Jak urządzić domową siłownię – 7 praktycznych wskazówek

Opublikowano
Jak urządzić domową siłownię – 7 praktycznych wskazówek

Trening na siłowni to świetny sposób, by systematycznie dbać o formę. Czasem jednak trudno znaleźć odpowiednią siłownię w pobliżu domu lub miejsca pracy. W takim przypadku tracisz mnóstwo czasu na dojazdy. Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie domowej siłowni. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Od czego zacząć? Sprawdź, jak urządzić domową siłownię.

Wybierz odpowiednie pomieszczenie

Jeśli masz taką możliwość, przeznacz na domową siłownię osobny pokój. Może jednak zdarzyć się tak, że nie będzie takiej możliwości. Co możesz wtedy zrobić? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby urządzić siłownię w garażu, na poddaszu lub w piwnicy. Pamiętaj jednak, że przestrzeń zawsze determinuje możliwości aranżacyjne i liczbę sprzętów, które zmieszczą się w danym pomieszczeniu. Weź również pod uwagę, że w ciemnej i ciasnej piwnicy może Ci się po prostu ćwiczyć gorzej.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort domowników

Kiedy już wybierasz pomieszczenie, które nadaje się na domową siłownię, odpowiednio je przygotuj. Jeśli podłoga jest wyłożona np. panelami, dobrze będzie ją osłonić przy pomocy gumowych mat. Z jednej strony zabezpieczysz powierzchnię przed uszkodzeniem, z drugiej, zadbasz o to, żeby była antypoślizgowa. Dobrym pomysłem może okazać się również izolacja akustyczna. Szczególnie gdy siłownia sąsiaduje z sypialnią, domowym biurem albo masz w domu małe dziecko, a Twój sprzęt do ćwiczeń jest wyjątkowo głośny. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań od maty wygłuszającej, przez piankę akustyczną i pochłaniacz dźwięku, na kabinie akustycznej kończąc. O czym jeszcze warto pamiętać? Koniecznie zadbaj o solidne oświetlenie domowej siłowni. Świetnie sprawdzą się tu np. lampy halogenowe na całym suficie. Nie zapomnij również o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. To ważne, szczególnie, kiedy jest zimno i nie możesz otworzyć okna.

Oszacuj budżet

Cena urządzeń do ćwiczeń w domu może się znacznie różnić w zależności od marki, modelu, funkcji i jakości. Można znaleźć prostsze urządzenia, takie jak hantle, olimpijskie drążki i ławki już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Natomiast bardziej zaawansowane i kompleksowe maszyny do ćwiczeń mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Warto również wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, takie jak koszty dostawy, instalacji i ewentualnej konserwacji. Przed zakupem warto wszystko dokładnie przemyśleć, aby znaleźć urządzenia, które będą odpowiadać Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. Musisz jednak liczyć się z tym, że urządzenie profesjonalnej siłowni w domu to koszt kilkunastu tysięcy złotych.

Określ swoje cele i potrzeby

Zastanów się, jakie są Twoje cele treningowe oraz preferowane rodzaje aktywności fizycznej. Na tej podstawie będziesz wiedział, jakie urządzenia do ćwiczeń powinieneś zakupić. To istotna kwestia, ponieważ może się okazać, że nieco innych przyrządów do ćwiczeń będziesz potrzebował w przypadku treningu cardio, niż podczas budowania masy mięśniowej. Przy wyborze wyposażenia do siłowni w domu, weź pod uwagę partię lub partie ciała, nad którymi chcesz pracować.

Wybierz niezbędny sprzęt

Dobrze zastanów się, jakie urządzenia do ćwiczeń są Ci potrzebne. Jeśli nie masz dużo miejsca, możesz skoncentrować się na zakupie uniwersalnego sprzętu, takiego jak hantle, piłki fitness, drążek do podciągania, gumy oporowe lub mata do ćwiczeń. Jeśli masz więcej miejsca, rozważ zakup większych urządzeń, takich jak bieżnia, orbitrek, rower stacjonarny czy ławeczka do ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zamontowanie drabinek na ścianie.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Przed rozpoczęciem treningów upewnij się, że Twoje urządzenia do ćwiczeń są odpowiednio zabezpieczone i solidnie zamocowane. Sprawdź, czy podłoga jest odpowiednio wyściełana, aby uniknąć urazów podczas upadków, o czym wspominaliśmy wyżej. Nie bez znaczenia jest także jakość sprzętu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, czy sprzęt posiada niezbędne atesty.

Ustal harmonogram treningów

Stwórz harmonogram treningów i przestrzeń, w której będziesz ćwiczyć. Ustal regularne godziny treningu i postaraj się trzymać ich jak najdokładniej. To pomoże Ci utrzymać motywację i regularność, a w konsekwencji – osiągnąć wyznaczone cele.

Jak urządzić siłownię w domu – podsumowanie

Chociaż urządzenie domowej siłowni to, jednorazowo, sporo wydatek, to jednak w dłużej perspektywie taka inwestycja może Ci się opłacić. Jak już wspominaliśmy, w ten sposób nie będziesz musiał kupować karnetu na siłownię ani tracić czasu na dojazdy. Siłownia w domu to również doskonałe rozwiązanie, jeśli jesteś introwertykiem i wolisz trenować w domowym zaciszu o dowolnej porze niż w towarzystwie innych ćwiczących jedynie w wyznaczonych godzinach.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się