, ale mogą zdarzyć się też sytuacje, w których będzie wymagał zwiększonej opieki. Decydując się na jego przygarnięcie musicie też pomyśleć o wakacjach - czy będziecie mieli z kim zostawić pupila, czy może będzie on podróżował razem z wami? Jeśli stanie się częścią waszej wyprawy pamiętajcie, że tak, jak dbacie o własne bezpieczeństwo i inwestujecie w ubezpieczenie “ludzkich” członków rodziny, tak warto pomyśleć też o ubezpieczeniu zwierząt - i uchronić się od przykrych niespodzianek związanych z kosztami leczenia i transportu do kliniki weterynaryjnej w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub od kosztów skorelowanych z uszkodzeniem przez zwierzaka mienia innej osoby, co, przy nawet najgrzeczniejszych czworonożnych przyjaciołach, może się czasami przytrafić.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się