Czworonóg na plaży — jak się przygotować i co zabrać

Opublikowano

Niedawno pisaliśmy o tym, co zrobić z naszym czworonogiem, gdy wyjeżdżamy na wakacje.

W tym artykule znajdziesz natomiast wiele przydatnych wskazówek, jeśli zdecydujesz się spędzić urlop ze swoim pupilem i postanowisz zabrać go ze sobą na plażę. Jak się do tego przygotować i co ze sobą zabrać, żeby pies dobrze się czuł i nie przeszkadzał reszcie odpoczywających? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Pies na plaży — nie zawsze i nie wszędzie

Zanim wybierzesz miejsce na urlop, sprawdź, co mówią o psie na plaży lokalne przepisy. Warto wiedzieć, że mogą się one różnić w zależności od miasta lub gminy. W niektórych przypadkach piesek musi przebywać na smyczy i w kagańcu, a w innych, ma większą swobodę. Dużo zależy również od sezonu. Zazwyczaj w okresie letnim pojawiają się ograniczenia. Z tym jednak też bywa różnie. Czasem za początek sezonu letniego lokalne władze uznają początek maja, podczas gdy w innych nadmorskich miejscowościach ograniczenia dla czworonogów zaczynają obowiązywać w czerwcu. Są też plaże, na które zwierzęta nie mogą wejść. Dlatego, wyjeżdżając na urlop, upewnij się, jak to wygląda w mieście, do której wyjeżdżasz. Inaczej możesz otrzymać mandat (nawet do 500 zł), co skutecznie może zepsuć radość z wypoczynku.

Pies na plaży — potencjalne zagrożenia

Chociaż dla Ciebie plaża to miejsce beztroskiego wypoczynku, na Twojego pupila czyha wiele niebezpieczeństw. Pies na plaży może:

 •       odwodnić się,
 •       doznać udaru,
 •       poparzyć łapki,
 •       mieć problemy zdrowotne przez sinice,
 •       doznać szoku termicznego,
 •       zatruć się padliną,
 •       złapać kleszcza w drodze na plażę,
 •       zgubić się lub uciec.

Choć wszystko to wygląda dość groźnie, niektórych problemów możesz uniknąć.

Pies na plaży — co zabrać i jak się przygotować

Oto kwestie, o których warto pomyśleć, jeśli zabierasz psa na plażę. Dzięki temu zapewnisz mu w miarę komfortowe warunki w czasie upałów.

Woda (najlepiej chłodna)

Pakując się na plażę weź większą ilość wody, nie tylko dla siebie, ale i dla psa.

Słona morska woda absolutnie nie nadaje się do picia i może zwierzęciu zaszkodzić. Jeśli masz taką możliwość, trzymaj zapasy wody w cieniu, a jeszcze lepiej — w specjalnej torbie, która nie przepuszcza ciepła. Ważne jest również to, by piesek pił regularnie.

Parasol

Ty prawdopodobnie będziesz na plaży w stroju kąpielowym lub kąpielówkach, a i tak będzie Ci gorąco. Pomyśl więc, co może czuć pies, który ma przecież sierść i nie może jej zdjąć, tak jak my ubrania. Przebywanie na plaży w upale i pełnym słońcu będzie dla zwierzęcia torturą. Dlatego tak ważne jest to, by zapewnić mu cień. Jeśli masz taką możliwość “rozłóż się” w słabiej nasłonecznionym miejscu albo stwórz pieskowi legowisko, którego najważniejszym elementem będzie parasol.

Obroża chroniąca przed kleszczami lub specjalne kropelki

Droga na plażę w większości nadmorskich miejscowości prowadzi przez las. W takim miejscu może roić się od kleszczy. Dlatego, jeśli Twój pies nie jest pod stałą ochroną antykleszczową, spakuj do walizki obrożę, która chroni przed kleszczami lub kup specjalne kropelki.

Buciki lub nakładki i środki nawilżające

Pewnie często zdarzało Ci się biec z koca lub leżaka do wody, ponieważ piasek jest nagrzany od słońca. To samo będzie czuł Twój pupil. Wielogodzinne harce po plaży, mogą spowodować, że poparzy sobie łapki. Dlatego weź ze sobą na plaże specjalne nakładki lub buciki, które ochronią psie łapy przed oparzeniami. Pamiętaj również, by po wieczornym spacerze obejrzeć je i dobrze nawilżyć.

Łopatka i woreczek

Pies absolutnie nie powinien załatwiać swoich potrzeb na plaży, ale jeśli już mu się to zdarzy, zadbaj o to, by po nim posprzątać. Nie mamy tu na myśli jedynie odchodów Czworonogi na plaży uwielbiają się bawić, np. kopiąc doły. Jeśli nie chcesz, by ktoś wpadł i złamał sobie nogę, lepiej zakop takie dziury.

Kaganiec i smycz

Niestety, na niektórych plażach smycz i obroża są obowiązkowe. Choć nie jest to dobra wiadomość dla Twojego pupila, pamiętaj, że część plażowiczów po prostu nie lubi lub boi się psów. Co więcej, smycz chroni nie tylko pozostałych urlopowiczów, ale i samego czworonoga. Dzięki niej będziesz mieć nad zwierzęciem większą kontrolę. Piesek nie wleci sam do wody, ani nie weźmie do pyska np. martwego ptaka.

Ubezpieczenie psa

Nie wszystkie psy dobrze znoszą warunki panujące na plaży: gwar, tłok i obecność innych czworonogów. Jeśli pies po raz pierwszy wyjechał z Tobą na urlop, może różnie reagować. Najgorszy z możliwych scenariuszy to ucieczka. Wsparcie na wypadek takiego zdarzenia, jeśli nie wystąpią wyłączenia, może zapewnić ubezpieczenie psa. Co możesz zrobić, by zmniejszyć stres u swojego pupila? Zabierz jego ulubione legowisko i zabawki. Dzięki “znajomym” rzeczom poczuje się bezpieczniej.

Pies na plaży — podsumowanie

Jeśli decydujesz się wziąć psa na plażę, zapomnij o wielogodzinnych kąpielach słonecznych. Lepiej plażuj rano i późnym popołudniem, a w samo południe — zrób przerwę. Potraktuj pieska na plaży jak równoprawnego towarzysza. Weź pod uwagę jego potrzeby, możliwości i upodobania, a oboje spędzicie cudowne wakacje.

 

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się